Новоизбраният президент се усъмни в необходимодтта САЩ да продължава политиката си "Един Китай", което на свой ред предизвика гнева на китайските медии.
Съгласно тази политика, САЩ поддържа официални контакти с Китай, а не с Тайван, който според Пекин е китайска провинция. Това е водещ принцип в американско-китайските отношения от десетилетия наред. Новоизбраният президент Тръмп обаче заяви, че това не може да продължава, ако Пекин не направи известни отстъпки. Неговите забележки предизвикаха гневните коментари на китайските държавни медии. В редакционен материал на Global Times се отправя предупреждение, че „политиката на Eдин Китай не може да бъде обект на пазарене”.
Това се случва след проведения миналата седмица телефонен разговор между Доналд Тръмп и тайванската президентка Цай Ингвен, който предизвика дипломатически скандал и официалното недоволство на Пекин. През 1979 г. САЩ прекъсна официалните си дипломатически отношения с Тайван и прехвърли признаването му на Китай, с което се постави нова ера на задълбочаване на връзките между двете страни. Въпреки прекъсването на официалните дипломатически контакти обаче през годините САЩ поддържаше неофициални връзки с Тайван.
В интервю за Foxnews тази неделя, Доналд Тръмп заяви: „Не разбирам защо трябва да сме непременно обвързани с политиката Един Китай, освен ако не сключим някакво споразумение за други неща с Китай, включително за търговия”. Освен това Доналд Тръмп подчерта, че Китай не си сътрудничи със САЩ по отношение на своята валута, на Северна Корея и на напрежението в Южнокитайско море.
В последните няколко десетилетия нито един американски президент не е разговарял директно с тайвански лидер. В интервюто си за Foxnews обаче Тръмп заяви, че не е работа на Китай да решава дали той да приема разговор с тайвански лидер.
„Не желая Китай да ми диктува какво да правя. Това обаждане беше по инициатива на Тайван. Беше много приятен разговор. Кратък. И защо някоя друга страна ще определя дали мога да приема телефонно обаждане?... Ако трябва да съм честен, щеше да бъде неуважително да не го приема.”
В същото интервю г-н Тръмп заяви, че „не вярва” на ЦРУ за това, че руски хакери са се опитали да повлияят на президентската надпревара в САЩ в негова полза.
Китайското държавно издание Global Times, известно с войнствения си характер, излезе със заглавие: „Г-н Тръмп, слушайте внимателно: политиката на Един Китай не може да бъде обект на пазарене”, определяйки действията му като „доста безразсъдна детска постъпка”. Изданието призовава за твърд отговор от китайска страна: „Китай трябва решително да се бори с г-н Тръмп, само така той наистина ще разбере, че Китай и другите световни сили не могат да бъдат малтретирани”.
До този момент Китай се въздържаше от официален коментар спрямо Тръмп, като предпочиташе да подчертава значението на китайско-американските отношения. От китайското външно министерство не пожелаха да коментират репликите на Тръмп, но определиха проведения разговор с китайската президентка Цай като „дребен номер” от страна на Тайван.
Източник: BBC