Тази седмица в Атланта приключиха преговорите по едно от най-значителните и пазени в тайна търговски споразумения в света. Става дума за Транстихоокеанското партньорство (TТП), което бе подписано между САЩ и още 11 държави от Тихоокеанския регион. Налице са основателни притеснения около негативните последици от неговото приемане в световен мащаб. Освен органиченията за интернет потребителите има и още един много важен аспект. Това е пренаписването на съществуващите правила по отношение на търговията с лекарства. В сегашния си вид ТТП ще повиши цените и ще ограничи достъпа до генерични медикаменти. Това би изложило на риск качествената медицинска грижа за близо 700-милионното населние на държавите, които обхваща договорът.
Въпреки еднозначната подкрепа на президента Обама, непосредствено след приключването на дискусиите избухнаха протести в Джорджия. В свое интервю Хилари Клинтън подчертава: „Не подкрепям това, което знам за споразумението досега. Не смятам, че то може да премине високата летва, която съм поставила.“
Сенаторът от Вермонт Бърни Сандърс, който също е кандидат в президентската надпревара, заяви че ще направи всичко възможно Транстихоокеанското споразумение да не бъде одобрено в Сената. „Ако ТТП беше от такава полза за американското общество, защо тогава администрацията на Обама няма смелостта да покаже на хората, какво съдържа то, вместо да го пази в тайна“. И още: „Разочарован съм, но не съм изненадан от катастрофалното Транстихоокеанско споразумение, което ще засегне потребителите. Отново печеливши са Wall Street и други големи корпорации. Сега е наш ред да спрем мултинационалните корпорации да нагаждат системата, така че да правят печалбите си на наш гръб“.
Съмненията около Транстихоокеанското партньорство са сериозни. То ще понижи стандартите за патентоване на лекарства, което ще принуди правителствата да предоставят на фармацевтичните компании допълнителни патенти за промяна на сега съществуващите медикаменти. Разпоредбите ще улеснят удължаването на монополи и други форми на злоупотреба с патентната система. Същевременно, споразумението ограничава вносът на лекарства на достъпни цени от големи производители, като Индия, която заема четвърто място в света в този сектор.