Предложението на японското министерство на отбраната за рекордно висок военен бюджет, което ще бъде официално оповестено по-късно този месец, има за цел не просто да осигури по-добра защита от евентуални заплахи, идващи от Китай, но и да демонстрира, че Япония се превръща в пълноправна военна сила , твърдят експертите.

Японското министерство на отбраната е на път да одобри рекорден по размер бюджет от около 51 милиарда долара за фискалната 2017 година. Повишението на бюджета за отбрана се случва за пета поредна година и идва в резултат на увеличаващия се стремеж на военните в страната да укрепят бойните способности в отговор на засиленото китайско присъствие в Южнокитайско море и смятаната за агресивна балистична програма на Северна Корея.

Предложението за увеличение на разходите включва обновяване на системата за противоракетна отбрана PAC-3, с което ще бъде разширен обхватът ѝ на действие на около 30 километра. В бюджета са предвидени и разходите за производството на версия Block IIA на Standard Missile-3, които се разработват съвместно със САЩ за поразяване на ракети от далечно разстояние . Министерството на отбраната ще отдели средства за закупуване на осъвременена версия на стелт-изтребител F-35, произведен от Lockheed Martin . Мащабното обновление на армията включва и разработването на нов модел подводница с най-съвременни възможности за проследяване.

Предложението за бюджетно увеличение е насочено към засилване на японските позиции в териториалния спор с Китай за островите Сенкаку. Но според руски експерти по отбрана, външнополитическият курс на премиера Шиндзо Абе не се определя единствено от „китайския фактор”. Всъщност, това увеличение бе съвсем предвидимо. На първо място, това е отражение на укрепването на десните сили в страната, както и на засилващия се авторитаризъм на премиера и неговите личностни особености като политик.

„Това се наблюдава в практически едноличното вземане на решения от първостепенен характер, в отсъствие на каквито и да било публични обсъждания и пълно незачитане на мненията на опонентите” , казва експертът по японска политика и международни отношения Дмитрий Стрелцов. И добавя: „Това е една дългогодишна и съвсем съзнателно провеждана от Абе политика, която има за цел премахване на бремето на следвоенните ограничения” . Тези ограничения включват морални задръжки от спомените за Втората световна война и чувството на вина на страната, която е била агресор във военния конфликт. Ето защо, анализаторът смята, че ръководството на Япония е поело твърд курс за премахването на тези морални комплекси у сегашното поколение, което не носи никаква вина за това. Сега Япония демонстрира, че е държава, която като всяка друга, благодарение на своята военна мощ ще може да преследва интересите си във външната политика.

Пределно ясно е, че мащабното военно обновление е част от държавната стратегия и външната политика, зададена от визията на Абе за ролята на Япония като световна военна сила – стратегия, която предполага непоколебимото прилагане на военна мощ при извънредна ситуация. Тази политика се посреща със смесени чувства от японското общество, което е разделено на две по този въпрос. Според експертите обаче, независимо от мнението на обществото, този курс на външната политика ще продължи . Според специалиста Дмитрий Стрелцов: „Може да се предположи, че министър-председателят ще отвори широка публична дискусия на национално ниво или с други думи – възможно е да инициира референдум” .

Стрелцов прогнозира военният алианс между САЩ и Япония да се засили, докато Токио не се превърне в пълноправен и равностоен партньор на САЩ . В същото време обаче, Япония ще става все по-независима от Вашингтон, преследвайки по-самостоятелна политика, базирана на укрепването на военната ѝ мощ в Азиатско-тихоокеанския регион. Това ще се наблюдава и в нейното сътрудничество с регионални сили, които Япония смята за свои съюзници, основано на антикитайското съдружие .

Ръководителят на Центъра за изследване на Япония към Института за изследване на Далечния Изток на РАН (Руската академия на науките), Валерий Кистанов отбелязва, че властите обясняват рязкото увеличение на разходите за отбрана на широката публика със заплахата от севернокорейските балистични ракети, което е очевидно преувеличение. „Заплахата от Северна Корея е нещо, което САЩ и Япония изкуствено насаждат като представа – казва Кистанов. – Смешно е да се твърди, че севернокорейските ядрени ракети може потенциално да застрашат интересите и националната сигурност на тези държави, особено на САЩ”. Експертът обяснява, че Пхенян има малък ядрен потенциал и е пределно ясно, че е безсмислено Северна Корея първа да предприема ядрено нападение спрямо Токио. Хората в Пхенян не са толкова глупави и разбират, че такъв сценарий би означавал абсолютния край на тяхното ръководство, а вероятно и на физическото им съществуване.

Повечето експерти са съгласни, че от такова едно изкуствено напомпване на севернокорейската заплаха печелят най-вече САЩ, които използват това като претекст да поддържат своите ядрени възможности в региона и благодарение на което да реализират своите политически и военни стратегии в Азиатско-тихоокеанския регион . Както винаги, Токио се води от стратегическия си партньор САЩ, но предстоящото рекордно увеличение на парите за отбрана означава, че възнамерява вероятно да преследва и собствените си интереси.

Източник: Sputniknews