Политическите катаклизми, белязали Брекзит, обхванаха и лейбъристкото правителство в сянка. 172 депутати от британската опозиционна партия гласуваха техният лидер Джеръми Корбин да бъде отстранен от поста при вътрешнопартиен вот на недоверие, който се проведе вчера. Това означава, че 81% от депутатите от Лейбъристката партия са снели кредита си на доверие от ексцентрика на британската политическа сцена, известен с бунтовническия си характер и принципи.
Макар Корбин да бе обвинен от свои съпартийци, че е водил „вяла” кампания и не е успял да убеди повече симпатизанти да гласуват за оставане на Великобритания в Европейския съюз, лидерът на лейбъристите категорично заяви, че няма намерение да се оттегли от поста. Според голяма част от депутатите провалът на кампанията им се държи на това, че традиционните им избиратели са дали гласовете си за евроскептичните консерватори, водени от Борис Джонсън, както и за националистите, които следват сляпо популиста Найджъл Фараж.
Причината Корбин да подминава резултатите от вота на недоверие с лека ръка е, че изборът на неговите колеги няма уставна легитимност. „Откакто бях избран за лидер на партията преди 9 месеца, постоянно бележим победи над атаките на правителството срещу стандарта на живот”, подчерта той и допълни, че миналия месец Лейбъристката партия е станала първа политическа сила на местните избори.
Драматичният опит за преврат до голяма степен бе предизвестен. Бунтът срещу Корбин започна още в неделя със серия от оставки, които за отрицателно време набъбнаха до над 50. Една от причините за назрялото недоволство в опозиционната партия бе уволнението на външния министър в сянка Хилари Бен. Макар да смята Корбин за добър човек, той обяви на всеослушание, че лидерът им не може да ръководи партията и да я изведе до победа на парламентарни избори. От своя страна, Корбин заподозря, че именно Бен се е опитал да оглави вътрешнопартийния бунт срещу него.
Част от опозиционните депутати обявиха, че излизат от политическата формация в знак на протест срещу своя лидер. Въздухът в редиците на лейбъристите се нажежи, а споровете „за” и „против” оставането на лидера станаха взривоопасни. В бунта участваха депутати, които твърдяха, че имат подкрепата на 9 000 000 избиратели срещу близо 400 000 партийни членове, които подкрепят „неадекватните левичарски политики на Корбин”.
Така или иначе, вотът на недоверие не може автоматично да задейства избори за нов лидер. Това може да се случи, ако мнозинството от лейбъристите заявят подкрепата си за алтернативен кандидат. Още преди да се състои вотът на недоверие, стана ясно, че представители на Лейбъристката партия са се консултирали с адвокати за това дали Корбин има право автоматично да отиде на повторни избори за лидерския пост, тъй като са се сблъскали с двусмислен текст в правилника на партията. Самият Корбин и преди е казвал, че ще се кандидатира отново, ако партията реши да организира нов вот за ръководната позиция.
Според някои анализатори бунтът срещу него е „болезнен симптом” за екзистенциална криза, която унищожава Лейбъристка партия във Великобритания. Гневът на депутатите се стовари върху Корбин заради противоречивите му настроения относно Европейския съюз. Добре известно е, че на предишния британски референдум за ЕС през 1975 г. лидерът на лейбъристите е гласувал срещу ЕС. През 1993 г. Корбин гласува против ратифицирането на Договора от Маастрихт, който полага основите на модерния Европейски съюз.
Освен това през 2011 г. той подкрепи искането на депутат от Консервативната партия за провеждане на референдум за ЕС. „Няма бъдеще за Европа, която превръща малките нации в крепостни колонии заради дълга”, коментира тогава той. През последните години обаче Корбин е значително по-мек по отношение на критиките си към Евросъюза. В хода на кампанията си той заяви, че не е доволен от състоянието, в което се намира ЕС, но това не означава, че Обединеното кралство трябва да го напусне.
Изглежда тенденцията лейбъристите да заравят глава в пясъка в кризисна ситуация се обръща. Стабилността на Лейбъристката партия обаче е под въпрос не само заради недоверието към Корбин, но и заради вълната от евроскептицизъм, която заля Великобритания. След Брекзит лейбъристите ще имат нелеката задача да се изправят срещу надигащия се ксенофобски популизъм на дясното, макар че дори и консерваторите вече са в паника. Те са решени да излъчат за заместник на премиера в оставка Дейвид Камерън „всеки друг кандидат, но не и Борис Джонсън”.
Не е ясно обаче дали битката между лейбъристи и консерватори ще продължи с Корбин, тъй като опасността да бъде съборен от поста все още го грози. Въпреки всичко трябва да се отбележи, че „безобидният Корбин” промени до неузнаваемост политическия хоризонт на Обединеното кралство с кардиналните си, крайно леви идеи и дори бе сочен за потенциален министър-председател, още когато бе излъчен за лидер на лейбъристите.
* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto