Последният законов акт в областта на отбраната на САЩ, който влезе в сила с подписа на президента Барак Обама, представлява „заплаха” за руските военни в Сирия. Законът „директно открива възможността” за доставяне на повече оръжия, които може непосредствено да попаднат в ръцете на терористи, предупреждава Москва. 

Решението на Вашингтон да доставя оръжия на бунтовниците в Сирия, включително преносими ракетни системи за противовъздушна отбрана, „пряко застрашава Военно-космическите сили на Русия, други руски военни и руското посолство в Сирия, което неведнъж е ставало обект на обстрел”, заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова в свое изявление във вторник.

Руският дипломат смята, че отиващата си администрация на Обама изглежда се опитва да създаде проблеми на идващата администрация на Тръмп и да усложни отношенията на САЩ на международната сцена. Според нея се прави опит новият президент да бъде принуден да води политика, насочена срещу Русия. Тя заяви още, че американският „избирателен подход” при предприемането на съвместни усилия с Русия за подобряване на сигурността „не може да бъде ефективен”. Захарова посочи още, че американските партньори на Русия в Сирия са се „отказали” да ѝ сътрудничат цялостно в борбата с тероризма.

„Вместо да обединим усилията си, за да прекратим господството на екстремизма във всичките му форми там, както ние предложихме отдавна, Вашингтон реши да предостави военна помощ на антиправителствените групи, които не се различават съществено от главорезите терористи”, заяви Захарова. С въвеждането на новия си закон Вашингтон трябва да разбере, че неговите оръжия, които се предоставят на така наречената „умерена опозиция”, „скоро ще се озоват в ръцете на джихадистите” от „Джабхат ан-Нусра”, която е клон на „Ал Кайда”. „Това може да бъде определено единствено като спонсориране на тероризма”, се казва в изявлението.

Коментарите на Захарова засягат и части от закона, които се отнасят до балистичните ракети на САЩ. По думите ѝ плановете на Вашингтон в тази област са „създадени, за да разрушат ядрения паритет с Русия”. Според нея в закона на Обама, в частта свързана с финансирането на Пентагона през 2017 г., са въведени „указания”, насочени против Русия. Освен това Министерството на външните работи оспори твърденията на Вашингтон за руска „агресия” спрямо НАТО и Киев.

„Не е ясно как Русия може да застраши суверенитета и териториалната цялост на страните-членки на НАТО, когато нашите американски партньори и техните съюзници са тези, които засилиха своите военни действия” в близост до руските граници, каза Захарова. Москва трябва да има предвид тези действия, когато планира собствените си маневри, заяви тя.

Говорителят на Държавния департамент Марк Тонър обаче отрече, че САЩ възнамеряват да снабдяват сирийската въоръжена опозиция с преносими зенитни ракетни комплекси. „Нашата позиция по отношение на преносимите зенитно-ракетни комплекси (ПЗРК) не се е променила. Ние бихме били много обезпокоени, ако този вид оръжия попаднат в Сирия”, заяви Тонър пред журналисти по време на пресконференция във вторник. „Факт е, че ние не предоставяме каквито и да било ПЗРК ... на сирийската опозиция”, каза той в отговор на изявлението на Захарова, че новият закон може да проправи път за такива доставки.  

Междувременно турският президент Реджеп Таийп Ердоган заяви, че разполага с доказателства, че ръководените от САЩ коалиционни сили подпомагат терористите в Сирия, включително и „Ислямска държава”.  Турският държавен глава подчерта, че преди САЩ са обвинявали турските власти в това, че подкрепят терористичната групировка. „Сега те подкрепят терористични групи, включително „Ислямска държава”, Отрядите за народна защита и Партията за демократични единство. Това е повече от ясно”, коментира Ердоган и допълни, че властите разполагат със снимки и видео записи, с които могат да докажат твърденията си. От Държавния департамент на САЩ определиха твърдението на Ердоган като „нелепо”. Говорителят Марк Тонър коментира, че няма основание, нито пък някога е имало основание, за подобно обвинение.

В същото време Ердоган заяви, че Саудитска Арабия и Катар трябва да се присъединят към преговорите за установяване на мир в Сирия. Русия, Турция и Иран, които спомогнаха за евакуирането на цивилни и бойци от сирийския град Алепо, се договориха да проведат разговори за Сирия в Казахстан през следващия месец.