Новата администрация предприема курс към радикална промяна на търговската политика на САЩ
Новият американски президент Доналд Тръмп продължава да работи с размах. След като в първия си работен ден милиардерът уволни около 80 американски посланици в държави, международни организации и специални мисии, в понеделник президентът взе още три решения от огромно значение. Изпълнявайки своите предизборни ангажименти, Тръмп започна преразглеждане на американската търговска политика, с което изпрати ясен сигнал, че реториката по време на кампанията ще се превърне в действие. С подписаното в понеделник постановление Доналд Тръмп изтегли Съединените щати от преговорния процес по сключване на търговското споразумение за Транстихоокеанско партньорство (ТТП). Споразумението беше договорено от бившия президент Барак Обама, но не беше ратифицирано от Конгреса. Това означава, че с оттеглянето от преговорите Вашингтон поставя кръст върху договора и проектът за ТТП се проваля окончателно. Според плановете на администрацията на Обама Транстихоокеанското партньорство трябваше да създаде единен пазар между САЩ и още 11 страни от Тихоокеанския регион. Според Доналд Тръмп договорът за TPP е вреден за САЩ, тъй като ще задълбочи процесите на изнасяне на производства извън страната и загуба на работни места.
Постановлението е част от усилията на новата администрация за радикална трансформация на американската търговска политика, насочена към защита на национална икономика и американските производители. Сред плановете на Доналд Тръмп е още предоговаряне на споразумението за свободна търговия в Северна Америка (NAFTA) между САЩ, Мексико и Канада. По думите на Евън Гриър, директор в неправителствена организация, бореща се срещу търговски споразумения като ТПП, подобни договори облагодетелстват транснационалните корпорации, които не просто прибират печалбите, но и разширяват задкулисното си влияние върху политическите решения.
С другите две постановления от понеделник Доналд Тръмп спря всякакви нови назначения в американска администрация, с изключение на тези в армията и наложи ограничения върху финансирането на неправителствени организации, насърчаващи и промотиращи абортите.
Междувременно първите предложения на Тръмп за висши административни длъжности вече срещнаха подкрепата на американския законодателен орган. В понеделник Сенатът на САЩ одобри номинирания от Доналд Тръмп Майк Помпео за директор на ЦРУ след гласуване, при което 66 сенатора подкрепиха предложението, а 32 гласуваха против. Номинацията на считания от мейнстрийм медиите за близък до Русия и Владимир Путин Рекс Тилърсън за държавен секретар пък беше подкрепена в сенатската комисия по международни въпроси с 11 гласа на републиканците срещу 10 гласа на демократите. Окончателното гласуване в 100-членния американски Сенат се очаква да бъде проведено не по-рано от следващата седмица.