Великобритания няма да поеме ротационното председателство на Европейския съюз през 2017 г. Британският премиер Тереза Мей е съобщила на председателя на Европейския съвет Доналд Туск за решението си в телефонен разговор. Причината за това е, че кабинетът на Мей ще бъде прекалено зает с преговорите за излизане от ЕС.

„Премиерът посочи, че Великобритания трябва да се откаже от ротационното председателство на ЕС, което е запланувано за втората половина на 2017 г. Тя отбеляза, че приоритет ще бъдат преговорите за излизане от ЕС” , обясни говорител на „Даунинг стрийт” 10. Туск е приветствал бързото решение на кабинета по този въпрос, което ще позволи на Съвета да задейства алтернативни механизми.

По-късно в сряда британският министър-председател ще се срещне с германския канцлер Ангела Меркел по време на първото си посещение извън страната, откакто пое поста на Дейвид Камерън. Основните теми, по които ще разговарят Меркел и Мей ще бъдат разводът на Великобритания с ЕС, търговските отношения между двете страни, както и мигрантската криза, проблемите на външната сигурност и борбата с тероризма.

„Образът на Великобритания не бива да бъде определян от Брекзит” , коментира Мей на среща със своя кабинет във вторник. В присъствието на новия външен министър Борис Джонсън, чието назначение все още не е коментирала публично, тя допълни, че „политиката не е игра” .

Очаква се премиерът на Великобритания да предупреди германският канцлер, че страната ще има нужда от време, за да се консултира с Шотландия, Уелс и Северна Ирландия. Преди да бъде даден ход на формалните преговори за излизането от ЕС, ще бъдат водени разговори и с представители на различните индустрии във Великобритания. Правителствените юристи вече са потвърдили, че Мей няма да натисне бутона за задействане на член 50 от Лисабонския договор преди края на годината.

В четвъртък новият британски премиер ще се срещне и с френския президент Франсоа Оланд. Според Мей тези визити ще дадат възможност за изковаване на добри връзки с европейските лидери. Източници твърдят, че Мей се надява да установи добри лични отношения с Меркел и Оланд, за да постави основата за открита дискусия в идните месеци. Това предполага, че процесът на излизане от ЕС ще бъде задействан чрез дипломатически разговори както с отделните европейски лидери, така и с целия ЕС.

Голямото предизвикателство пред Мей ще бъде да договори достъпа на Обединеното кралство до единния европейски пазар, след като страната й излезе от ЕС. „Не подценявам предизвикателствата от излизането ни от Европейския съюз и твърдо вярвам, че възможността да говорим открито за проблемите, с които се сблъскваме, ще бъде важна част от успешните преговори” , категорична е тя.