Взривовете в центъра на турската столица, които по последни данни са причинили смъртта на 97 участници в антивоенен митинг и са ранили над 400 души, вероятно са насочени срещу прокюрдската Демократична народна партия . По мнението на наблюдателите, режимът на Ердоган жъне горчивите плодове от опита си да реши кюрдския въпрос чрез намеса в сирийския конфликт . Терористичният акт несъмнено ще повлияе на предстоящите избори. Заради атентатите предизборната кампания в Турция е спряна за три дни. Взривовете може би са свързани с вътрешнополитическите битки в навечерието на предсрочните парламентарни избори, насрочени за 1 ноември. Тази версия преобладава в средите на управляващата Партия на справедливостта и развитието, чийто основател е действащият президент на страната Реджеп Ердоган, а настоящ лидер – премиерът Ахмет Давутоглу. „Това е огромна провокация с цел изостряне на обстановката преди изборите“, заяви прессекретарят на партията Омер Челик.

„Най-кървавият атентат в историята на съвременна Турция е терористичен атентат“ , заяви премиерът Давутоглу, цитиран от информационните агенции. Министър-председателят заяви, че потенциални извършители са „Ислямска държава“, ПКК, а също така марксистката организация „Революционна народно-освободителна партия“, предаде РИА Новости . По думите на турския президент Реджеп Ердоган, който прекъсна предизборната си кампания и свика спешно съвещание на спецслужбите, това „гнусно нападение на нашата страна“ е опит „да се противопоставят различни слоеве на обществото“. „Убеден съм, че виновниците скоро ще бъдат заловени и изправени пред съд“, заяви Ердоган.  Към момента се знае, че са се взривили две коли бомби преди началото на митинг, организиран от леви движения. Взривовете станаха под надлез, водещ към гарата. Там от сутринта започнаха да се събират активисти на профсъюзни обединения и неправителствени организации, които планираха да проведат съгласуван с властите протест срещу конфликта между държавата и бойци на Кюрдската работническа партия (ПКК), съобщава в. „Хюриет“ . „Вместо да помогнат, полицаите започнали да разгонват хората със сълзотворен газ“. Опонентите на режима на Ердоган от прокюрдската Демократична народна партия (ДНП) смятат, че главна цел на терористичните атаки са били именно техните активисти . Действително представителите на ДНП са преобладавали сред участниците в митинга, по време на който избухнаха взривовете. „ Основната цел на атаката е била ДНП. По думите на очевидци взривовете са били предизвикани от терористи-самоубийци. По-рано, около 6 часа сутринта един човек е нападнал нашия щаб в Анкара. Считаме, че тези събития са свързани помежду си“ , се казва в съобщение на ръководството на партията. Пресцентърът на партията отбелязва още, че силите на реда не са изпълнили задълженията си за охрана на митинга. „Показателно е, че по време на взривовете в района не е имало полицаи. Те са пристигнали чак след 15 минути. Но вместо да помогнат, са започнали да разгонват със сълзотворен газ хората,  оказващи помощ на пострадалите“ , отбелязват представителите на ДНП.

Световните лидери осъдиха атаката в Анкара. Руският президент Владимир Путин изпрати телеграма до турския си колега Реджеп Ердоган, в която потвърждава готовност за тясно взаимодействие с турските власти в борбата срещу тероризма. Путин изразява надежда, че изпълнителите и организаторите на това цинично престъпление ще получат заслужено наказание. Руското министерство на външните работи на свой ред призова всички да загърбят краткосрочните конюнктурни интереси и да се концентрират върху решаването на основната задача – победата срещу терористите. „Президентът на Франция осъжда този чудовищен терористичен акт, в резултат на който загинаха десетки души, участващи в манифестация за мир в Анкара. Франсоа Оланд изразява своите искрени съболезнования към турския народ“ , се казва в съобщение, разпространено от Елисейския дворец. Посолството на САЩ в Анкара също осъди атентата. „Осъждаме последното нападение в Анкара. Всички ние трябва да се обединим срещу тероризма“ , се посочва в съобщение на посолството в социалните мрежи. Гърция бе сред първите страни, които осъдиха терористичния акт и изразиха съболезнования към семействата и близките на загиналите.

