Барак Обама понесе уникален политически удар в сряда, след като Конгресът на САЩ премахна неговото вето върху законопроекта, който трябваше да позволи на семействата на жертвите на терористичната атака на 11 септември да съдят Саудитска Арабия.
Съкрушителният вот както в Сената, така и в Камарата на представителите в Конгреса на САЩ стана причина за пръв път да бъде отменено вето, наложено от президента Обама, по-малко от четири месеца преди той да напусне своя пост. Белият дом излезе с необикновено критичен отговор по темата.
„Ще си позволя да кажа, че това е най-срамното нещо, което Съединените щати са правили, вероятно от 1983 г. насам”, каза пред репортери прессекретарят Джош Ърнест. „В края на краищата тези сенатори ще трябва да отговарят пред собствената си съвест и пред своите избиратели, когато се отчитат за действията си”.
Обама бе разочарован. „По същество, моето безпокойство няма нищо общо със Саудитска Арабия или със състраданието ми към семействата на жертвите от 11 септември. То е свързано с това, че не искам да попадаме в ситуация, в която изведнъж ние да поемем пасивите за всичко, което вършим по целия свят, и изведнъж да се окажем субект в частни съдебни дела в съдилища, за които – в някои случаи – дори не знаем дали са легитимни”, заяви той пред CNN.
„Така че това е опасен прецедент и е пример за това защо понякога трябва да направиш трудния избор. И, честно казано, искаше ми се Конгресът да направи трудния избор. Не съм очаквал това да се случи, защото ако точно преди изборите си възприеман като някой, който гласува срещу семействата на жертвите от 11 септември, несъмнено това ще е сложно решение, което трябва да вземеш. Но това би било правилното решение”.
Законопроектът ще позволи на съдилищата да отхвърлят чуждестранен суверенен имунитет, в случай на терористичен акт в границите на Съединените щати, поне ако се съди по разпоредбите в него. Саудитска Арабия възразява срещу този законопроект и категорично отрича да има каквато и да било роля в атаките от 11 септември, макар че 15 от 19-те похитители бяха саудитски граждани.
Законовата мярка мина в Сената и в Камарата на представителите единодушно през май и септември, но Обама наложи вето върху нея миналия петък с твърдението, че тя ще направи Съединените щати уязвими при ответен съдебен спор в чуждестранни съдилища, които биха могли да заплашат американските войници със съдебно преследване. Поддръжниците на Закона за наказание на спонсорите на тероризма са категорични, че той може да се прилага само при терористични актове, които се случват на територията на САЩ.
Много сенатори и конгресмени също нямат желание да се противопоставят на емоционалната популярна законова мярка и да бъдат възприети като мекушави по отношение на тероризма, тъй изборите са само след няколко седмици.
Сенатът отмени ветото с 97 гласа срещу 1 – Хари Рийд от Невада, лидерът на демократическото малцинство в Сената, беше единственият, който го подкрепи. Камарата на представителите последва този пример малко по-късно и гласува ветото да бъде отменено с 348 гласа срещу 77. Това директно противопостави Конгреса на Белия дом и естаблишмънта по отношение на националната сигурност.
Председателят на Правната комисия на Сената Чък Грасли заяви, че семействата на жертвите от 11 септември подкрепят законовата мярка и обвини Обама в това, че се е огънал под натиска на Саудитска Арабия. „Единственото, което те искат, е да имат възможност техните дела да бъдат разгледани в съда”, каза той пред Сената. „И този законов акт ще им даде тази възможност”.
„Законовият акт срещна отпор, защото се противопоставя на Саудитска Арабия, която отправи заплахи срещу САЩ в случай, че Конгресът застане на страната на жертвите и пострадали при атентатите от 11 септември и техните семейства, вместо зад саудитците”.
„Според репортажите в пресата, саудитците са наели армия от лобисти, които здраво да работят, за да провалят приемането му в последния момент”.
