Противници на трансатлантическите търговски споразумения се събират в неделя в градинката пред „Кристал”
С апел до европейските институции да не приемат търговските споразумения със САЩ – ТПТИ, и с Канада – СЕТА, се обърнаха десетки водещи европейски юристи – професори по право от най-големите университети като Хумболтовия в Берлин, Сорбоната в Париж, Оксфорд, Кеймбридж, Лондонското училище по икономика, университетите в Барселона, Лисабон, Амстердам, Залцбург, Торино и др. Под писмото изпъкват имената на проф. Женевив Бурдио, проф. Евелин Лагранж, проф. Алан Бог, проф. Давид Капитан, проф. Дани Никол, проф. Уго Матеи и още десетки преподаватели и изследователи в областта на юридическите науки. Сред тях са и седмина професори от Софийския университет – Огнян Герджиков, Георги Близнашки, Лазар Груев, Георги Стефанов, Сашо Пенов, Пламен Киров и Красимира Средкова.
Юристите предупреждават, че инвестиционните споразумения на ЕС със САЩ и Канада могат да въведат паралелна на официалната юридическа система, която облагодетелства големите корпорации и чуждестранни инвеститори. Те са притеснени от т. нар. механизми ISDS и техните производни – по същество частни трибунали, в които корпорации могат да завеждат дела срещу държавите с искания за обезщетения, ако сметнат, че очакваните от тях печалби са намалели вследствие на въвеждането на регулации, закони и политики. Според представителите на академичната юридическа общност, това може да се случи дори когато предприетите от държавите мерки са законни от гледна точка на местното законодателство и имат за цел да защитят природата, общественото здраве или правата на работещите, да ренационализират железопътни линии, водоснабдителни, енергоснабдителни или здравноосигурителни системи. Това може да доведе до въздържание на правителствата от регулаторни мерки в обществен интерес поради заплахата от инвестиционен арбитраж и високите компенсации, които следват от него.
Писмото на юристите завършва с призива: „Апелираме към вас да не отслабвате и подкопавате върховенството на закона и демократичните принципи, върху които са основани страните-членки и Европейският съюз като предоставяте на чуждестранните инвеститори ненужна, системно предубедена и структурно нездрава паралелна юридическа и съдебна система в ТПТИ и СЕТА”.
Междувременно за трета поредна година в София ще има протест срещу всеобхватните трансатлантически търговски споразумения. Противниците им се събират на 16 октомври от 16.00 ч. в градинката пред „Кристал” в столицата. Акцентът на тазгодишния протест ще бъде върху рисковете от спогодбата с Канада – СЕТА, която се очаква на 18 октомври да бъде одобрена от Европейския съвет в Люксембург, откъдето ще бъде пратена за ратификация в Европейския парламент.