Войната със САЩ под управлението на Доналд Тръмп е „не просто лозунг”, а се превръща в „практическа реалност”, заяви високопоставен военен представител на Китай. Коментарът беше публикуван на интернет страницата на Народната освободителна армия, очевидно в отговор на агресивната реторика на новата администрация на САЩ по отношение на Китай. Китайските военни излязоха с позиция, одобрена от Централната военна комисия, която се занимава с ръководството на въоръжените сили на Китай. Представителят на Департамента по мобилизация на отбраната към комисията (Commission’s Defence Mobilisation Department), цитиран от South China Morning Post, заявява следното: „Война „в рамките на мандата на президента” или „война, която може да избухне тази вечер” не са просто лозунги, а се превръщат в практическа реалност”.
Високопоставеният представител на военните призова в районите около Южнокитайско и Източнокитайско море, където обстановката е напрегната, да бъдат разположени военни, както и да бъде поставена система за противоракетна отбрана, за да бъде отбраняван Корейският полуостров, който е друга регионална гореща точка, съобщава South China Morning Post.
Освен това САЩ трябва да преразгледа своята стратегия в Азиатско-тихоокеанския регион, пише още представителят на военните. Тръмп и членове на неговата администрация последователно заявиха своята твърда линия спрямо Китай. Президентът на САЩ определи Китай като „валутен манипулатор” и го обвини в непочтени търговски и икономически тактики.
По-същественото от гледна точка на сигурността е, че Тръмп отхвърли дългогодишната политика на САЩ „Един Китай”, като публично призова президента на Тайван, Цай Инг-Уен, да предприеме действия за мощно противопоставяне на Пекин. Китай категорично смята Тайван за част от своята територия. САЩ негласно приемаха тази позиция десетилетия наред, но Тръмп даде знак за отстъпване от тази политика.
Държавният секретар Рекс Тилърсън се застъпи за американската морска блокада на китайските острови в Южнокитайско море, която Пекин може да интерпретира като военен акт. Други предположения, че Китай се готви за конфликт, се появиха след непотвърдени съобщения, че армията е позиционирала ракети с далечен обсег близо до североизточната граница на провинция Хъйлундзян, които могат да достигнат САЩ.
В социалните мрежи в Китай се появиха снимки, за които се твърди, че имат за цел да покажат, че усъвършенстваната междуконтинентална система за балистични ракети „Дунфен-41” е разположена близо до руската граница. От The Global Times предположиха, че Народната освободителна армия е допуснала изтичането на снимките в социалните мрежи, за да отправи предупреждение към Тръмп. Въпреки това китайският президент Си Дзинпин наскоро призова за намаляване на ядрените оръжия.