При демократите Клинтън печели в седем щата, а опонентът й Сандърс в четири. При републиканците резултатът е: седем щата за Тръмп, два за Круз и един за Марко Рубио.

Жалонен етап в борбата за партийната кандидатура на демократите и републиканците, „Супер вторникът“ е денят в който избирателите в 12 щата гласуват за кандидат-президент на САЩ в двата основни политически лагера.

В Демократическата партия гласоподавателите избират общо 1 017 делегата за партийния форум, сиреч 20% от хората, които ще определят кандидата за Белия дом на конференцията във Филаделфия. От своя страна републиканците избират 595 делегата за своя форум, който ще се проведе в Кливланд, Охайо.

В съответствие с прогнозите бившата първа дама Хилъри Клинтън печели убедително вота в южните щати, в които тъмнокожите малцинства я подкрепиха и на първичните избори през 2008 г. Зад нея застанаха избирателите в Джорджия, Тенеси, Арканзас, Тексас и Алабама, както и тези във Вирджиния и Северен Масачузетс. В речта си, произнесена в Маями, Хилъри Клинтън вече влезе в ролята на кандидат-президент на демократите и отвори дебата с републиканците, заявявайки, че „нивото на речта в противниковия лагер никога не е падало по-ниско“.

Опонентът на Хилъри Клинтън, 74-годишният сенатор Бърни Сандърс печели вота в четири щата: родния му Върмонт, Оклахома, Колорадо и Минесота. Наблюдателите отбелязват, че макар и да изостава чувствително в общия брой на избраните делегати, Сандърс се радва на все по-силна подкрепа сред младите: 71% от избирателите между 17 и 29 години са дали вота си за него. В последните седмици кампанията му се радва и на нарастващо финансиране, което ще му позволи да продължи борбата след „Супер вторника“. Видимо уморен, сенатор Сандърс заяви, че „все още 35 щата не са казали своята дума“. За отбелязване е, че на националния партиен форум на демократите служебно участват и 712 „суперделегати“ (сенатори, губернатори и хора от партийния апарат), които не минават през селекцията на предварителния вот.

В лагера на републиканците вотът затвърди лидерството на милиардера Доналд Тръмп. Строителният предприемач печели в Арканзас, Джорджия, Тенеси, Алабама, Вирджиния, Върмонт и Масачузетс. В следизборната си декларация Тръмп заяви, че усеща подкрепата на „милиона хора“, а за него „битката дори не е напрегната“. Наблюдателите отбелязват промяна в тона на Тръмп, който вече звучи по-консенсусно и обединително.

В два щата – Тексас и Оклахома, при републиканците печели ултраконсерваторът Тед Круз. Въпреки победата си в Минесота, сенаторът Марко Рубио има всички основания да е разочарован от резултатите, най-вече заради изпуснатата победа във Вирджиния, където той бе инвестирал основните си усилия и надежди.