Искате ли да видите как всеобщият стремеж към печалби се справя с рисковете в световната икономика? Тогава, обърнете внимание на рублата. Стремежът на инвеститорите към по-високи печалби засенчи опасенията от срива в цените на нефта и даде тласък на обвързването на рублата с най-ниското ниво на нефтените котировки за годината. Ако през 2015 г. валутата на най-крупния експортьор на енергоресурси се класираше едва в последната петица от страните с развиващи се пазари, то тази година рублата излезе на трето място между тези страни . През второто тримесечие на тази година руската икономика имаше спад само с 0,6% в сравнение със същия период на миналата година. Това е най-малкият тримесечен спад от началото на 2015 г. Бъдещето също изглежда светло, защото търговците на опциони гледат с оптимизъм на бъдещите перспективи пред рублата още от средата на 2014 г.

Дългосрочната политика на евтини кредити доведе до падане на доходността под нулата в развитите страни от Япония до Европа. Докато в Русия лихвите по кредити се запазиха на нивото от 10,5%, което направи страната много популярно място за инвестиране на евтините пари, получени като заеми от банките в развитите икономики. Анализаторът от JP Morgan Chase & Co, Саад Сиддики, казва: „Рублата стана една от най-атрактивните валути на развиващите се пазари. Руският пазар предлага едни от най-добрите условия за краткосрочни спекулации с валутни активи” . JP Morgan прогнозира петпроцентно повишение на курса на рублата до 61,36 рубли за долар (при курс например на 12 август 2016 г. 64,72 рубли).

Това се различава много сериозно от анализа на Bloomberg, който прогнозираше падане с 1% на курса на рублата спрямо долара. Тази година рублата закрепи курса си на 14% спрямо долара и това е най-добрият показател на развиващите се пазари след бразилския реал и южноафриканския ранд. Може да се каже, че това е радикално подобрение в сравнение с януари тази година, когато в резултат на обезценяването на нефта цената на рублата падна до рекордно ниските нива от 85,999 рубли за долар. Глобалното състезание за доходност помогна на рублата да устои при спада в цените на нефта и през второто тримесечие на тази година. Нефтът, марка Brent, от юни понижи цената си със 7%, а котировките на рублата нараснаха приблизително с 1%. Трейдърите останаха много доволни тази година, защото получиха 21% печалба от руския пазар. Сергей Дергачьов, служител в инвестиционната компания Union Investment Privatfonds GmbH, базирана във Франкфурт, която управлява 13 милиарда долара, заяви: „В Русия реалните лихвени проценти, както и преди, си остават достатъчно привлекателни в сравнение с другите инвестиционни пазари. За това влияят положително и цените на нефта, които са волатилни, но в тесни граници. А същевременно операциите „кери-трейд” реално поддържат рублата и останалите валути с висока доходност” . Дергачьов отбеляза още и че рублата също не е застрахована от рискове, включително и поради ескалиране на бойните действия в Украйна.

Анализаторите отбелязват, че в годините след разпада на Съветския съюз, през месец август рублата само три пъти е била стабилна спрямо долара. А в Русия обикновено този месец се асоциира с катастрофи и лятно затишие. Например през август 1998 г., когато правителството на Борис Елцин обяви дефолт по вътрешния дълг и курса на рублата се понижи с 40%. Също така през август 2004 г., когато имаше вълна от терористични актове, кулминацията на които беше кризата със заложниците в Беслан на 1 септември. И през август 2000 г., само няколко дни след взрива в подлеза на метростанция „Пушкинская” в Москва, при който загинаха 12 и бяха ранени 150 човека, и когато потъна и атомната подводница „Курск” .

Цените на опциионите досега сочеха, че трейдърите гледат с известен песимизъм на рублата в сравнение с другите валути на развиващите се пазари. Обаче сега този песимизъм стремително се променя. По данни на Bloomberg, премиите по сделките за продажби на рубли срещу долари драстично се съкратиха през тази седмица до 4,1% и достигнаха най-ниските си нива отчетени през юли 2014 г. Това е несравнимо по-ниско от януарските 17-процентни пункта, когато курсът на рублата падна до рекордно ниски стойности. Стратегическият анализатор в лондонската Rabobank Пьотр Матис отбеляза: „В днешната международна обстановка, когато доходността в развитите икономики е много ниска, инвеститорите търсят възможности на развиващите се пазари. И естествено, че пазарите с висока доходност са в челните позиции на техния списък” .

Източник: Bloomberg, USA