Европейските сили остават изолирани от масата за преговори
Казахстанската столица Астана е домакин на започналия международен форум, посветен на урегулирането на сирийската криза. Във форума участват седем делегации: правителството и опозицията в Сирия, страните гаранти за мирното споразумение от 29 декември – Русия, Турция и Иран, специалният посланик на ООН за Сирия Стефан де Мистура и посланикът на САЩ в Казахстан Джордж Крол, който присъства в качеството си на наблюдател. От сирийска страна в преговорите участва постоянният представител на Дамаск в ООН Башар Джафари, а опозицията е представена от петнадесет групировки, по-малко от половината от които са страна в споразумението от 29 декември. От форума са изключени радикалните джихадистки групировки като „Ислямска държава” и „Джабхат Фатх аш-Шам”, позната още като „Фронт ан-Нусра”.
Според Башар Джафари дневният ред на преговорите ще бъде фокусиран върху укрепване на постигнатото в края на миналата година примирие. „Това ще бъде тест за доверието и сигурността на участниците, независимо дали става въпрос за седящите на масата за преговори или за техните наставници”, заяви Джафари. Говорителят на сирийската опозиция ал-Ариди обяви по-рано, че бъдещето на сирийския президент Башар Асад няма да бъде обсъждано на преговорите. „На този етап ние имаме една цел, която беше съгласувана от всички участващи страни. Тя е да укрепим споразумението за прекратяване на огъня”, коментира говорителят на Сирийската свободна армия Осама Абу Заид.
Руският външен министър Сергей Лавров благодари на Казахстан за това, че прие да бъде домакин на мирните преговори. Руската страна, по чиято инициатива се провежда форума, по-рано в неделя проведе консултации със сирийското правителство и с опозиционната делегация, за да консолидира позициите им. Според специалния пратеник на Русия за Сирия Александър Лаврентиев, Москва ще направи всичко възможно да намери общ знаменател между позициите на воюващите страни.
От международния форум отсъстват представители на европейските сили, ангажирани в сирийската криза.
Срещата в Астана се наблюдава от повече от 500 журналисти от 24 страни. По данни на ТАСС, руското външно министерство е акредитирало над 400 представители на чужди медии. Мирните преговори официално стартираха днес и се очаква да продължат два дни. След форума страните ще проведат съвместна пресконференция.