Снимка: Юлия Владимирова
„Европа се връща към 30-те“, заяви Янис Варуфакис на първата публична дискусия на „Демокрация в Европа – 2025“, новото паневропейско движение, което бившият гръцки финансов министър учреди в Берлин. Дискусията се проведе във Фолксбюне театър в германската столица. Целта на новата политическа платформа е да отнеме властта от безотговорния и антидемократичен елит и да я възвърне на гражданите. Името на движението DiEM 25 е абревиатура на „Democracy in Europe Movement 2025“.
Във встъпителните си думи Варуфакис заяви, че всичко днес е ехо от близката история на Европа. „Днес нямаме нацисти, които да спретнат Кристална нощ в Берлин. Но в атинските предградия местните нацисти посред нощ нападат домовете и магазините на имигрантите. Между двете има големи разлики, но от гледната точка на икономиста се съзират и ужасни сходства“.
Сред основните опасности за днешния ЕС Варуфакис посочва възхода на крайнодесните партии и високото ниво на безработицата в съюза, което контрастира с почти пълната заетост, постигната в САЩ. „Ако безработицата достигнеше 10-11% в Обединеното кралство или в САЩ, правителството щеше да бъде сменено, а в Европа правителствата не падат, защото няма демократичен процес“, твърди още Варуфакис. Според него „ЕС се управлява от малоброен елит, който не носи отговорност пред никого. Европейският парламент е беззъба институция, законодател само на думи, който не може да твори закони. Основните политически решения, като управлението на дълга, се решават от Еврогрупата и Европейската централна банка, които по дефиниция би трябвало да са аполитични органи, заети с определянето на лихвените проценти“.
Пресата напомня, че Янис Варуфакис прекара пет драматични месеца като финансов министър на Гърция, в преговори по преструктурирането на дълга, които завършиха с неуспех. Отсетне гръцкият икономист се превърна в аргументиран изобличител на политическите процеси в ЕС. Според него „ролята на националните правителства в съюза е много ограничена“, а всеки, който си позволи да критикува статуквото е безмилостно смазван. „Критиците са таксувани като анти-европейци“, а онези, които култивират слепотата си, са „щедро овъзмездени“ с предизборно финансиране и благосклонност от страна на медиите.
Според Варуфакис демократите от 30-те е трябвало да опитат да създадат паневропейско движение, обединяващо разни политически цветове от разни страни. Днес той си поставя същата цел в новите условия.
Без реформи Еврозоната е обречена.
„Щом централната банка, която има седалище във Франкфурт, е толкова непопулярна в Германия, а Франция не успява да удържи нито дефицита си, нито безработицата си, значи европейската икономика се дезинтегрира“.
В замисъла на Варуфакис DiEM 25 ще е „повече от тинк-танк или интернет-общност“, но движението няма да залага на силно лидерство. „Нестандартният марксист“ приема да е лице, но не и водач на движението, което няма да има централизирани ръководни органи.
Варуфакис се надява, че от разговори като този в берлинския Фолксбюне театър ще бъде изграден „базов консенсус“ как демокрацията да се върне в европейския политически процес. След това движението може да се яви на избори.
Първата стъпка на DiEM 25 е в името на прозрачността да настоява Еврогрупата да допусне камери на своите заседания и да протоколира срещите си. Варуфакис е убеден, че битката му за гръцката сделка миналата година е щяла да бъде много по-лесна, ако беше снимана.
Варуфакис разказа, че лично министърът на финансите на Германия Волфганг Шойбле е бил наясно, че наложените на Гърция условия са непослилни, а в частен разговор му е признал, че едва ли би могъл да прокара подобна сделка през Бундестага, ако беше в положението на своя гръцки колега.
Идеите на Варуфакис, по собствената му преценка биха намерили финансиране, ако цяла Европа заяви своето несъгласие със статуквото. „450-те хиляди гърци, които се стекоха на площад „Синтагма“ в навечерието на референдума, са готови да излязат отново на улицата, но за целта трябва пламъкът да се разгори и другаде в Европа“, заяви гръцкият икономист. Според него понастоящем основният двигател на европейската политика е „нечистивият картел между едрата индустрия и големите финанси.“
Европа не може да поддържа този картел с нови емисии на пари, счита Варуфакис. „Марио Драги (шефът на ЕЦБ) скоро ще достигне разрешените лимити. Той го знае и е в състояние на изострено безпокойство.“ Според гръцкият икономист дълговете на Италия са по-тежки дори от тези на Гърция и скоро тя няма да може да ги посрещне. „Премиерът Ренци го осъзнава и затова вие отчаяно.“
„Досега все едно тъпчем раково болен с кортизон. Пациентът е стабилизиран, самочувствието му е подобрено, но ракът го атакува другаде.“
„Властта не осъзнава какво прави. Действа като през 20-те и 30-те години. Тогава Хинденбург дава властта на Хитлер с илюзията, че ще го държи под контрол“, продължи анализа си Варуфакис. По повод положението в Гърция той сподели, че „след провала на „Атинската пролет“ гърците са съкрушени. Тяхната квази-депресия ги тласка да приватизират страховете си и да се затварят по домовете си пред телевизорите, които излъчват риалити-формати“.
Въпреки всичко Варуфакис заяви, че се надява страховете му за Европа да не се сбъднат. Това е и призванието на DiEM 25: да промени посоката на развитие на ЕС. „Звучи утопично, но е далеч по-реалистично от това да съхраниш сегашната система“.