„Това е война” единодушна е френската преса с днешна дата

Шест едновременни терористични атаки в Париж и край „Стад дьо Франс”(в предградието Сен Дьони) взеха 126 жертви /към 7:00 ч. българско време/. Френските служби все още са неспособни да уточнят равносметката от атентатите предвид големия брой ранени, част от които в критично състояние.

В ужасната нощ на 13-14 ноември 2015г. френската полиция е преброила: един убит на булевард „Волтер”, 19 разстреляни на терасата на кафенето „Ла Бел Екип” на ул. „Шарон” и 14 тежко ранени на същото място. По същото време при подобна атака с огнестрелно оръжие на ул. “Фонтен –о-Роа” са убити други 5 посетители, а 8 ранени са в критично състояние. Около 22 ч. на ул. „Алибер”, между бара „Льо Карийон” и ресторанта „Льо Пти Камбодж” са разстреляни между 12 и 14 човека, а други 10 са открити в безпомощно състояние.

Точно в 21:20 ч. край „Стад дьо Франс”, на който се играе приятелски мач Франция-Германия избухват три експлозии. Предполага се, че те са дело на камикадзета. Френските служби извеждат спешно президента Франсоа Оланд, който присъства на мача, докато хилядите футболни фенове търсят информация от социалните мрежи на своите смартфони. След последния съдийски сигнал запалянковците излизат на терена и остават там близо час, притеснени за своята сигурност, преди да се решат да напуснат стените на стадиона. Над „Стад дьо Франс” вече кръжи хеликоптер на полицията.

Докато кортежът на президента Оланд пътува към извънредното среднощно заседание на Министерския съвет, в ход е най-кървавата терористична атака: тази в зала „Батаклан”. Четирима тежко въоръжени терористи, опасани с експлозиви прекъсват концерта на американската група „Eagles of the Death Metal” и откриват огън по тълпата. В залата има  1519 човека. Стрелбата продължава близо два часа и предизвиква паника, в резултат на която също има жертви. След пристигането си на мястото на трагедията френските специални части RAID предприемат незабавен щурм около полунощ, при който са убити четиримата терористи. Свидетели на място са чули и няколко експлозии в залата. Към момента полицията е преброила 80 жертви и над 200 ранени в сградата на „Батаклан”, но броят им нараства. Повечето от тях получават първа помощ в импровизирания лазарет, който медиците са изградили край „Сирк д’Ивер”.

След края на среднощното заседание на Министерския съвет в обръщение към нацията френският президент Франсоа Оланд обяви въвеждането на извънредно положение. То може да трае 12 дни, след което трябва да бъде препотвърдено от парламента. Извънредното положение дава право на полицията да извършва обиски без санкцията на прокуратурата в Париж и Ил дьо Франс, както и да поставя под режим на засилена охрана определени обекти. Националните граници са затворени. Неясно остава положението с пътниците с пристигащите във Франция самолети. Повечето спектакли и публични събития в Париж вече бяха отменени. Полицията приканва гражданите да останат по домовете си. 1500 военнослужещи са придадени на разположение на полицията. 11 станции на парижкото метро са затворени. Съществуват съмнения, че някои терористи може да са оцелели след атентатите и тяхното издирване продължава. Днес ще се проведе заседание на Съвета по отбрана на Франция. Президентът Оланд вече отмени участието си в срещата на Г-20 в Анталия.

Извънредно положение във Франция е въвеждано общо 4 пъти в историята на френската Пета република. За последен път през 2005г. при размириците в парижките предградия.

Терористичните атаки в Париж са концентрирани в X и XI район на френската столица, в участъка между площадите „Репюблик” и „Бастий”, символичното пространство, където над милион французи протестираха срещу тероризма след атентатите срещу „Шарли Ебдо” на 7 януари 2015 г. Атаката се случва и броени дни преди световния екологичен форум COP21, който е насрочен за 30 ноември – 11 декември и има амбицията да спаси света от глобалното затопляне. На него се очаква да присъстват всички световни лидери. Провеждането на форума се очертава като изключително изпитание за френската държава, поразена и стресирана от терористичната атака.

Към момента никоя организация не е поела отговорността за атентатите, но според специалисти те вероятно са дело на “Ислямска държава”. Свидетели на касапницата в „Батаклан” са чули един от атентаторите да крещи името на терористичната организация. Над 1800 французи воюват в редовете на ИДИЛ в Сирия и Ирак. Има обаче и експерти, които считат, че само Ал Кайда разполага с капацитета да организира подобна мащабна атака на европейска територия.

Медиите цитират изказване на премиера Манюел Валс, който преди два дни при посещението си в Дижон, е изказал опасенията си от възможен атентат. Преди седмица френските служби информираха за предотвратен атентат във военноморската база в Тулон.

През последните часове американският предзидент Барак Обама, руският му колега Владимир Путин и израелският премиер Бенямин Нетаняху декларираха подкрепата си за Франция и съпричастността си към френския народ.