Двойна атака

Двата взрива гръмнаха в 11 часа сутринта, преди началото на митинга, организиран от Конфедерацията на турските профсъюзи и леви обществени организации под лозунга „Труд, мир, медокрация“ в знак на протест срещу насилственото решаване на турско-кюрдския конфликт в югоизточната част на страната. По данни на турската полиция взривовете били задействани от терористи-камикадзе в района на железопътната гара под естакадата, където участниците в митинга са се стичали към сборния пункт. Мястото на инцидента е разположено между централната спортна зала в Анкара и главния градски парк. По-късно в Youtube бяха публикувани кадри, на които е запечатан моментът на взривовете. На видеото се вижда как демонстрантите скандират лозунги, когато иззад гърба им се раздава първият взрив, а буквално след секунди – и вторият. На излъчените от местните телевизии кадри се вижда как след взривовете над тълпата се издига огнен стълб с височина 5-7 метра.

Разплата за подкрепа на кюрдите?

Важно е да се отбележи, че активно участие в митинга на левите сили, срещу който е бил насочен терористичният акт, са взели активистите на прокюрдската ДНП, която става все по-влиятелна политическа сила в Турция. Една от основните цели на митинга е протестът срещу конфликта между турските власти и Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена за терористична организация от Турция и САЩ. Конфликтът се разгоря отново през юли т.г., след като въздушните удари на турската армия на сирийска територия засегнаха не само позиции на “Ислямска държава”, но и на кюрдските опълченци, които воюват срещу джихадистите . В края на юли турските власти започнаха мащабна силова операция срещу представителите на ПКК на югоизток. Кюрдската работническа партия от своя страна заплаши, че ще наруши обявеното по-рано примирие. На 6 септември в източната провинция Хакари загинаха 16 турски военни, атакувани от бойците на ПКК. В същото време зачестиха терористичните атаки срещу кюрдски активисти. В края на юли, по време на митинг на кюрдски граждански организации в турския град Суруч при самоубийствен атентат загинаха 32 души, повечето кюрдски студенти, които възнамерявали да се отправят към обсадения от “Ислямска държава” град Кобани в сирийски Кюрдистан.

Взрив на фона на политически турбуленции

Демократичната народна партия, чиито активисти изглежда са били мишена на последните атентати, постигна забележителен резултат на последните парламентарни избори през юни т.г. Прокюрдската ДНП събра над 13% от гласовете (при 10-процентна бариера) и сериозно притесни управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Ердоган и обкръжението му разчитаха на убедителна победа, която да им гарантира приемането на нова конституция и разширяване на президентските правомощия.  Но, както е известно, изборните резултати не позволиха на ПСР да състави стабилно правителство . Активната намеса на Турция в сирийския конфликт разклати допълнително управлението. Ако се съди по социологическите проучвания в навечерието на изборите рейтингът на Ердоган и Давутоглу значително е спаднал. За „умерените ислямисти“ са заявили, че ще гласуват 36% от запитаните. Опозицията като цяло събира повече гласове – за кемалистите от Републиканската народна партия ще гласуват над 24%, а за прокюрдската лява Демократична народна партия – около 11,5% от потенциалните избиратели. Показателно е , че 17% са декларирали готовност да дадат гласа си за ултрадясната Партия на националното действие (ПНД). Тези националисти и пантюркисти, тясно свързани с организацията „Сивите вълци“ (която мнозина експерти причисляват към терористичните организации) са считани за едни от най-непримиримите врагове на кюрдския сепаратизъм. Навремето ръководителят на ПНД Девлет Бахчели искаше смъртно наказание за заловения от турските спецслужби лидер на ПКК Абдула Йоджалан.

„Змията, която храниш, винаги може да те ухапе“

Според председателя на парламентарната група за приятелство с Турция в руската Дума, депутатът Илдар Гилмутдинов, атаките в Анкара не са свързани с международния тероризъм. „В момента се води борба за властта вътре в Турция. Който владее парламента, той ще диктува условията на президента, включително и външната политика“ , коментира депутатът пред ТАСС. В тази връзка Гилмутдинов отбелязва, че „за съжаление някои политически партии в Турция все по-често излизат извън полето на правото и са способни „да прибегнат до крайни мерки“, за да постигнат целите си и „да дръпнат килимчето“ под краката на действащата власт“. Според друга версия зад терористичните актове в Анкара е възможно да стоят не вътрешни, а външни сили. Зам-председателят на комисията по въшна политика към руския парламент Леонид Калашников обвързва терористичната атака в турската столица с позицията на турските власти по сирийския въпрос. „Никога не бива да се забравя: змията, която храниш, винаги може да те ухапе. САЩ многократно са се парили. Те отгледаха групировката Ал-Кайда срещу СССР, а после тя започна да ги жили“, коментира депутатът пред ТАСС. – „По същия начин и Турция, предприемайки действия срещу Башар Асад, въоръжавайки (антиправителствените) групировки през границата си, трябваше да знае, че един ден всичко това може да се обърне срещу нея.“

По материали от чуждестранните агенции