Лидерите на двете държави призоваха Ангела Меркел и колегите си от ЕС да работят за създаването на обединени европейски въоръжени сили.
Възраждането на идеята за обща европейска армия е било обсъждано на срещата на Вишеградската група с германския канцлер Ангела Меркел в петък, 26 август, във Варшава. „Длъжни сме да се придържаме към строга бюджетна политика, чийто залог е икономическият растеж. В същото време трябва да превърнем в основен приоритет въпросите на сигурността. Тъкмо затова трябва да започнем създаването на обща европейска армия”, е заявил на пресконференцията след срещата унгарският премиер Виктор Орбан, цитиран от местни медии.
Разговорът за изграждането на обединени европейски въоръжени сили е бил проведен по инициатива на унгарския министър-председател Виктор Орбан и чешкия премиер Бохуслав Соботка, които считат идеята за уместна с оглед необходимостта да се осигури защита на Шенгенското пространство и да се води ефикасна борба с тероризма.
„Защитата на Шенгенските граници не е само въпрос на по-добро сътрудничество в борбата с тероризма, но и повод да отворим дискусия относно създаването на обща европейска армия”, е заявил премиерът Соботка.
Вишеградската група, която обединява Полша, Чехия, Словакия и Унгария все повече се утвърждава като алтернативен полюс в европейския дебат, доминиран от германските тези. Централноевропейската четворка е скептична относно способността на Брюксел да приема адекватни решения и след началото на миграционната криза отказва да следва идеите на ЕК за квотно разпределение на мигрантите.
Идеята за обща европейска армия възражда дебата от началото на новото хилядолетие, когато тя бе на дневен ред. Войната в Ирак през 2003 г. пося разкол в редиците на ЕС, като част от държавите подкрепиха САЩ в така наречената „коалиция на желаещите”, а други, като Франция и Германия, предпочетоха да се дистанцират. Разногласията в съюза обезсмислиха идеята за обща европейска армия, която в САЩ се разглежда като нежелан конкурент на доминирания от Вашингтон военнополитически пакт НАТО. Това е и причината Берлин, традиционен съюзник на САЩ в следвоенна Европа, на чиято територия се помещават няколко американски военни бази, да е скептичен към идеята. Коментарът на Меркел след срещата във Варшава се ограничава с наблюдението, че „сигурността е основен въпрос”.
За отбелязване е, че според думите на Соботка и Орбан, единните европейски въоръжени сили са призвани да бранят Шенгенската зона, а не цялата територия на ЕС. България, Румъния, Кипър и Хърватия, обаче са пълноправни членове на ЕС, но не са част от Шенгенската зона, поради неизпълнени критерии.
* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto