Д-р Мохд Абуаси, директор на Центъра за близкоизточни изследвания, коментира отказът на съда за регистрация на ДОСТ за a-specto.bg
Въпросите зададе Десислава Пътева.
Снимка: Антоанета Киселинчева
Д-р Абуаси, как ще коментирате отказа на Софийския градски съд (СГС) да регистрира „Демократи за отговорност, свобода и толерантност” (ДОСТ) като политическа партия? Вашата първоначална прогноза беше, че тя ще бъде регистрирана. Решението на магистратите може да бъде обжалвано в рамките на 7 дни, какъв ще е изходът от делото за регистрация?
Решението на съда да откаже регистрацията е добре мотивирано. Явно е, че и съдът вижда, че тази партия не е онази, за която се представя чрез документите си или пред медиите. Тоест съдът осъзнава, че това е една турска партия, това е част от някакъв проект, който се извършва от съседна Турция. И преди съм казвал, че тази партия е част от един по-голям проект за Балканите. Но аз съм убеден, че е въпрос на време тази партия да бъде регистрирана – било под това име, било с някакви козметични промени. Ще бъдат задоволени изискванията на съда, независимо дали ще е този, или ще е Касационният съд.
Това, което ме радва е, че има политическа воля при почти всички управляващи партии да се осуети тази регистрация. Това ми дава надежда, че Касационният съд също ще откаже тази регистрация. За ДОСТ остава или да отидат в Европейския съд, или да се пререгистрират отново – под ново име, с нови членове. Според мен това няма как да стане преди президентските избори. Тогава ще видим при коя българска партия ще отидат техните гласове.
Смятате ли, че абревиатурата „ДОСТ”, която на турски означава „приятел”, е достатъчно основание да се смята, че се поражда партия на етническа основа? Такива поне са аргументите на съда за отказа.
Това е повече от ясно. Щях да се учудя, ако съдът не беше забелязал тези неща. Защото и етническата принадлежност, и учредителите, и техният характер, и политическа лоялност, даже и изказванията им, са неща, които се забелязват. Тази ще бъде и етническа, и религиозна партия, за разлика от ДПС, която е само етническа.
Как гледате на твърденията на Лютви Местан, че решението на СГС е лоша новина за България, „за демократичния евроатлантически образ на страната ни” и е проява на дискриминация?
Само ще кажа това, че господин Местан иска да играе същата игра, която Ердоган играеше, когато дойде на власт в Турция. Тоест под тези лозунги за евроатлантически ценности, за европейска партия и така нататък, всъщност крият ислямистката и турската националистическа част в тяхната програма. Тоест, използват подобни изказвания за ценности като Троянски кон, за да могат да достигнат своите цели в България. Това е ясно за всеки – и от учредителната конференция, и от техните кампании, и от личностите, които са включени в тази партия. Тук говорим за „Мюсюлмански братя”, говорим за протурски националисти, говорим за Мюфтийството. Всички тези, които се включват, са показателни за същността на тази партия.
Не всеки, който има или подава редовни документи за регистрация на партия, трябва да бъде регистриран. Например дори и представители на „Ислямска държава” могат да дойдат и да представят редовни документи за регистрация. Така че това е нещо, на което трябва да обърнем внимание и да сме предпазливи, защото думите са безплатни. Те могат да пишат каквото искат, дори и Библия да пишат, само и само да бъдат регистрирани. Но повечето български граждани и самите институции осъзнават, че тази партия е част от проекта за Балканите, не само за България.
Вие говорите за радикализация на мюсюлманите на Балканите. Ако ДОСТ не бъде регистрирана като политическа партия, могат ли Местан и неговите сподвижници да търсят други канали за реализация на този проект?
Тази радикализация започна, дори и без ДОСТ. Проектът ДОСТ е част от нея и е неин резултат. Смятам, че първият и вторият етап от радикализацията, които е вече късно да бъдат спрени, ще бъдат извършени съвсем законно. Това ще се случи пред очите на всички. Възможно е, защото досега радикализацията в света е ставала пред очите на всички органи на властта, включително на политически сили и на правителство. Как стана радикализацията в Европа? Нямаше ли закони?
Въпреки всичко смятам, че ДОСТ няма да се предадат, пак ще търсят начин да заобиколят изискванията на съда. Но едва ли ще стане преди президентските избори. След това всичко е въпрос на политика в държавата – дали ще бъдат регистрирани, или ще се обърнат към Европейския съд, или ще формират ново име и ще оформят нови документи.
От ДОСТ поискаха отзоваване на съдията по делото и обявиха, че ще обжалват решението пред ВКС в понеделник. Ще има ли опит за натиск върху съдебната система или за купуване на благоразположението на някой конкретен съдия, за да извърши регистрацията на партията?
Не е въпросът да бъде отзован. Какъвто и да е съдията, който ще дойде, трябва да се съобрази със закона. Съдия Лилия Илиева, която взе това решение, има своите основания, които са посочени. Ако има на кого да платят, това е друг въпрос. Но не е ясно другият съдия би направил компромис да регистрира тази партия, защото може да е привърженик на друга. Предстои да видим какво ще се случи. Казах Ви много ясно, че трябва да се изчакат президентските избори, за да се види техните гласове къде ще отидат.
Има ли задкулисни договорки с конкретни политически сили за тези гласове?
Задкулисни договорки има, но общественото мнение е против регистрацията на тази партия. Не знам как и кои политически сили ще подкрепят регистрацията й, защото това може да има и обратен ефект. Може да спечелят 100 000 гласа от турските и да изгубят 200 000 гласа от българските. Така че има и такива варианти. Въпросът е много гъвкав.
Вие имате ли предположение към коя политическа сила ще бъдат насочени гласовете, за които говорите?
Гласовете ще се насочат към една от управляващите партии. Няма да кажа коя… Българският народ ще види коя е.