Напоследък с шефа на НАТО Йенс Столтенберг се случват грандиозни метаморфози. От един от най-върлите привърженици на идеята Русия да бъде колкото се може по-строго наказана за нейната непокорност, той стремително се превръща в подчертано миролюбив генерален секретар, разсъждаващ публично за необходимостта от подобряване на конструктивното сътрудничество с Москва. Впрочем за този ъпгрейд в ускорен режим има напълно логично обяснение.

На 22 август премиерът на Чехия Богуслав Соботка вдигна силен шум сред европейския политически елит. На съвещание на посланиците и ръководителите на дипломатически мисии в Прага той заяви: „За ефективната охрана на външните граници на ЕС е необходимо да се създадат европейски въоръжени сили.” И добави: „В дългосрочна перспектива няма да можем да минем без съвместна европейска армия.”

При това той дебело подчерта, че през предстоящата есен очаква значителен прогрес в осъществяването на плановете за формиране на армия на Евросъюза, както и държавите членки на ЕС да вземат съответните решения в тази посока.

Фактически първи сред европейските лидери Соботка публично подкрепи ръководителя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, който преди това заяви, че разчита на изграждането на европейска армия, която няма да бъде настъпателна, но ще позволи на ЕС да изпълнява своята мисия в световен мащаб.

„Необходима ни е обща европейска външна политика, политика на сигурност и обща отбранителна политика, с цел някога да бъде създадена европейска армия, за да имаме възможност да изпълним нашата роля в света”, цитира РИА „Новости” Юнкер.

Тук си струва да отбележим, че именно Столтенберг нееднократно е критикувал подобни идеи на европейските политици. Той ясно даваше да се разбере, че в НАТО са против дублирането на отбранителните структури на Евросъюза и алианса.

Раздразнението на Столтенберг по повод инициативата на лидерите на европейските страни да обединят своите армии очевидно не е случайно.

Та нали, ако действително бъде създадена единна европейска армия, веднага възниква въпросът защо ѝ е на Европа НАТО? Очевидно е и друго – в европейските столици явно набира популярност идеята за създаване на единна армия.

Става дума не само за желанието да бъдат икономисани милиони за отбрана. Европейците все по-трудно сдържат нарастващото си безпокойство от факта, че САЩ откровено използват НАТО като своеобразна усмирителна риза за Европа.

Само някой от евролидерите да започне да говори нещо, което не се харесва на Белия дом, Вашингтон тутакси обяснява на европейците кой е истинският стопанин на „общия” европейски дом. Напомнят на Европа и за разпръснатите из континента „натовски” военни бази, които реално са американски. Споменават и за ядреното оръжие на САЩ, което е прехвърлено в страните от ЕС уж за защита на „съюзниците по алианс”.

А дали Европа наистина се нуждае от такъв американски „чадър”? Разговорите за създаване на обща европейска армия показват, че жителите на Стария континент все по-често отговарят отрицателно на този въпрос. Това го разбират и във Вашингтон, и в брюкселската щаб-квартира на НАТО.

Не бива да се забравя и за все по-агресивните изявления на НАТО по адрес на Русия. Само че в действителност, в Европа тези, които биха искали да воюват с Русия, са малцина. Няма никакво съмнение, че благодарение на своята история повечето европейци отлично помнят как завършват всеки път подобни авантюри. Американците са друго нещо – те са свикнали да използват чуждата територия за театър на бойни действия. Побомбардират, побомбардират и се прибират у дома. А Европа отново ще трябва да се оправя сама…

Столтенберг обаче, очевидно е далеч неглупав политик. Той неведнъж е доказвал, че умее бързо да трансформира своите изявления. Явно за генералния секретар на НАТО е настъпил поредният момент на истината. И Столтенберг блесна със способността си в един миг да се превърне от разярен вълк в кротко агънце.

В интервю за полското интернет-издание Onet, генералният секретар на алианса заяви: „Целта на нашата стратегия на въздържане не е провокирането на конфликт, а неговото предотвратяване. Ние не искаме конфронтация с Русия и занапред ще полагаме усилия за установяването на по-конструктивни отношения”. Според него няма противоречие между силната отбрана и политическия диалог, те по скоро взаимно се допълват.

Що се отнася до Съвета Русия – НАТО, Столтенберг подчерта: „Ние сме открити към поетапен, добре обмислен и конкретен диалог с Русия в Съвета, за да се избегнат недоразуменията и да се увеличат прозрачността и предсказуемостта на действията. Също така съществува линия на военна комуникация. Ще използваме тези канали, за да повдигнем всички критично важни за нас въпроси”.

Наистина, в европейските столици едва ли ще повярват веднага в искреността на генералния секретар. Там определено не страдат от амнезия и прекрасно помнят как буквално преди няколко месеца същият този Столтенберг от името на целия алианс заплаши да накаже Русия. С други думи, Европейският съюз очевидно не се нуждае от такъв агресивен генерален секретар. Не е изключено Столтенберг да е разбрал твърде късно: САЩ далеч не са цялото НАТО.

Автор: Владислав Воробьов/ rg.ru
Превод: Елена Дюлгерова