Уикилийкс публикува хиляди документи, които показват как длъжностни лица, договарящи търговското споразумение за обществените услуги или т.нар. TiSA (Споразумение за търговията с услуги), биха могли да наложат приватизация на обществените институции по света.
Най-изненадващите разкрития от изтеклите миналата седмица нови уикилийкс документи включват държавни компании и корпорации, които често действат като частни фирми, но всъщност преследват публични цели, твърдят експертите.
Пощенските служби на САЩ могат да бъдат считани за такава държавна компания. Тази услуга има монопол върху обикновената поща. Но тя също така си съперничи с частните фирми чрез услугите за парични преводи, стоките на дребно и експресните доставки. Когато в пощенските услуги има нужда от повече пари, цените на пощенските марки или други стоки се вдигат. А когато дойдат отчайващи времена, обръщат се смирено към Конгреса.
Уикилийкс и някои специалисти твърдят, че преговарящите от САЩ и 22 други държави искат да разрушат държавните фирми, за да разчистят пътя на мултинационалните корпорации, които да поемат техните функции . Споразумението за търговията с услуги TiSA ще се стреми към по-ниски търговски ограничения за финансови, телекомуникационни и други сектори на услугите. То ще обхваща 75% от световния пазар на услугите, който е на стойност 44 билиона долара, казват от Службата на търговските представители на САЩ.
„Тази корпоратизация на обществените услуги, почти в същата степен, каквито са и клаузите в наскоро подписаното Транстихоокеанско споразумение, е следващата стъпка в приватизиране на държавни предприятия като част от неолибералния дневен ред зад Голямата Тройка” , се казва още в изявление на Уикилийкс.
Голямата Тройка включва TiSA, спорното Транстихоокеанско партньорство между САЩ и още 11 правителства, чийто преговори приключиха успешно (все още не е ратифицирано), както и Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции между САЩ и Европейския съюз (TTIP). Американски и европейски политици в момента преговарят за TTIP, а европейски търговски представители казаха, че ще приключат разговорите по TiSA до края на годината.
„Например по силата на TiSA американските пощенски служби ще трябва да се придържат към същите правила, както германската куриерска фирма DHL , когато се изпраща експресна поща, функция, която е извън задълженията на нейните „обществени услуги” , които доставят обикновена поща и колети” , се казва още в разкритите от Уикилийкс документи. С други думи американските пощенски служби не биха могли да рзчитат на подаянията на Конгреса.
„Всяка страна трябва да гарантира, че всяко държавно предприятие, което тя създава или поддържа, когато се включва в търговски дейности, действа в съответствие с търговските практики при покупката и доставката на услуги и продажбата на стоки” , казват документите на Уикилийкс.
Американските държавни лица, свързани с търговията, отказват да коментират или потвърдят автентичността на разкритията на Уикилийкс. Но критиците на този договор казват, че споразумението не е толкова ясно, колкото неговите поддръжници твърдят.
„Знаем, че търговската теория предвиждаше, че ще има огромно икономическо задвижване, ако търговските бариери за стоки и производство бъдат вдигнати” , казва Марк Ленгвин, подрегионален секретар на Международната организация на обществените услуги, коалиция на работническите съюзи. „Казваме това от опит. Някои хора имат полза от тези споразумения. Някои обаче нямат. Търговската теория всъщност не е изпробвана в услуги. Защитниците на TiSA просто предполагат.”
Споразумението може да попречи на подписалите го да създават нови значими държавни компании, защото на теория те могат да въздействат на чуждестранната конкуренция, казват експертите.
„Ако TiSA беше съществувала преди създаването на Националната здравна система във Великобритания, то тя не би могла да съществува”, казва Дебора Джеймс, директор на международните програми на Центъра за изследване на икономическа политика. „Тази система никога не би могла да се промени по начин, който да доведе до вреди за чуждестранна компания. Това е тяхното намерение.”
Сделката също така ще попречи на държавни институции да отменят приватизацията.
„Pearson PLC продава много образователни услуги по целия свят на държавните училищни представители”, казва още Ленгвин, имайки предвид британската мултинационална компания, която прави сборници с текстове, учебници и други учебни помагала. „Какво става, когато представител на държавно училище каже ‚Ние няма да купуваме тези материали. Ще си направим наши собствени.” Само заради това, училището може да бъде дадено под съд.
Документите, публикувани благодарение на Уикилийкс, показват, че разпоредбите на TiSA не се отнасят до училища, водни дружества и всякакви фирми от публичния сектор. Страните също биха могли да освободят специфични сектори, както фирми, свързани с американските индиански резервати в САЩ. Но не е лесно да се разделят държавните отговорности, свързани с обществения транспорт, от други функции, свързани чисто с правене на пари, казва Джейн Келси, професор по право в университета Окланд в Нова Зеландия, където железопътните линии, фериботите и националната авиокомпания са били приватизирани и след това отново национализирани, тъй като частните компании в последните 15 години са допуснали тези мрежи да изпаднат в неизправност. „Обособяването на „добри” обществени функции е…изключително трудно на практика”, казва още Джейн Келси.
Източник: VICE
Превод със съкращения: Юлия Владимирова