Борис Джонсън – един от най-яростните поддръжници на Брекзит, потъна в миша дупка, след обявяването на резултатите от референдума във Великобритания, който доведе до оттеглянето на Дейвид Камерън от поста на министър-председател. Изглежда бившият кмет на Лондон се е изплашил от острата реакция на островитяните, които го блокираха в дома му в петък, което пък наложи кордон от полицаи да го изведе и предпази от разгневените демонстранти.

Появиха се хипотези, че Джонсън вече е осъзнал, че е загубил и това е причината да смята, че с излизането от Европейския съюз не бива да се бърза . Подхвърлени бяха и коментари, че с оттеглянето си Камерън е съсипал политическите кариери както на Джонсън, така и на Майкъл Гов и основните защитници за излизането на Великобритания от ЕС, „които ще носят историческата тежест на това решение”. Брекзит започна да издиша и след като лидерът на Британската партия на независимостта Найджъл Фараж се отрече от едно от основните послания на поддръжниците на кампанията по излизането от ЕС. Той даде заден ход и заяви, че никога не е казвал, че членството на Обединеното кралство в ЕС струва 350 милиона паунда седмично, които биха могли да отиват за британската здравна система.

Джонсън, когото някои вече спрягат за бъдещ министър-председател на Великобритания, стана обект и на множество подигравки след изхода от вота. Някои шегаджии намекнаха, че той и Гоув са се скрили, за да четат член 50 от Договора от Лисабон и да разберат как отново да се присъединят към ЕС . Други го изкараха внук на беден турчин, макар че именно Джонсън водеше мощна кампания срещу присъединяването на Турция към ЕС.

Още преди седмица язвителен анекдот, измислен от бивш колега на Джонсън, разбуни духовете във Великобритания. Според журналиста Мартин Флечър „в продължение на 25 години пресата е захранвала британците с манипулирани, неверни и безмилостно враждебни истории за Европейския съюз, а журналистът, който зададе този тон, беше Борис Джонсън. Сега той води кампания срещу карикатурния образ на ЕС, която той сам е създал”.

Бившият кмет на Лондон е отразявал темата за ЕС през 90-те години  – нещо, което в очите на много хора, включени в кампанията за излизане на Великобритания от ЕС, го прави авторитет, който може да изказва ясни аргументи по тази тема. Джонсън обаче е бил уволнен от The Times през 1988 г. заради измислен цитат, а после си създава лоша репутация в Брюксел заради непрестанните нападки към ЕС.

Към днешна дата в редовната си колонка в The Telegraph, която явно пише от сегашното си скривалище, той заявява, че Великобритания ще продължи да има достъп до единния пазар на ЕС, въпреки че е гласувала да излезе от Съюза. „За британците в Европа и за европейците във Великобритания няма да се променят много неща. Британците отново ще могат да работят в Европа, да живеят, да пътуват, да следват, да купуват къщи и да се заселват там” , пише той.

По думите му сега Великобритания може да изгради отношенията си с ЕС на базата на свободна търговия и партньорство, като ще може да сключи споразумения и с развиващи се икономики, които не са непременно част от ЕС. Джонсън заяви още, че не усеща да има реално желание за още един референдум за независимост на Шотландия от Обединеното кралство.

Междувременно обаче стана ясно, че шотландският парламент ще обсъди възможността да блокира излизане на Великобритания от Европейския съюз, ако това е необходимо. Шотландия гласува за оставане по време на референдума и ще защити интересите си, ако се стигне до процедура за излизане от ЕС. За да бъде тя задействана, Великобритания ще трябва да получи съгласието на регионалните парламенти на Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.

Според първия премиер на Шотландия Никола Стърджън тази Великобритания, в която Шотландия е гласувала да остане през 2014 г., вече не съществува. Тя настоя да участва в преговорите за Брекзит в Брюксел. Нейната теза се подсилва и от две проучвания на общественото мнение, които показват, че шотландците ще гласуват за обявяване на независимост от Великобритания, в случай, че се състои нов референдум.

Междувременно британският финансов министър Джордж Озбърн заяви, че Брекзит няма да разклати икономиката и страната ще задейства член 50 от Лисабонския договор, само когато е готова за това. „Според мен ние трябва да направим това, само след като имаме ясно виждане за новите споразумения, които ще се опитаме да постигнем с нашите европейски съседи”, обясни той. Водещи юристи коментират, че парламентът трябва да гласува излизането на Великобритания от ЕС най-късно до ноември, когато икономическите последици от Брекзит вече ще бъдат ясни.

Любопитно е, че референдумът за излизане на Великобритания от ЕС бе съпътстван от серия оставки в редиците на лейбъристите. Оттеглили са се министърът на образованието в сянка Луис Пауъл, здравният министър в сянка Хайди Алекзандър, Глория де Пиеро, която е министърът в сянка, отговарящ за политиките за младите хора, министърът на околната среда в сянка Кери Маккарти, министърът на транспорта в сянка Лилиан Грийнууд и шотландският министър в сянка Иън Мъри. Преди това лидерът на Лейбъристката партия Джереми Корбин е отстранил външния министър в сянка Хилари Бен, тъй като нямал доверие в него. В същото време обаче канцлерът (министър на финансите) в сянка Джон Макдоналд заяви, че лидерът на лейбъристите няма намерение да се оттегля.