Като цяло прекратяването на огъня в Сирия се спазва, но разговорите в Женева ще са невъзможни, ако то бъде нарушено. Това заяви в сряда специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура. „Честно казано, все още има трудности, примирието е крехко, но като цяло все още се държи. Не бихме могли да проведем тези разговори, ако примирието бъде прекратено”, коментира той. Стефан де Мистура добави още, че са възможни провокации спрямо една или друга страна да се оттегли или да не приеме условията, които са дискутирани в рамките на преговорите, но че ООН се опитва да контролира този процес.
Специалният пратеник на ООН за Сирия заяви още, че Русия официално е поискала сирийското правителство да спре бомбардировките в районите на примирето по време на преговорите на Сирия. „Поискахме от тези, които имат влияние върху опозицията, да опитат да направят същото”, каза де Мистура в четвъртък. Той заяви, че някои представители на новата американска администрация искат да се преразгледа стратегията на САЩ в Сирия и начинът, по който се води борбата с тероризма.
„Наскоро бях във Вашингтон и имах възможността да се срещна с някои представители на новата администрация, в частност с държавния секретар Рекс Тилърсън. Трябва да отбележа, че всяка нова администрация се нуждае от известно време преди да изгради нова стратегия. Те са решили, че искат да преразгледат своята стратегия по отношение на борбата с ДАЕШ”, заяви Мистура ден преди официалния старт на новия кръг от преговори за Сирия.
ООН не е в позиция да говори от името на САЩ по този казус, каза представител на Организацията на обединените нации. „Знам, че те имат интерес да се борят с ДАЕШ, знам, че имат инструкции от президента Доналд Тръмп да разгърнат нова стратегия и нови варианти на стратегията”, добави де Мистура. Специалният пратеник на ООН за Сирия заяви, че преговорите в Астана за Сирия са много позитивна инициатива, като от ООН се надява да има повече срещи в рамките на този формат.
Междувременно стана ясно, че Русия очаква от САЩ да направи конкретни предложения във връзка с инициативата по създаването на зони за сигурност в Сирия. „Ние засегнахме тази тема по време на срещата с държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън в Бон на 16 февруари”, заяви външният министър на Русия Сергей Лавров в сряда. „Американската страна заяви, че работата по тази концепция е в ход”, каза той и допълни, че Москва е готова да преразгледа предложенията на Вашингтон по отношение на сътрудничеството в Сирия:
„Надяваме се, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е заинтересован от двустранното сътрудничество, насочено към решаване на кризата в Сирия, както заяви прессекретарят на Белия дом”, добави Лавров. Всички американски предложения за формирането на зони да сигурност в Сирия трябва да бъдат обсъдени и приети заедно със сирийските власти: „Ние несъмнено се обявяваме за координация със сирийските власти на всички инициативи с такъв характер, отнасящи се до територията на Сирия”, отбеляза Лавров и добави, че в противен случай трудно биха могли да се предприемат каквито и да било мерки.
Освен това Москва смята за необходимо кюрдите да бъдат включени в следващите кръгове на преговорите за Сирия, заяви външният министър на Русия. „Разбира се, необходимо е за всички групи от сирийската опозиция, включително сирийските кюрди, да се включат в следващия кръг на преговорите.”
„Ние непрекъснато отбелязваме необходимостта да се привеждат в действие решенията на Съвета за сигурност на ООН и да се осигури участието на всички опозиционни групи”, заяви Лавров. „Без кюрдите, това би било невъзможно”.
Женевските преговори за Сирия започват днес, 23 февруари. От кабинета на Стафан де Мистура не обявяват официалния списък с участниците, но се очаква в срещата да вземат участие делегацията на сирийското правителство и делегациите на опозиционните групи, които са базирани в Риад, Москва и Кайро.