Двупартийните споразумения бяха рядкост в годините на управлението на Обама. Тексаският сенатор Джон Корнин отбеляза: „Това прилича на магическо явление, защото демократи и републиканци, сенатори и конгресмени, постигнаха съгласие по отношение на Закона за наказание срещу спонсорите на тероризма, с който се дава възможност жертвите на терористичните атаки на наша земя да търсят правосъдието, което им се полага”. Републиканецът отхвърли възраженията от страна на Обама. „Той се позовава на опасения, че законопроектът ще „усложни отношенията”, както казва той, с някои от нашите близки партньори. Но истината е, че Законът е насочен само към чужди правителства, които спонсорират терористични атаки на американска територия, кратко и ясно”.
Законопроектът бе възобновен миналата година от Корнин и нюйоркския сенатор демократ Чък Шумър, който в сряда каза: „Това е решение, което не вземам с лека ръка. Този законопроект е близък и скъп на сърцето ми като нюйоркчанин, защото ще позволи на пострадалите от атентатите на 11 септември да получат някакво възмездие, като най-накрая им дава законов път да преследват спонсорите на терористичната атака, която отне животите на техните близки”.
По-късно Шумър бе цитиран от The Associated Press: „Белият дом и изпълнителната власт по-скоро се интересуват повече от дипломатическите съображения. За нас от по-голямо значение са семействата на загиналите и справедливостта”.
Но по време на дебата в Сената, Боб Коркър от Тенеси, председател на Комисията по международните отношения на Сената, потвърди притесненията на президента относно обстоятелствата около националния имунитет и призна, че трудно е подкрепил законопроекта, в който „има проблеми”.
Той заключи: „С огромни резерви и притеснения по отношение на това къде ще ни отведат тези законови мерки, с огромна емпатия към пострадалите, които са преживели толкова много, видели са как си отиват техни близки, което е променило живота им и ще продължава да им влияе в дългосрочен план, аз ще подкрепя приемането на този законопроект. Но го правя, изхождайки от разбирането, че наистина може да има нежелани последствия, които да работят в ущърб на националните ни интереси. Готов съм, ако това се случи, да работя с останалите в този орган, за да се опитаме да ги преодолеем”.
Както сенатор Тим Кейн от Вирджиния, който се кандидатира за вицепрезидент на Хилъри Клинтън, така и нейният конкурент от първичните избори сенатор Бърни Сандърс от Вермонт не присъстваха на гласуването, защото участват в кампанията. Руди Джулиани, който беше кмет на Ню Йорк по време на събитията от 11 септември, а сега е съветник на Доналд Тръмп, нарича това провал за Кейн. Той заяви, че него „очевидно го е било страх да се появи на работа и да застане пред американците, което е позорно. Това демонстрира неговата неадекватност като лидер”.
Директорът на ЦРУ Джон Бренън предупреди, че законопроектът ще има „сериозни последствия” за националната сигурност на САЩ. По време на своята реч на форум във Вашингтон, той каза: „Най-вредното последствие ще бъде за служителите на американското правителство, които изпълняват дълга си към нашата стана, работейки в чужбина. Принципът на националния имунитет предпазва американските служители всеки ден и се основава на реципрочността. Ако не успеем да поддържаме този стандарт спрямо други страни, ние излагаме на опасност служителите на собствената си държава”.
Гласуването нанесе удар на Обама по казус, по който той има особено отношение, в момент, в който личната му популярност е във възход. По време на своите почти два мандата, на Обама не му се е случвало да наложи вето, което след това да бъде отхвърлено от Конгреса. Последният път, когато цели осем години Конгресът не е отхвърлял президентско вето, е при администрацията на Кенеди през 60-те години на миналия век.
Във вторник Джош Ърнест заяви: „Президентът има определено мнение относно законодателството и въздействието, което то може да има не само по отношение на връзката между САЩ и Саудитска Арабия, но и с други страни по целия свят. Това би повишило рисковете, с които се сблъскват представителите на тайните ни служби, нашите дипломати и разузнавачи. И това е мнение, което президентът е изказвал многократно”.
В писмо, изпратено до демократът Хари Райд през тази седмица, Обама предупреди, че законопроектът ще подкопае принципите на националния имунитет, които възпрепятстват други страни да отправят съдебни искове заради антитерористичните операции и други действия, които предприема САЩ”.
Източник: The Guardian
*Заглавието е на редакцията