Най-смъртоносната масова престрелка в историята на САЩ повдига нови въпроси за безопасността на страната и разклаща надпреварата за Белия дом. Шокиращите разкрития, че стрелецът на по-ранен етап е бил разследван от ФБР, и то повече от веднъж, накара много хора да се запитат дали инцидентът е можел да бъде предотвратен.

Най-малко 50 души бяха убити и 53 бяха ранени при стрелбата в неделя.

Стрелецът, Омар Матийн, се е врекъл във вярност на „Ислямска държава” в Ирак и Сирия, преди да атакува нощен гей клуб в Орландо с пушка и пистолет. ФБР съобщи, че е провело три разпита с 29-годишния мъж, който е роден в Ню Йорк в семейството на афганистанци, но не е установено той да представлява заплаха.

Доналд Тръмп, за който се предполага, че ще получи номинацията за кандидат-президент на Републиканската партия, се позова на масовата престрелка, за да подсили своя аргумент, че легалната и нелегалната имиграция представляват заплаха за сигурността на САЩ.

„Всяка година приемаме повече от 100 000 мигранти от Близкия изток, които остават такива до края на живота си. От 11 септември насам стотици мигранти и техните деца са били замесени в терористични актове в Съединените щати”, казва Тръмп в свое изявление.

„Хилъри Клинтън иска да увеличи драстично приема от Близкия изток, като доведе стотици хиляди още в рамките на първия си мандат, а ние няма да имаме възможност да ги проверяваме, да им плащаме или да предотвратим радикализацията на следващото поколение.”

Тръмп, който преминава през един от най-трънливите периоди в своята президентска кампания, беше планирал да изнесе реч, фокусирана върху Хилъри и Бил Клинтън в понеделник. В неделя той обяви, че ще разшири дискусията и към темата за националната сигурност.

„Ние трябва да защитим всички американци – от всички прослойки и с всякакви убеждения – от радикалния ислямски тероризъм, който няма място в отворено и толерантно общество”, каза той.

„Радикалният ислям защитава омразата към жени, гей хора, евреи, християни и всички американци. Аз ще бъда президент на всички американци и ще защитавам и браня всички американци. Ние ще направим така, че Америка отново да бъде велика и безопасна за всички страна.”

В коментарите на Тръмп отекнаха твърдения, които той изрече след терористичните атаки миналата година в Париж и в Сан Бернардино, Калифорния.

След като мюсюлманска двойка откри огън по държавни служители в Сан Бернардино, Тръмп се обяви за временна забрана на имиграцията на всички мюсюлмани към Съединените щати. Въпреки че във Вашингтон мнозина разкритикуваха това предложение, това изглежда не е навредило на кампанията му. Ако не друго, това се оказа популярна позиция сред републиканските гласоподаватели, което му помогна по пътя към номинацията.

Междувременно Клинтън нарече престрелката в Орландо акт на тероризъм и омраза и подчерта, че САЩ трябва да удвоят усилията си, за да се защитят от тези заплахи в страната и в чужбина.

„Стрелецът е атакувал нощен ЛГБТ клуб по време на Месеца на прайда. До ЛГБТ общността: Знайте, че имате милиони съюзници в цялата страна. Аз съм един от тях”, каза Клинтън.

Бившият държавен секретар се обяви за контрол над продажбата на оръжия, като заяви, че САЩ трябва да изтръгне оръжията, „като онези, които са използвани”, от ръцете на терористи и престъпници.

„Това е най-смъртоносната масова престрелка в историята на Съединените щати, и тя ни напомня още веднъж, че оръжията нямат място по нашите улици”, каза Клинтън.

Президентът Обама обеща пълно разследване на нападението в изявление от Белия дом. Той и Клинтън, за която се предполага, че ще бъде кандидатът за президент на Демократичната партия, обявиха също, че ще отложат първата им съвместна проява по време на кампанията, насрочена за средата на седмицата в Грийн Бей, Уисконсин.

„Пред лицето на омразата и насилието, ние ще се обичаме”, каза Обама. „Ние няма да се поддаваме на страхове или да се обръщаме един срещу друг. Вместо това ние ще бъдем обединени, за да защитим нашия народ и да защитим нашата нация, и да предприемем действия срещу онези, които ни заплашват”.

Президентът заяви, че стрелбата е била „отрезвяващо напомняне, че атаките срещу който и да било американец, независимо от раса, религия или сексуална ориентация, е атака срещу всички нас и срещу основните ценности на равенство и достойнство, които ни определят като държава”.

Тръмп нападна Обама за това, че не определя атаката като „радикален ислямски терор”.

„В своето изказване президентът Обама позорно отказа дори да изрече думите „радикален ислям”. Дори само поради тази причина, той трябва да се оттегли”, каза Тръмп. „Ако след такава атака, Хилъри Клинтън също не може да каже двете думи „радикален ислям”, тя трябва да се махне от президентската надпревара”.

„Официален представител заяви, че ФБР за пръв път е разбрало за Матийн през 2013 г., когато той „разпалено е твърдял пред своите колеги, че има връзки с тероризма.” В хода на разследването Матийн е бил разпитван два пъти, но ФБР не е било в състояние да потвърди съдържанието на коментарите му.

ФБР отново е разпитвало Матийн през 2014 г. При това разследване, ФБР е търсило възможни връзки между Матийн и американски атентатор самоубиец. ФБР е сметнало, че контактът не представлява заплаха към онзи момент.

Преди атаката в нощния клуб Pulse, Матийн се обажда на 911 и се врича във вярност към ИДИЛ. В последствие терористичната група пое отговорност за нападението, заявявайки през криптиран телефон, че тя е била извършена от един от неговите бойци. Матийн бе убит от полицията след тричасова заложническа драма.

Други републиканци също използваха остър език, за да опишат войната с ислямските терористични групи, но се въздържаха да обвиняват за това имиграционните политики или да нападат Обама и Клинтън.

Говорителят Пол Райън (републиканец от Уисконсин), който определи коментарите на Тръмп по адрес на американски съдия с мексиканско потекло, разглеждал дело срещу Trump University, като расизъм „като по учебник”, каза, че САЩ трябва „да има ясен поглед върху това кой е извършил нападението”.

„Нашата държава е във война с ислямските терористи. Тяхната репресивна, омразна идеология не зачита граници”, каза той. „Това е заплаха за американците както в страната, така и в чужбина. Нашата сигурност зависи от отказа ни да отстъпим пред лицето на терора. Ние никога няма да го направим.”

Сенатор Тед Круз (републиканец от Тексас) призова за единство в борбата срещу радикалния ислямски тероризъм. „Стига толкова. Нужно е всички американци – и демократи, и републиканци – да загърбят политическата коректност и да се обединят в това да победят радикалния ислямски тероризъм”, заяви бившият претендент за президентския пост в свое изявление.

Източник: The Hill

Превод: Десислава Пътева