Американската армия залага на изкуствения интелект за съхраняване на своето технологично превъзходство
Заместник-държавният секретар по отбраната на САЩ Робърт Уърк описа стълбовете на новия план за технологично развитие на Пентагона, така наречената Third offset strategy. Планът цели да съхрани американското технологично предимство в близките 25 години. Документът бе представен на Националния форум по сигурността на Center for New American Security (CNAS), най-влиятелният американски неправителствен тинк-танк в сферата на сигурността. Според Робърт Уърк, САЩ трябва да заложат на пет перспективни направления: автономните системи, взаимодействието човек-машина, операциите в помощ на човека, екипното взаимодействие на хора с машини и полуавтономните оръжия.
Научните програми на Пентагона ще изискват между 12 и 14 милиарда долара финансиране в рамките на бюджета за 2017 г., повечето от които ще отидат за развитието на дронове и роботи с военно приложение.
Управлението на бюджетите и програмите ще бъде поверено на DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) – агенция, която има предистория във военните разработки, в частност в създаването на знаменития безпилотен самолет MQ-1 Predator.
Ето няколко примера, заложени в новия план за технологично развитие на Пентагона:
- Операции в затворена среда (CODE ). Повечето съвременни дронове предполагат наличието на пилот, който през цялото време управлява машината от земята. Целта на CODE е да създаде нов софтуер, който да позволи на групи дронове от сегашната флота безпилотници да бъдат контролирани от един пилот на многоцелеви самолет F-35. „Както вълците ловуват в глутници, така и групите безпилотници ще могат да откриват, проследяват, идентифицират и разрушават цели, координирайки действията си с минимална комуникация, като цялата операция ще се извършва под надзора на един единствен пилот“, обяснява Жан-Шарл Льоде, един от мениджърите на програми в DARPA.
- Програмата Squad X Core Technologies цели „разширяването на осъзнатото пространство около сухопътните бойни единици“. В хода на бойните действия, подразделенията се сблъскват с много стресови ситуации и неизвестност, които намаляват ефиктивността на операциите. Програмата Squad X Core Technologies предвижда чрез безпилотни самолети и наземни датчици да се разшири осъзнатото от пехотинците пространство до няколкостотин метра, а потенциалните опасности да бъдат откривани още на километър от подразделението. DARPA вече е сключила договори с първите девет компании, разработващи програмата.
- Програмата Gremlin цели да превърне транспортните самолети, бомбардировачите, а евентуално и изтребителите, в мини самолетоносачи. Всеки от самолетите ще бъде снабден с множество минибезпилотници, които ще пръска във въздуха като пчелен рояк около себе си, с цел те да доставят информация. Минибезпилотниците ще координират действията си по алгоритмите на CODE.
- Високоенергиен лазер : оръжието се разработва от General Atomics. Лазерът ще има мощност 150 киловата, по сведения на Breakingdefense. Според генерал-лейтенант Брадли Хайтхолд, шеф на специалните операции на американските военновъздушни сили, „високоенергийният лазер е технология, която вече може да се инсталира на самолет АС-130.