Владимир Путин иска да сложи край на новата „Студена война”. Аз също искам това. Аз не съм свързан с кампанията на Тръмп или кампанията на Клинтън. Но ако днес трябваше да измисля заглавие на статия, то би звучало например така: Ние влязохме в нова и още по-опасна Студена война с Русия. Ние сме се насочили към ядрен конфликт с Русия, подобен на този от времето на Карибската криза. Този конфликт е възможен както на границите с Русия, така и в небето над Сирия. Днес в американските средства за масова информация по тази тема няма абсолютно никакви дискусии, никакви дебати, включително и в емисиите на CNN.
И ето, изведнъж се появява неочаквано Тръмп, говорейки за нещо такова, което свидетелства за желанието му да приключи с новата Студена война и дори да си сътрудничи с Русия в различни точки на планетата . По-рано наричахме това разведряване. А сега, поразително е, че медиите са препълнени с неомаккартистки обвинения по адрес на Тръмп. Наричат го руски агент, свой сред чужди, чужд сред свои, и протеже на Путин. Така че истинската опасност се крие в това, което става в нашия вътрешен политически процес . В този момент, когато предстоят президентски избори, трябва да има дебати. Те са необходими защото позициите на Хилъри и Тръмп по отношение на Русия изглежда много силно се разминават. Тръмп говори много сбито и без да търси логични връзки. Трябва да анализираш едновременно всичко, което казва. Но независимо от това, той реално е за нова американска политика в отношенията с Русия. А предвид опасната ескалация ние като американски граждани заслужаваме истински дебат, а не това, с което днес ни хранят медиите, включително и от първите страници на New York Times.
В заключение искам да кажа, че е много некоректно да се лепи на Тръмп етикетът на руски агент. С това основно се занимава щабът на Клинтън. Но те най-после трябва да спрат с това. Още в началото на кампанията Тръмп каза, че иска да знае какви са целите и задачите на НАТО, след като са изминали 60 години от основаването му. Преди 25 години, когато се разпадна СССР, стотици политолози във Вашингтон задаваха същия въпрос. Има ли нова мисия НАТО? През последните 20 години мисията на алианса фактически беше неговото разширяване и приближаване към границите на Русия . И днес хората основателно задават въпроса: Защо Северноатлантическият алианс не се бори с международния тероризъм? Това е напълно закономерен въпрос, но ние не го обсъждаме. Ние даже не си го задаваме. Ние се задоволяваме с възклицания „ох” и „ах”, и реплики от сорта, че Тръмп иска да хвърли НАТО на произвола на съдбата.
Коментар пред CNN на Стивън Коен, професор в Принстънския университет и университета на Ню Йорк, 6 август 2016 г.
Източник: The Wall Street Journal