Дипломатическите отношения между Анкара и Вашингтон все повече се влошават. Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу подложи на остра критика последните забележки, които Джон Бас, американският посланик в Анкара, си позволи публично да направи на 11 септември 2016 г.
Дипломатът коментира решението на турското правителство да отстрани от власт 28 турски кметове. След масовото уволнение Анкара се готви да проведе в кратък срок предсрочни местни избори. Посолството на САЩ „изрази безпокойство” във връзка с решението на Турция да отстрани от длъжност 28 глави на местната администрация заради „техните връзки със забранената в страната ПКК” (Работническа партия на Кюрдистан).
Тук естествено, зад кадър, е включено и още едно американско „безпокойство”. Някои от свалените кметове имат „връзка с организацията на проповедника Фетхуллах Гюлен”, който живее в щата Пенсилвания, САЩ. Гюлен бе обвинен от Анкара, че е организатор на неуспелия преврат през юли в Турция. Това бе причината Мевлют Чавушоглу за пореден път да постави въпроса за екстрадирането на Фетхуллах Гюлен от САЩ. Министърът заяви: „Ние чакаме, кога властите в САЩ ще арестуват Гюлен и той ще престане да прави изявления от територията на САЩ”. В действителност, въпреки уверенията на Вашингтон за съюзнически отношения с Турция, Фетхуллах Гюлен нееднократно направи изявления от американска територия, които влизат в конфликт с изказани позиции на турското правителство.
На 13 септември 2016 г. турският външен министър отговори на американското посолство в Анкара като направи следното изявление в южния турски курортен град Анталия: „На нас ни е тъжно да слушаме подобни заявления, особено в такова нестабилно време, когато водим борба с тероризма. Ние няма да пощадим нито един чиновник, ако той е замесен в оказване на съдействие на терористите”. Очевидно е, че по линия на специалните служби Анкара има събрана достатъчно информация за последния неуспешен преврат в страната. Проправителственият вестник Yeni Safak дори написа, че подготовката на военния преврат в Турция е започнала на авиобазата „Инджирлик” още през втората половина на 2015 година . Ръководител е бил американския генерал от резерва Джон Кембъл . До началото на неуспешния военен преврат той е посетил два пъти базата в Инджирлик, където е провел конспиративни срещи. Според турската медия генерал Джон Кембъл е предоставил на участниците в преврата финансови средства по линия на ЦРУ.
Мевлют Чавушоглу заяви в прав текст: „Посланикът на САЩ не е губернатор на Турция и следва да изпълнява своите правомощия по надлежен начин, т.е. в рамките на Виенската конвенция”. Освен това турският министър на външните работи се оплака, че „американците считат, че имат право да изказват своето мнение и да се държат като вкъщи” .
Мевлют Чавушоглу добави: „Ако искате да имате стабилни отношения с Турция, то трябва да ни считате за равноправни партньори. Това не ви е второкачествена страна. Вашите дипломати не заемат длъжността на губернатори в Турция. Те са длъжни да изпълняват своята работа в рамките на Виенската конвенция за дипломатическите отношения” . По отношение на живущия в САЩ проповедник Фетхуллах Гюлен турската страна продължава да поддържа своята позиция: „Гюлен трябва да бъде изправен пред съда. Всички, които избягаха зад граница и са свързани с неотдавнашния пуч, в крайна сметка трябва да бъдат привлечени под отговорност”.
Все по-упорито се носят слухове от САЩ, че Вашингтон няма никакви намерения да предава Фетхуллах Гюлен на турското правосъдие. Освен Мевлют Чавушоглу, също и председателят на Партията на националното действие Девлет Бахчели подложи на критика изказванията на американския посланик в Анкара. Той подигравателно заяви, че: „ Турция не влиза в състава на САЩ” .
Изявленията на Мевлют Чавушоглу за американската намеса във вътрешните работи на Турция са много силен и рязък отговор на Вашингтон. Зад тези думи на турския външен министър очевидно стои самият президент на Република Турция. Реджеп Ердоган вече нарече американците инициатори на „опита за военен преврат” в Турция. Турският президент не остави на сегашното правителство в Анкара път назад в отношенията със САЩ. Американците независимо от своите официални изявления за приятелство и съюзничество между двете страни, всъщност ще „гонят до дупка” Реджеп Ердоган .
На всичкото отгоре на 15 септември 2016 г. шефът на „Газпром” Алексей Милер заяви: „Бих искал да отбележа оперативността и съгласуваността на работата с турските партньори на първия етап от реализацията на проекта за газопровод „Турски поток”.” Това никак не се харесва на Вашингтон.
Ако някой преди няколко седмици все още имаше съмнения относно тенденцията в турско-американските двустранни отношения, то днес очевидно турското правителство е категорично. Няма път назад за властта в Анкара . В противен случай вариантът е само един – пълна капитулация. Засега Реджеп Ердоган въобще не мисли за тази опция. Турците атакуват смело преследвайки своите национални интереси. В София от край време дипломатите в редица „приятелски” и „съюзнически” посолства се изживяват като губернатори на България. Един такъв си замина тези дни окончателно. Оказа се, че е крадец и далавераджия. Това не му попречи вместо да бъде порицан публично, да получи орден „Стара планина”. Въпрос на национално достойнство.
* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto