Главният акцент от посещението на Тръмп в Саудитска Арабия е полагане на основите за създаване на бъдещо „арабско НАТО“. Всъщност той трябва да развие пред саудитската династия концепцията си за нова структура на регионалната сигурност, която да организира борбата срещу тероризма (разбирай срещу Иран). Крайъгълен камък на този план трябва да стане колосалната сделка за продажбата на оръжия на Рияд. Малко вастрани от медиите обаче останаха преговорите, които започнаха още преди това посещение, почти веднага след избирането на Тръмп за президент. Тези преговори се водеха между зетя на Тръмп, Къшнър, и принца-наследник от Саудитска Арабия, Мухамед ибн Салман ал Сауд, в почти домашната обстановка на Тrump tower. Още на първата среща саудитският принц заяви, че отношенията със САЩ трябва да се издигнат на по-високо ниво, като нарасне сътрудничеството в сферата на отбраната, икономиката и инвестициите. Това негово изказване стана повод от Белия дом да му връчат списък с приоритетите на американския президент и с призив за борба с радикалния ислямски екстремизъм. От Белия дом не забравиха да споменат и че Рияд трябва да поеме част от бремето по обезпечаване на регионалната сигурност.
В седмицата преди посещението си в кралството, екипът на Тилърсън започна трескаво да работи върху създаването на механизъм от базови принципи за единна коалиция от сунитски държави, който да стане основа на официална организационна структура по подобие на НАТО. Намеренията са „арабското НАТО“ да противостои на алианса от шиитски държави, доминиран от Русия, и да осигури надеждна защита за Израел от иранската заплаха. По този повод представител на Белия дом заяви: „Ние имаме един враг и нашата цел е една и съща. Надяваме се, че тази визита ще промени атмосферата“. Желанието на Саудитска Арабия за „арабско НАТО“ датира от преди много години, но американското правителство не подкрепяше идеята открито. Сега тази идея напълно съвпадна с трите основни постулата от външнополитическата концепция на Тръмп, наречена „Америка преди всичко“: утвърждаване на американското лидерство в региона, пренасяне на финансовата тежест по обезпечаване на сигурността на арабските съюзници върху самите тях и създаване на нови работни места в Америка за сметка на мащабните договори за доставки на оръжия.
Допълнителният положителен ефект за САЩ от тази стратегия след време ще бъде прехвърляне на отговорността за обезпечаване на регионалната сигурност изцяло върху арабските държави, а за САЩ ще остане ангажиментът да обират каймака от военните поръчки. Медиите от региона на Персийския залив съобщават, че вече има данни за първоначалния състав на „арабското НАТО“, в което ще влязат освен Саудитска Арабия, още и Египет, ОАЕ и Йордания. На този етап САЩ няма да се включват в алианса, а ще му оказват само организационна и логистична подкрепа. Тази „блестяща“ по замисъла си идея на Тръмп не е изключено да претърпи крах и Рияд само да похарчи крупна сума пари за закупуване на американско оръжие от и без това изтънелия си бюджет.
Известно е, че между страните от региона тлеят многочислени и при това много сериозни исторически обиди и конфликти. Между тях няма съгласие по редица ключови въпроси, дори и такива като войната в Сирия и в Йемен. Трябва да припомним, че през 2015 г. Египет направи неуспешен опит да създаде панарабски войскови подразделения. Идеята се провали поради постоянните дразги между страните участници. Като се има предвид този пример, трудно може да се каже, че подобна структура, даже и да бъде създадена, ще отстоява единна позиция за решаване на конфликтите в Йемен, Сирия и в борбата с Ислямска държава и другите терористични групировки в региона. Най-важната част за Тръмп от този проект е да се похвали с историческата сделка за оръжие. Тази новина би могла да намали в САЩ интензитета на добилата застрашаващи размери кампания срещу него и да повиши доста западналия му рейтинг. Отзивите в любимия на президента Тръмп Twitter за посещението му в Саудитска Арабия не изглеждат възторжени. Така например един от блогърите пише: „Хайде да създадем „НАТО“ заедно с главните експортьори на терора. Със страната, където за наказание публично се обезглавяват хора и се отсичат ръце. Където има сегрегация по полов признак, където хората се наказват за вероотстъпничество, богохулство, хомосексуализъм и изневяра. Хайде да създадем „арабско НАТО“, за да спонсорира екстремистките медресета в Пакистан, Индонезия и други страни със десетки милиарди долари“.
Друг автор пише: „Като че ли арабите от Персийския залив не извършиха достатъчно престъпления срещу човечеството в Либия, Сирия и Йемен. Аз си мисля, че те си имат армия и тя се казва Ислямска държава“. Друг е въпросът, че и гръмките изявленията за сделката се оказаха, меко казано, преувеличени. На този етап това са все още едни намерения, детайлите по които ще се разработват в бъдеще. Пожеланието е за период от десет години общият обем на продажбите на оръжие за Саудитска Арабия да възлезе на 350 млрд. долара. Идеята е да бъдат модернизирани сухопътните и военно-морските сили на кралството с бойни кораби, противоракетни комплекси THAAD, бронетранспортьори, ракети, бомби и други боеприпаси. Възможно е също така монтажът на някои видове техника да става в Саудитска Арабия, с което ще се удовлетвори желанието на младия принц Салман за създаване на собствен военно-промишлен комплекс. Предполага се, че колкото по-мощни са саудитските въоръжени сили, толкова по-ефективно ще е сдържането на Иран. Засега ухажването, което Тръмп прилага на саудитците, е успешно. Но дали това ще доведе до истинска стабилност в региона и до реален прогрес в борбата с тероризма, не е ясно. По-скоро изглежда проблематично. След като основните терористични организации, Ислямска държава и Ал Кайда, са сунитски и за никого не е тайна, че са подкрепяни и финансирани от Рияд и Доха. Още по-съмнително е как реално ще бъде сдържан Иран при доминиращото му влияние в региона. Съдбата в бъдеще на всички тези проекти много ще зависи и от това как точно ще се развият събитията около самия Тръмп след приключване на задграничните му визити.