Тереза Мей е бясна на САЩ заради изтекла информация на разузнаването. Въпреки това британският премиер е използвала втората си среща с президента Доналд Тръмп, за да изтръгне от него обещания относно Русия и НАТО.
Премиерът на Великобритания летя до Брюксел в четвъртък за срещата на върха на лидерите в НАТО, която за нея е първа, на фона на засилващото се напрежение в страната ѝ заради изтичане на оперативна информация на разузнаването. Данните са били от полицейското разследване за самоубийствената бомбена атака в Манчестър в понеделник.
Осезаемо недоволство има и от страна на британските служби за сигурност заради количеството информация, която се е появила в публичното пространство, след като името на нападателя и фотографиите, за които се съобщава, че са кадри от местопрестъплението, направени от британски следователи, бяха публикувани в сряда, въпреки направеното публично предупреждение от вътрешния министър Амбър Ръд, че течовете трябва да се спрат.
Високопоставен представител на Уайтхол заяви, че министрите на Обединеното кралство дали да се разбере, че са ядосани на Вашингтон, който обвиняват за изтичането на информацията. Този инцидент се описва като „неприемливо” погазване на доверието. Министърът на отбраната Майкъл Фалън, който придружи Мей в Брюксел, заяви, че изтичането на информация подлага на риск разследването.
„Тези кадри ще обезпокоят жертвите, техните семейства и по-широката общественост”, каза представителят. „Когато говорят със своите колеги от САЩ, британските държавни служители и министри дават да се разбере, че тези течове в системата са неприемливи”, допълни той.
Свадата поставя Мей в неприятна позиция на фона на засилените мерки за сигурност в Обединеното кралство, след най-тежката терористична атака на британска територия в продължение на повече от десетилетие. По време на поп концерт бяха убити 22 души, включително малки деца. В изявление от четвъртък сутрин британският премиер коментира, че ще постави въпроса пред Тръмп, както и че „обменът на информация между нашите правоохранителни органи, трябва да остане добре защитен”.
Представители на НАТО се надяват, че срещата на върха ще обвърже Тръмп с Алианса, който той открито критикува по време на предизборната си кампания, като го нарече „остарял”. На срещата на върха, чиито дневен ред бе определен от генералния секретар Йенс Столтенберг, са разглеждани двете основни опасения, повдигнати от Тръмп по време на президентската кампания: че други държави – членки на НАТО, не допринасят достатъчно за развитието на организацията, както и че алиансът не е достатъчно фокусиран върху борбата с тероризма. Старши дипломат от НАТО одобри препоръките на Тръмп, според които тероризмът трябва да бъде поставен във фокуса на дневния ред на НАТО.
Високопоставен представител на правителството на Великобритания, който е бил информиран за плановете на Мей по време на срещата на върха, заяви, че министър-председателят е повторила призива на Тръмп, гласящ, че алиансът трябва да направи повече, за да се справи с глобалния тероризъм, както и този за предупреждението към лидерите на НАТО да харчат повече за отбраната, за да изпълнят задълженията си.
Руската заплаха
Докато подлага на натиск НАТО заради тероризма, Мей рискува да подкопае явното желание на американския президент за сближаване с Москва, като представя режима на Владимир Путин като втората голяма заплаха за глобалната сигурност наравно с глобалния терор. „Нашето единство в отговор на общите заплахи е най-мощното ни оръжие. Трябва да удвоим нашата решителност, да посрещнем заплахите за нашата обща сигурност, независимо дали от тероризма или от Русия”, смята Мей.
Срещата на върха бе възможност за Мей да подчертае и ангажимента на Великобритания по отношение на международно сътрудничество в областта на сигурността, преди предстоящите преговори около Брекзит. Очаква се те да започнат следващия месец, като заплашват да изтръгнат една от основите на британската национална сигурност.
