Новата „желязна лейди” на британската политическа сцена отново тропна с крак и даде да се разбере, че няма да прави компромиси по отношение на Брекзит. Tереза Meй даде знак за това, че е готова да подложи Великобритания на тази тежка промяна, рискувайки жесток спад на БВП и загуби в размер на милиарди лири, дори при положение, че Брюксел ѝ откаже това, което иска. Премиерът на Великобритания предупреди, че ще приключи преговорите за излизането на страната от ЕС, дори и без бъдещо търговско споразумение. По думите ѝ е по-добре след Брекзит Великобритания да не получи нищо, отколкото да ѝ бъде натрапена „лоша сделка”.
Предварителните оценки на британското финансово министерство подсказваха, че с излизането на Великобритания от ЕС, ако не се стигне до ново споразумение по отношение на търговията, хазната ще олекне с 66 млрд. лири, а БВП може да се срине с до 9,5 на сто.
Въпреки че преди по-малко от година самата тя подкрепи членството на страната в ЕС, Мей бе категорична, че ще се съобрази с резултатите от референдума. Към днешна дата тя е съгласна да даде възможност на британските депутати да гласуват приоритетите, за които тя е дала одобрението си. По-късно от кабинета ѝ обаче заявиха, че дори и ако тези точки бъдат отхвърлени от Камарата на общините, Великобритания ще напусне ЕС. Това би означавало, че страната няма да има достъп до единния европейски пазар, но ще може да си възвърне контрола по отношение на имиграционните политики. Министър-председателят ще настоява и за предоговаряне на митническото споразумение на Великобритания, както и за преходен период, в който да може да въведе промените.
Заявявайки категорично пред европейските лидери, че връщане назад за Великобритания няма, Мей призна, че несъмнено страната ще трябва да направи някои „компромиси”. Тя посочи 12 приоритета при воденето на преговори и заяви, че Великобритания иска да остане в приятелски отношения с ЕС: „Знам, че се чуват гласове, които призовават за сделка, която наказва Великобритания и обезсърчава други страни да поемат по същия път”. По думите ѝ това би било пагубно за страните, които се осмелят да го направят, но самото оттегляне не би трябвало да се приема враждебно.
Излизането на Великобритания от Европейския съюз ще сближи Лондон с Вашингтон, смята Елена Ананиева, директор на Центъра за британски изследвания на Институт „Европа” към Руската академия на науките. „Оттеглянето на Великобритания от ЕС ще приближи Великобритания по-близо до САЩ”, заяви експертът пред ТАСС по повод изказването на Тереза Мей. „Лондон и Вашингтон имат специална връзка по отношение на отбраната и разузнаването от Втората световна война насам. Освен това, Великобритания гласува в полза на модернизирането на ядрената система „Трайдънт”. Това означава, че Великобритания изцяло ще зависи от САЩ”, смята тя. Експертът подчерта, че Брекзит няма да се отрази на сътрудничеството между Русия и Великобритания по никакъв начин. Отношенията между двете страни ще са подчинени на реториката, която бъдещата администрация на САЩ ще прокара спрямо Русия. Възгледите на Тръмп са в синхрон с тези на сегашното ръководство, което е на път да изведе Великобритания от ЕС, но ще има период на адаптация от страна на Великобритания и САЩ към Русия, смята още тя.