Британският премиер Тереза Мей изглежда не приема темпераментния нрав на Доналд Тръмп като пречка за установяването на силна връзка между Великобритания и САЩ, тъй като „противоположностите се привличат”. Преди дългоочакваното посещение във Вашингтон, тя изнесе реч пред конгресмените републиканци във Филаделфия, като заяви, че двете страни могат да работят за изграждането на нови отношения в света.
Министър-председателят на Великобритания пристигна в САЩ, въпреки че администрацията на Тръмп едва е влязла в Белия дом. В същото време президентът на Мексико Енрике Пеня Нието отмени планираната за следващата седмица среща с Тръмп, след като американският президент подписа заповед, която задвижва изграждането на гранична стена между САЩ и Мексико.
Мей е на мнение, че Великобритания е скъсала с либералния интервенционизъм и няма намерение да се връща към политики, които в миналото са довели до провал. По думите ѝ новата „специална връзка” между нея и Тръмп няма да има нищо общо с тази между Тони Блеър и Джордж Буш, която доведе до това двете държави да си сътрудничат при инвазиите в Ирак и Афганистан. Мей е категорична, че дните, в които Великобритания и Америка са се намесвали в управлението на суверенни държави в опит да претворят света по свой образ и подобие, са приключили.
Новата „желязна лейди” отбеляза още, че двете страни все пак трябва да изпълнят своето задължение да се справят с „новите глобални промени”, в това число влизат конфликтът в Сирия и борбата с Ислямска държава. „В наш интерес е, както на Великобритания, така и на Америка, да бъдем силни заедно, за да защитим нашите ценности, нашите интереси и идеите, в които вярваме”, смята британският премиер.
В същото време обаче тя даде знак, че е готова да постави ребром въпроси, по които мнението ѝ се разминава с позициите на Тръмп. Такъв е казусът с използването на мъчения при разпити – практика, която Мей не одобрява, но новият американски президент признава за ефективна. „Моята позиция няма да се промени, независимо дали говоря с вас, или с президента Тръмп”, отсече министър-председателят. Освен това тя заяви, че политиката на Великобритания по отношение на отказа за използване на информация на разузнаването, събрана чрез незаконни методи, ще остане непроменена.
В своята реч пред републиканците Мей подчерта и значението на НАТО. Според нея е от съществена важност съюзниците в алианса да се застъпват един за друг, включително и за страните, които са в сферата на влияние на Русия. Мей смята, че когато става въпрос за Русия, е разумно да се следва примера на президента Рейгън, който по време на преговорите с Михаил Горбачов се позовава на поговорката: „Доверявай се, но проверявай”. „С президента Путин моят съвет е „ангажирай се, но бъди нащрек”, обобщи британският премиер.
Мей отбеляза, че е необходимо да бъдат изградени взаимоотношения, системи и процеси, които да направят сътрудничеството „по-вероятно от конфликта”, особено след „незаконното анексиране на Крим”, което е дало основание на страните, граничещи с Русия, да се загрижат за своята сигурност. Това изказване бе разчетено като ясно предупреждение към Тръмп, който често е обвиняван, че е „твърде близък” с Владимир Путин.
Мей посочи като основен приоритет във външната политика и намаляването на „зловредното влияние на Иран в Близкия изток”. Тя допълни, че Великобритания ще подкрепи своите съюзници от Персийския залив, за да отблъсне агресивните опити на Иран да изгради линия на влияние от Техеран до Средиземноморието.
Според Мей глобалното лидерство на САЩ и Великобритания се е превърнало в необходимост, заради зараждането на „нови врагове на Запада”, както и заради бързо развиващите се икономики като Китай и Индия. По думите на Мей възраждането на тези икономики е добре дошло, тъй като измъква милиарди хора от бедността и открива нови пазари за американската и британската индустрии. Но тези събития се случват на фона на последиците от финансовата криза, на загубата на увереност от страна на Запада след 11 септември, на военните интервенции в Ирак и Афганистан, на спорадичните терористични атаки. Според премиерa на Великобритания всички тези фактори са довели до това „много хора да се страхуват, че през настоящия век ще бъдем свидетели на залеза на Запада”.