Според висши служители, участващи в планирането на сигурността около инаугурацията на Доналд Тръмп, обезпечаването ѝ се очертава да бъде най-голямото предизвикателство в новата история, до голяма степен поради същите сили на политическа ненавист, оформили надпреварата за президентския пост.

На фона на смущаващите заплахи към всяка церемония по встъпване на държавен глава няколко десетки агенции, отговорни за сигурността на честванията на 20 януари се подготвят за възможността голям брой протестиращи да наводнят столицата едновременно с очакваните близо милион привърженици на Тръмп.

Службите са разтревожени от възможността за сблъсъци между групи от американци, които все още са дълбоко разделени по въпроса за изборите – и то в момент, когато милиони хора по целия свят ще насочат вниманието си към Вашингтон. Най-малкото, твърдят официални лица, протестите ще окажат допълнителен натиск върху вече мобилизирания до краен предел апарат по сигурността в региона.

„Ако перифразираме Толстой: Всяка инаугурация е рискована, но всяка е рискована по свой собствен начин”, каза Майкъл Чертоф, който изпълняваше длъжността на секретар по вътрешната сигурност при президента Джордж У. Буш и ръководи отдела при първото встъпване в длъжност на президента Обама през 2009 г.

„Не мога да си представя инаугурация, която да поставя повече предизвикателства за сигурността от тази”, заяви Чертоф.

Разбира се, имаше засилени притеснения по повод втората инаугурация на Буш-младши през 2005 г. – първата президентска клетва след атаките от 11 септември 2001 г. През 2009 г. встъпването в длъжност на Обама беше първата смяна на властта след атентата и първият случай, в който афроамериканец положи клетва начело на страната. Обама се сблъска с епидемия от расистки заплахи и притеснения за терористичен заговор, които в крайна сметка се оказаха неоснователни, но изправиха на нокти избрания президент и топ-помощниците в навечерието на полагането на клетва.

Дори и в този случай, Обама не се изправи пред такива многолюдни тълпи, каквито се очаква да поздравят г-н Тръмп, когато той официално пристигне във Вашингтон. През 2009 г. сред рекордното сборище от близо 2 милиона души имаше съвсем малко протестиращи, ако изобщо е имало такива, поради което нямаше нито един арест, казва Кристофър Т. Гелдарт, отговарящ за вътрешната сигурност на окръг Колумбия.

Националната служба по парковете, която контролира по-голямата част от обществените площи във Вашингтон – от тротоарите до National Mall, вече е получила 23 искания от различни групи за разрешаване на мероприятия едновременно „за” и „против” г-н Тръмп. В обичайния случай при инаугурация в службата постъпват едва шепа искания.

Обезпечаването на мирния преход на властта в държавата не е лесна задача дори и при най-предвидимите обстоятелства. Има само няколко по-популярни ритуала в американския обществен живот от заклеването на нов президент.

От столичната полиция на Вашингтон и Националната служба по парковете до ФБР огромна припокриваща се мозайка от разузнавателни аналитици, военни и служители на реда, наброяващи десетки хиляди души ще работят за обезпечаването на процедурата по инаугурацията и съпътстващите дейности.

Като цяло повече от 30 различни служби, разпръснати из цялата столица, ще работят, за да предотвратят това събитието да се превърне в повод отделни лица или групи да нанесат вреди. Тяхната задача, започнала преди повече от месец, премина в ново измерение след изборния ден и скоро ще включва налагането на периметър за сигурност около Капитолия, в National Mall и големи части от града. Разходите само за гарантиране на сигурността се очаква да надхвърлят 100 милиона долара.

Сигурността на новия президент, хилядите високопоставени служители, които ще бъдат на разположение, и тълпата от хора е най-важният приоритет за федералното разузнаване, правоприлагащите органи и военните служби така, както е било винаги на церемонии по встъпване след атаките от 11 септември. Заплахи от чужбина и от екстремисти вътре в страната остава основна грижа, заявяват бивши и настоящи официални лица.

