Върховният съд на Турция отказа да разгледа иск на Републиканската народна партия, която направи опит да анулира резултатите от референдума за конституционни промени, проведен на 16 април. Това съобщи телевизионният канал NTV, цитирайки решението на съда.

Основната опозиционна политическа сила се обърна към съда, след като преди близо седмица Върховният избирателен съвет (ВИС) на Турция отказа да анулира резултатите от референдума, въпреки подозренията, че вотът е бил фалшифициран. Референдумът беше критикуван и от наблюдатели на европейските избори, които заявиха, че решението да се допуснат до броене неподпечатани бюлетини е премахнало основната предпазна мярка срещу измамите с гласуване. Десет от членовете на ВИС гласуваха против исканията на Републиканската народна партия и потвърдиха резултатите от референдума, а само един – за. Още тогава министър-председателят Бинали Йълдъръм коментира, че опозицията няма смисъл за губи времето на народа. „Решението на ВИС е окончателно и юридически пътища за подмяна няма”, заяви Йълдъръм.

С отказа на Върховния съд на Турция да разгледа искането на опозицията юридическите пътища за оспорване на резултатите от допитването наистина изглеждат изчерпани. По-рано министърът на правосъдието Бекир Боздаг заяви, че дори Европейският съд по правата на човека няма юрисдикция да се произнася по въпроса.

Референдумът в Турция относно преминаването от парламентарна система на управление към президентска завърши с крехка победа в полза на президента Реджеп Тайип Ердоган. Привържениците на конституционните промени, които ще предоставят цялата власт в ръцете на турския държавен глава, са около 2% повече от противниците им.