Бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис определя мерките на ЕС за решаване на кризата в Гърция като „ужасни”. Такъв бе неговият коментар точно след като Гърция се съгласи на нови реформи, чиято цел е тя да получи нови заеми при по-изгодни условия.
„Не е ли това поредното доказателство, че ЕС е особено добър в лошите работи, но не и в справянето с една лесно управляема криза”, заяви Варуфакис пред CNN. Той отбеляза, че реално целите, които са поставени пред Атина, са непостижими. „Хората в МВФ ни казват, че гръцкият дълг е нестабилен и строгите икономии, налагани на Гърция са катастрофални.” Според Варуфакис германският министър на финансите Волфганг Шойбле има за задача да извади Гърция от ЕС, а изначалният замисъл на спасителния план е бил той да се провали. Бившият гръцки министър подчерта, че с тази информация се е сдобил от самия Шойбле.
„Меркел протаква и се преструва докато не минат изборите в Германия. Гръцкото правителство се преструва, че ще изпълни целите… но няма да го направи. За пореден път. Това е Европа”. На въпрос дали сегашното гръцко правителство има намерение да напусне в случай, че не постигне напредък, Варуфакис каза, че всичко ще зависи от преговорите между Меркел и Шойбле.
„Шойбле иска Грекзит, а Меркел – не. Още не са решили… Това правителство ще остане на власт, докато не вземат решение”, заяви бившият финансов министър.
В същото време, германският министър на външните работи Зигмар Габриел заяви, че Берлин трябва да направи всичко възможно да помогне на Гърция да стъпи отново на краката си. „Смятам, че е редно голяма, силна и стабилна държава като Германия да направи всичко по силите си да запази Европа единна”, отбелязва Габриел, цитиран от агенция „Ройтерс”. Той подчерта, че Гърция на свой ред трябва да се придържа към поетите ангажименти, които са част от подписаните споразумения.
Във вторник в Атина се проведе протестно шествие. Протестиращите преминаха през центъра на гръцката столица в знак на недоволство срещу мерките на строги икономии. Според тях спасителният план обрича на бедност гръцкия народ. „Правителството, големите работодатели и ЕС трябва да знаят едно: ние ще продължим да координираме съпротивата си, призоваваме работническата класа да се самоорганизира и да поемем контрола над нашия живот”, заяви един от лидерите на протеста.
В понеделник тази седмица Гърция и нейните кредитори се споразумяха за нов пакет от реформи, който касае пенсиите, данъка върху доходите и пазара на работна ръка. В замяна Гърция трябва да получи нови заеми. Според гръцките власти новите реформи ще влязат в сила от 2019 г.
Източник: RT