„Това, което разузнавателната общност казва публично е същото, което казва и в частен разговор, и това е, че са налични повече заплахи от различни посоки отколкото някога досега”, заяви сенатор Рой Блънт, републиканец от Мисури, който е председател на комисията по провеждане на церемонията по встъпване в Конгреса. „А това означава, че полицията в столицата и органите на сигурността трябва да са по-внимателни и по-готови от всякога за това, което може да се случи.”

Но този път силите за сигурност – особено правоприлагащите органи, които ще бъдат на терен - се подготвят да се противопоставят на тълпи от американци, които са необичайно тревожни и разделени по повод на изборните резултати. Приоритетът, заявяват официални лица, е да се избегнат такива ожесточени сблъсъци, каквито периодично пламваха по време на кампанията между привържениците на г-н Тръмп и тези, които са срещу него, като в същото време им се позволи да продължат с планираните мероприятия.

„Всеки знае колко оспорвана беше кампанията”, заяви г-н Гелдарт – ръководител на службата за вътрешна сигурност на окръг Колумбия. „Честно казано, това, което не ми дава сън са тревогите около способността ни да позволим на хората да дойдат, да изразят своите виждания и да напуснат безопасно”.

Майк Литерст, говорител на Националната служба по парковете, заяви, че агенцията „активно преглежда” исканията за разрешителни с цел да се опита да вмести колкото е възможно повече мероприятия. Групите, на които са издадени разрешителни ще бъдат разпределени така, че да се предотврати събирането им на едно място, заяви г-н Гелдарт. Най-голямата от тези инициативи – т.нар. Женски марш във Вашингтон, е с издадено разрешително за 200 хиляди души, които трябва да се съберат и след това да преминат по улиците в знак на протест срещу Тръмп на 21 януари – денят след инаугурацията.

Борис Епщайн, ръководител на пресцентъра на комисията по инаугурацията на Тръмп, заяви, че групата приветства „свободното упражняване” на правата от Първата поправка на американската конституция, „стига това да е направено мирно и в рамките на всички приложими закони, правила и разпоредби”.

Точно колко привърженици на Доналд Тръмп ще присъстват остава неясно. Комисията по подготовката заяви, че очаква между 2 и 3 милиона души. Такава тълпа би представлявала рекорд, въпреки че Гелдарт казва, че неговият екип досега не е видял доказателства, които да го накарат да промени очакванията си за между 800 и 900 хиляди души.

Гарантирането на сигурността ще изисква почти целия капацитет на регионалните правоприлагащи органи, както и значителни подкрепления. Повече от 3200 полицейски служители от управления в цялата страна и около 8000 души от Националната гвардия ще са на разположение да помогнат за регулиране на тълпите и трафика около града. Допълнително 5000 дежурни ще са на терен в подкрепа на капацитета по повод на самата церемония. Гелдарт споделя, че тези сили ще позволят на местните служби по-добре да управляват тълпите и да наблюдават протестиращите и привържениците на Тръмп лично и с помощта на социалните медии.

Планирането на сигурността включва не само деня на инаугурацията, но и седмицата на обществени и частни мероприятия, подготвени за отбелязване на победата на Тръмп като се започне от откриване на концерт в National Mall на 19 януари. Томас Барак-младши, дългогодишен приятел на Доналд Тръмп, който ръководи комисията по подготовка на инаугурацията, каза, че всяко от тези събития е било старателно обсъдено със „Сикрет сървиз” и нейните партньори.

Личната сигурност на Доналд Тръмп стана някак по-проста когато той реши, че ще остане в Blair House, както сториха неговите предшественици, а не в своя нов хотел във Вашингтон, както се обсъждаше. „Това е тяхното празненство и ние сме там да разработим план за сигурност, така че да направим тяхното празненство сигурно”, заяви Джеймс Мъри, заместник помощник-директор на отдела за защитни операции в „Сикрет сървиз”, който носи цялата отговорност за сигурността на церемонията по встъпване. „Но разбира се, това определено е двустранен процес.”

Източник: The New York Times