WikiLeaks обяви награда от 20 000 долара за информация, която се отнася до неправомерното унищожаване на каквито и да било документи от служители на администрацията на Обама. Възнаграждението ще бъде предоставено „за информация, която може да доведе до ареста или разобличаването на представител на администрацията на Обама, който е унищожил важни архиви”.
От сайта призоваха всеки системен администратор, който е работил по времето на отиващия си президент, да разкрие евентуални нарушители: „Не позволявайте Белият дом отново да унищожи историята!”, призоваха от WikiLeaks в пост в Туитър, към който е прикрепена снимка на имейл от 2009 г. В него се коментира местонахождението на считан за откраднат 2-терабайтов диск, съдържащ електронни документи от администрацията на Бил Клинтън. Имейлът е бил препратен до Хилъри Клинтън от нейната сътрудничка Шерил Милс.
Републиканците също са срещали проблеми със защитата на поверителността на имейлите на администрацията. По време на управлението на Джордж Буш-младши са изчезнали милиони имейли, свързани с войната в Ирак, но по-късно съобщенията са били възстановени. Според федералния закон президентските архиви трябва да бъдат запазени, но това не се отнася до лични документи и кореспонденция на държавния глава.
По време на миналогодишните избори в САЩ, WikiLeaks публикува повече от 50 000 имейли на Джон Подеста, който доскоро бе ръководител на президентската кампания Хилъри Клинтън. Те разкриват разцеплението в Демократическата партия, както и това, че Обама е бил наясно, че Хилъри Клинтън е използвала личен сървър. По-късно САЩ обвини Русия за хакването на акаунта на Подеста, както и за изтичането на имейли на ключови фигури от Демократическата партия, твърдейки, че този ход е използван като политически инструмент, за да се повлияе на изхода от вота. Тези твърдения многократно бяха отхвърляни от основателя на WikiLeaks Джулиан Асанж. В ексклузивно интервю за Fox News той заяви, че дори и 14-годишно хлапе е в състояние да хакне имейл акаунта на Подеста. Ръководителят на президентската кампания на Клинтън е отговарял на фишинг имейли, с което е разкрил, че паролата за електронната му поща е „password”. Асанж е категоричен, че руското правителство няма пръст в разкриването на тази информация. Той отбеляза още, че поради някаква причина сайтът WikiLeaks не е бил споменаван от ФБР и от Белия дом, дори когато американският президент Барак Обама експулсира 35 руски дипломати. „Това е много странно”, заяви Асанж пред Fox News.
Запитан дали смята, че Обама е излъгал американците за намесата на Русия, Асанж отговори, че отиващият си президент се е „държал като адвокат”, докато е отправял своите обвинения по отношение на атаките. Обама твърди, че неговите ходове са „ отговор на агресивния тормоз на руското правителството” спрямо длъжностни лица на САЩ и срещу хакерски операции, които са имали за цел да саботират изборите в страната. „Ако погледнете повечето от неговите изказвания, той не казва, че WikiLeaks е получил информация от Русия или че е работил с нея”, заяви Асанж. Според него причината за действията на администрацията на Обама е в опита да се „делегитимира” новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп преди неговото встъпване в длъжност. Тези действия могат да бъдат разчетени и като опит за влошаване на отношенията между Русия и Америка.
Бъдещият прессекретар на Белия дом Шон Спайсър обяви, че няма никакви доказателства, че Русия е повлияла върху изборите в САЩ, като допълни, че би било безотговорно да се правят заключения, преди да е излязъл окончателният доклад на разузнавателните служби. Според него първоначалният доклад представлява по-скоро ръководство как Националният комитет на Демократическата партия да подобри своята IT сигурност.
По-рано директорът на ФБР Джон Бренън заяви, че предстоящият доклад на разузнавателните служби ще изясни дали наистина става дума за хакерска атака от страна на Русия. Доналд Тръмп обаче заподозря, че отложеният за петък брифинг ще даде повече възможност за изфабрикуване на още „доказателства” за намесата на Кремъл. „Просто искам те да са сигурни, защото това е много сериозно обвинение”, заяви той още на 31 декември, напомняйки, че американската инвазия в Ирак е била основана на погрешни и неверни данни. Високопоставени представители на американското разузнаване веднага опровергаха твърдението, заявявайки, че брифингът изначално е бил насрочен за петък и не е забавен.
„Всички американци трябва да са разтревожени от действията на Русия”, заяви Обама, твърдейки, че такава мащабна кражба на данни е можела да бъде режисирана само от хора по високите етажи на руското правителство. „Ако Русия е извършвала хакерски атаки, защо Белият дом изчака толкова дълго, за да предприеме действия? Защо задействаха тази кампания, едва след загубата на Хилъри?”, запита Тръмп в социалните мрежи. Новоизбраният американски президент приветства решението на Владимир Путин да не отвръща на провокацията на Обама и да не експулсира американски дипломати в отговор на налагането на нови санкции срещу Русия. Тръмп застана зад твърдението на създателя на WikiLeaks Джулиан Асанж, че руското правителство не е източникът на изтеклите имейли и определи като „немарливост” липсата на адекватни мерки по отношение на IT сигурността на Националния комитет на Демократическата партия. Новоизбраният вицепрезидент Майк Пенс заяви, че Тръмп е изразил „много искрен и здравословен скептицизъм” по отношение на заключенията на разузнавателните служби, като се имат предвид някои предишни техни провали през последните години.