Изтъквайки заплахата от Русия, тя се надява да спечели подкрепа сред европейските си колеги. Но също така рискува да нажежи отношенията с Тръмп впоследствие, който е подложен на натиск заради федерално разследване за възможно тайно споразумение между хората, движили предизборната му кампания, и Москва. Официален представител на правителството на Обединеното кралство обясни защо е цитирана Русия наред с тероризма в бележките на министър-председателя, заявявайки: „Във връзка с Русия –премиерът заяви, че с нея може да има взаимодействие, но трябва да се внимава, и ние държим на тази позиция”.
След срещата на върха в Брюксел, Мей отлетя на юг до Сицилия за среща на G-7, където ще води разговори за заплахата, породена от глобалния терор в рамките на сесия в петък следобед. След това тя ще се върне обратно в Обединеното кралство, с ден по-рано от планираното, за да наблюдава от „Даунинг стрийт” операцията на службите за сигурност, за която е издадена заповед след атентата в понеделник.
Службите за сигурност в Обединеното кралство са под напрежение, военните са излезли по улиците, а заплахата от терористични атаки е „критична”, което означава, че покушения могат да бъдат очаквани във всеки един момент.
Сигурността преди всичко
Сигурността отдавна е приоритет за британския премиер. В предишната си роля на вътрешен министър Мей заяви, че подкрепя оставането в ЕС, защото това е подсилило националната сигурност на Великобритания. В реч преди малко повече от година тя каза, че Брексит ще направи по-труден обмена на разузнавателни данни и това ще подкопае влиянието на Великобритания в изграждането на европейски механизми за сигурност.
Загърбването на рамката на ЕС за институционална сигурност крие риск Великобритания да остане изложена на опасност, като повдига въпроси за бъдещото участие на страната в „Европол”, за международната заповед за арест и за механизмите за отбрана.
Водещи служители по сигурността в Обединеното кралство, които разговаряха с Politico, но пожелаха да останат анонимни, заявиха, че Великобритания ще погледне към НАТО, за да запълни празнината, ако не може да остане ангажирана под някаква форма с политиката на ЕС за сигурност и отбрана.
Великобритания вярва, че НАТО играе важна роля в борбата с „Ислямска държава” в Сирия и Ирак заради „оперативния си опит и инструменти, които имат добавена стойност”. Мей подкрепи призивите за присъединяване на НАТО към коалицията, ръководена от САЩ срещу „Ислямска държава”.
Докато Мей e ангажирана с алианса НАТО и специалните отношения със САЩ, които са крайъгълните камъни в сигурността на Обединеното кралство, появата на Мей на срещата на високо равнище идва на фона на безпрецедентен гняв спрямо Вашингтон, което повдига въпроси за бъдещето на взаимоотношенията, базирани на обмен на информация от страна на разузнаването, което би било голям удар за Обединеното кралство.
Роб Уейнрайт, британският ръководител на „Европол”, намекна за вредата, причинена от изтичането на информация от страна на Америка, като заяви в туит, че това може да са „неволни грешки”, но не каза нищо за това, че Великобритания поставя огромен акцент върху връзката със САЩ по отношение на сигурността, особено що се отнася до споразумението „Пет очи” за обмен на информация от страна на разузнаването с Канада, Австралия и Нова Зеландия. „Толкова много пъти са ми казвали, че партньорите от „Пет очи” са много по-надеждни от „Европол” за обработка на деликатна информация”, пише той.
Френският министър на вътрешните работи Жерар Колумб явно също беше нарушил протокола, като заяви пред френска телевизия, че похитителят в Манчестър Салман Абеди е пътувал до Сирия, както и че има „доказани” връзки с „Ислямска държава”, и то преди властите в Обединеното кралство да го потвърдят. „Днес ние знаем само това, което са ни казали британските следователи”, заяви Колумб.
След трудна седмица вкъщи, британският премиер е изправена пред дипломатическа разходка по въже в чужбина.
Източник: politico.eu
Превод: Десислава Пътева