Америка не трябва да позволява нейната решителност спрямо Русия да се превърне в непреклонност

Текстът е част от обширен симпозиум, поръчан от списание The National Interest и фондация Carnegie Corporation of New York. Някои от водещите световни експерти споделят прогнозите си относно бъдещето на руско-американските отношения при президента Доналд Тръмп.

Г-н Тръмп, заявихте готовност за преразглеждане на важни аспекти от отношенията с Руската федерация. Тези отношения предлагат отлична възможност да ревизирате американското поведение и по този начин да засилите Вашата способност да говорите с ясен и силен глас в международната политика.

Оплакванията и от двете страни се натрупваха в продължение на повече от десетилетие и половина. От наша страна има смисъл да започнем по-задълбочен преглед на отношенията, на това какво се обърка в тях и на възможностите за подобряването им през следващата половина от десетилетието. Този преглед следва да привлече независими специалисти в академичните и тинк-танк средите, както и правителствени ръководители и служители. От решаващо значение ще бъде изграждането на плурализъм и непредубеденост в тази група. Тя би трябвало да Ви представи доклад в началото на лятото на 2017 г.

Бих Ви препоръчал да организирате скорошна среща с президента Путин, както заявихте, че планирате да направите и да предложите една или две конкретни съвместни инициативи, които носят в себе си обещанието да покажат пътя към по-конструктивни отношения. Бих възстановил под различна форма, ако е политически целесъобразно, някой вариант на двете президентски работни групи, създадени от отиващата си администрация, които бяха закрити през 2014 г.

Там където жизненоважни американски принципи и интереси са засегнати има пълни основания да отстояваме решителни позиции в отношенията ни. Но решителността се е втвърдила до непреклонност на много фронтове – констатация, която важи също за външнополитическите ръководства на много американски приятели и съюзници. Например дългосрочно фиксираната политика на изискване от бивши съветски републики на изток от НАТО и ЕС да се изправят пред черно-белия избор дали да бъдат приятели и да се интегрират със Запада или с Русия е узряла за преоценка и изменение. В други области ние се провалихме в проучването на възникването на нови конфликти и несигурност, включително и там, където заплахата за мира е голяма. Пример за такава област е киберсигурността.

Съществува реален шанс Русия да покаже известна гъвкавост, ако сондирате възможностите. Въпреки че има много руски действия, на които би следвало да се противопоставя и да критикувам, много често ние отказваме да приемем сериозно техните притеснения за сигурността. Време е за ново мислене и нови реалистични стъпки в едни отношения, които не може да си позволим да оставим в настоящото разнебитено и напрегнато положение.

Автор: Тимъти Колтън, професор по управление в Харвардския университет, директор на центъра „Дейвис” за руски и евразийски изследвания
Източник:
The National Interest