Хилъри Клинтън прекърши надеждите на Бърни Сандърс в нощ на помитащи триумфи, което я накара да насочи поглед към ожесточената борба с Доналд Тръмп за Белия дом.
Клинтън изглеждаше настроена да превземе всички пет щата в битката при демократите във вторник. От своя страна Тръмп също затегна хватката си в надпреварата при републиканците и беше на ръба да спечели четири от пет състезания, принуждавайки Марко Рубио да прекрати кампанията си, като му нанесе болезнено поражение в родния му щат Флорида.
В битката на демократите Сандърс не успя да капитализира изненадващата победа в Мичигън от миналата седмица, тъй като Клинтън спечели с голяма преднина във Флорида, Охайо и Северна Каролина и отвоюва далеч по-незначителна победа в Илинойс. Повторното преброяване в две малки околности на Джаксън Каунти постави състезанието в Мисури на ръба, тъй като Клинтън водеше едва с 1531 гласа при преброяването на 99,9% от гласовете.
В своето обръщение след победата, Клинтън обърна внимание и на стремглавия напредък на Тръмп. Тя си осигури жизненоважна подкрепа от демократи от работническата класа, които доскоро даваха признаци, че залитат по по-радикалните обещания на Сандърс.
„Това се очертава да бъде една от най-важните кампании на нашето време“, каза тя. „Следващият президент ще седне на това бюро и ще започне да взема решения, които ще повлияят на живота и благосъстоянието на всички в тази страна, дори на всички хора на планетата“.
„Следващият държавен глава трябва да може да защитава нашата страна, а не да я поставя в неизгодна ситуация – да обедини съюзниците, а не да ги разделя“, добави Клинтън, хвърляйки ръкавицата директно на Тръмп. „Когато кандидат за президент се обяви за депортиране на 12 милиона имигранти, за блокиране на възможността всички мюсюлмани да влизат в САЩ, когато приема издевателствата за нещо естествено, това не го прави силен, прави го човек с погрешен светоглед“.
Нейната нощ започна с очаквани, но грандиозни по мащаб победи във Флорида и Северна Каролина. В Охайо тя спечели битката срещу Сандърс с 56,5% на 42,7%, а в Илинойс отвоюва съвсем малка победа при по-малко от 2% разлика.
Тръмп решително си разчисти пътя към номинацията на републиканците, след като претендентите за поста останаха само трима. Консервативният му съперник Тед Круз не успя да си осигури нито една победа в петте щата. Въпреки това повторното преброяване е било спряно през нощта в Джаксън Каунти, Мисури, където едва 1726 гласа разделят Тръмп и Круз в щата, в който победителят печели всичко, а залогът е 52-ма делегати.
Само Джон Касич подхрани надеждите за разгром на предизвестената победа на Тръмп в борбата за номинация, след като спечели в своя роден щат Охайо. За онези републиканци, които отчаяно се опитват да спрат милиардера и телевизионна знаменитост най-голямата надежда е, че той няма да събере необходимия брой делегати, за да спечели с мнозинство, което ще го принуди да обжалва вота през юли тази година . Тръмп, който в момента почти е достигнал заветната цел да си осигури делегатите, от които се нуждае, за да избегне този сценарий, бе войнствено настроен по време на празненствата около победата във Флорида.
„Има много натрупан гняв, повярвайте ми, има много натрупан гняв“, предупреди той като обясни защо смята, че толкова много гласоподаватели, които упражняват правото си на глас за пръв път или не са партийно ангажирани, подкрепят неговото анти-истаблишмънт послание.
Ексалиращото напрежение по време митингите на Тръмп е централна тема в медиите през последните дни и това доведе до предупреждение от страна на Барак Обама, че има риск ксенофобската реторика да очерни „марката Америка“ в международен план . Подчертавайки, че плурализмът и толерантността са основни американски ценности, Обама запита: „Защо бихме искали да го петним?“
Тълпите от митингите на Рубио в Маями бяха потресени от новината за поражението му и започнаха да скандират: „Искаме Марко!“ Скоро след това Рубио не пропусна да поздрави Тръмп за „голямата победа“, но се обяви против политиката, която насажда гняв и негодувание, предупреждавайки: „Америка е в центъра на истинска политическа буря, цунами“. Оттегляйки се от надпреварата, Рубио каза: „Това може би не беше годината на надеждния и оптимистичен кандидат“ . Излизането на Рубио от състезанието лишава републиканците от кандидата, на който те гледаха като на добра алтернатива на Тръмп. Все още не е ясно дали те ще бъдат готови да се обединят около Круз, недолюбваният сенатор от Тексас.
Северна Каролина е щатът, който помогна както на Клинтън, така и на Тръмп да вземат преднина пред техните опоненти.
Силната подкрепа от страна на афро-американските гласоподаватели още веднъж помогна на Клинтън да победи Сандърс на юг – тя поведе в Северна Каролина с разлика от 15 пункта при 74% преброени гласове. Тръмп едва успя да пребори Круз в Северна Каролина, а след това задмина го с 8 пункта в Илинойс.
Касич възтържествува след победата си в Охайо, но Круз бе категоричен, че той и Тръмп са единствените останали претенденти за поста. Въпреки това Тръмп, който спечели 18 от първите 27 щата, е в доминираща позиция.
Най-големият въпрос в републиканската надпревара в момента изглежда е дали Тръмп може да сложи в торбата си 1237 делегати, които са му необходими, за да спечели номинацията на партията и да избегне обжалване на вота в Кливланд през юли. След като е обезпечил всички 99 делегати от Флорида, Тръмп се оказа големият победител в тази нощ, но те все още могат да се окажат недостатъчни и номинацията да му бъде отнета изпод носа.
Вероятно най-разочарован в тази нощ беше Сандърс, чиято скорошна победа в Мичигън възобнови някои надежди на левите. Но вместо това Сандърс остана почти безмълвен по време на митинг в Аризона, където той дори не спомена тежкия погром, които преживя.
След низ от победи за Клинтън във вторник, ходът на нейната кампания показа, че преднината й „много трудно ще бъде смазана“, но не може да се твърди, че тя е непреодолима. Приближените й отказаха да коментират евентуалното изпадане на Сандърс от състезанието.
„Когато първичните избори в редиците на демократите приключат, вече нищо няма да зависи от нас“, каза пред репортери във Флорида Дженифър Палмиери, директор на отдела по комуникации в предизборната кампания на Клинтън. Палмиери добави: „Когато Клинтън се включи в надпреварата срещу Обама през 2008 г., тя остана в нея до края. Тя каза, че никога не би призовала някой да се окаже от нея“. В своята реч Клинтън напомни за победата по време на първичните избори в Охайо през 2008 г., която нейните сподвижници определиха като повратна точка в неравната борба срещу Барак Обама.
„Преди осем години, в нощта на първични избори в Охайо, аз казах, че се стремя към поста заради всички, които са били отлъчени, но са отказали да бъдат нокаутирани; заради всички, които работят здраво и никога не се отказват. Е, това все още е истина,“ каза Клинтън в речта си.
Източник: theguardian.com