Старт беше даден на най-голямото дело, свързано с опита за преврат от 15 юли в Турция. Делото получава името си от използваната от пучистите военна база Акънджъ. В рамките на процеса Специализирания съд за тежки престъпления номер 4 в Анкара ще разгледа случаите на 486 заподозрени лица.
В списъка на заподозрените под номер едно фигурира името на Фетуллах Гюлен. След него е дезертьорът Адил Йоксюз. Сред 486-те заподозрени има цивилни граждани, духовни лица и военни командири. 461 от 486-те подсъдими бяха доведени в съда индивидуално, като първи беше заподозреният под номер три Кемал Батмаз.
Някои военни като бившият шеф на военновъздушните сили на южната ни съседка генерал Акън Йозтюрк се изправят пред съда за втори път.
Във връзка със заседанията по делото, които ще траят до 29 август, около затвора в Синджан - Анкара, са взети сериозни мерки за сигурност. Гражданите, дошли да изразят позиция по делото, са щателно претърсвани и изолирани в определени участъци. Снайперисти са разположени по покривите в района, а във въздуха кръжат дронове. В близост до затвора са паркирани десетки бронирани автомобили.
Близките на жертвите в опита за преврат поискаха смъртно наказание за подсъдимите. Идеята за повторно въвеждане на смъртното наказание не слиза от дневния ред вече повече от година и бива използвана умело от управляващите за сплотяване на редиците на подкрепящите и като допълнителен повод за словесни престрелки със Запада.
Членовете от Конституцията на Турция, които засягат смъртното наказание са премахнати едва през 2004 година като резултат от желанието на страната да ускори преговорите за членство в Европейския съюз. Последният екзекутиран чрез обесване турски гражданин е социалистът Хъдър Аслан. Роденият в Тунджели член на организацията “Революционен път” Хъдър Аслан е обесен на 26 години през 1984.
През следващите 20 години Турция по същество не прилага фигуриращото в Конституцията на страната смъртно наказание.
Делото “Базата Акънджъ” започна в неспокойна обстановка, като близките на жертвите на опита за преврат от 15 юли миналата година, постоянно прекъсваха изслушванията, за да изразят бурната си реакция срещу подсъдимите. Адвокатите на подсъдимите не закъсняха и реагираха с демонстративно удряне по масата. Един от близките на жертвите се обърна към тях с думите: “Докато нас ни има, за вас няма да има покой, не може да съществувате.”
Съдията по делото Селфет Гирай се обърна към двете страни и заяви: “Тук съдим в името на турския народ и на Република Турция. Разбираме болката и гнева ви, но ако този диалог продължи, някои от вас ще трябва да напуснат тази зала. Необходимо е да спазваме реда.”
Заместник-председателят на Партията на справедливостта и развитието Хаяти Язъджъ каза, че управляващата партия ще иска да бъде страна по делото. Язъджъ изрази надежда, че след този процес несправедливостта ще намери своето наказание и не пропусна да спомене идеята за провеждане на референдум, който да реши дали Турция трябва да върне смъртното наказание.