В петък 29 януари, в Женева се очаква да започнат преговори за прекратяване на въоръжения конфликт в Сирия. Те се организират по покана на ООН, която бе изпратена на противоборстващите страни от специалният пратеник на организацията за Сирия Стефан де Мистура.
В навечерието на преговорите военната картина в Сирия динамично се променя. В последните седмици правителствената Сирийска арабска армия осъществи резултатно настъпление в северните части на провинция Латакия. Полковник Виктор Мураховский, бивш офицер от руския Генерален щаб обяснява успехите на Дамаск с няколко причини. Най-напред армията на Асад е въвела система за подготовка и въоръжаване на подразделенията по руски образец. Основната оперативна единица вече е батальонната тактическа група. Броят на тези мобилни и добре подготвени подразделения расте, а действията им на фронта се отличават със съгласуваност и ефикасност. На второ място, с руско съдействие е била възстановена ремонтната база и в строя са върнати голям брой танкове, самолети и автотранспортни средства. Ключово в това отношение е рестартирането на танкоремонтния завод в Хомс.
Основната причина за промяната в стратегическата обстановка се дължи на кумулирания ефект от бомбардировките на руските ВКС. „Резултатът от въздушните кампании не е мигновен“, напомня полковник Мураховский, „а се проявява с времето“. Днес ислямистите разполагат с по-малко оръжие, боеприпаси и гориво, техните маневрени възможности силно са ограничени, те реагират по-бавно, което позволява на армията на Асад да си възвърне инициативата.
По думите на началника на Генералния щаб на руската армия генерал Велерий Герасимов, към момента военните действия се водят на 15 обособени направления. На 10 от тях армията на Дамаск провежда настъпателни операции, на още три подготвя настъплението си, а на две направления води отбранителни боеве. Сред тях е Деир Еззор, обсаденият от ИДИЛ град в Източна Сирия, в който се отбраняват две бригади на Сирийската арабска армия. Рискът ИДИЛ да превземе града се оценява от военните експерти като 50/50.
Важен елемент от промяната на обстановката в Сирия е влошеното финансово положение на Ислямска държава. Конвоите с гориво към Турция бяха масирано атакувани от руската авиация и постъпленията на валута вече са силно ограничени. Междувременно цените на петрола на световните пазари се доближиха до тези на контрабандистите и по-малко контрагенти поемат риска да търгуват с ИДИЛ. На 12 януари американската авиация унищожи голямо хранилище с кеш в банката в Мосул. Липсата на валутни постъпления затруднява вербуването на нови наемници и подмяната на загубеното в боевете оръжие.
Според Мураховский в близко бъдеще армията на Дамаск ще се опита да излезе на турската граница и да отреже комуникацията между ИДИЛ и Турция. За целта силите на Асад трябва да се придвижат до територията, контролирана от кюрдите. Тази офанзива със сигурност ще предизвика ответна реакция от Турция, която финансира и подготвя протурските бунтовнически отряди в Северна Сирия. Друго основно напревление за настъпление на Сирийската арабска армия е Палмира. ИДИЛ продължава да контролира града, но джихадистите вече не разполагат с предишната си мощ. Миналата година градът бе превзет след атака на десетки бойни машини, натоварени с експлозиви и управлявани от смъртници. Днес ИДИЛ не разполага с подобен парк от машини, а и армията на Дамаск усвои тактиката по отразяването на подобни атаки. Най-сетне армията на Дамаск ще се опита да изолира ислямистите и от границата с Йордания.
Настъплението на сирийската армия през последните седмици предизвика и промяна в американската статегия. Вашингтон обяви изпращането на контингент от 1800 военнослужещи, формиран на базата на 101-ва въздушнопреносима дивизия. Решението негласно ревизира политиката на администрацията Обама на оттегляне на американската армия от Ирак. По думите на военния министър Аштън Картър американските части ще осигурят въздушна и артилерийска подкрепа на иракската армия при отвоюването от ИДИЛ на стратегическите градове Мосул и Ракка. Според експерти обаче, американският контингент ще оказва активна поддръжка най-вече на кюрдите, които също се сражават с ИДИЛ, а в средносрочен план ще гарантират и сухопътното американско военно присъствие в навечерието на преговорите по Сирия.
Предстои борба за спечелване сърцата на кюрдите. За Русия лоялните към Дамаск кюрди са коз в противоборството й с Турция. За САЩ кюрдите са сухопътна сила, на която се надяват да заложат в бъдеще като противовес на Асад, след като опитите на Вашингтон да финансира и вдигне на крака така наречената „умерена опозиция“ се провалиха.
Източник: Lenta.ru, Jane’s Defense