„Изобщо не си струва да се помага на Украйна, тъй като тази страна няма никакви шансове да построи жизнеспособна икономика и демокрация, а непосредствено до нея се намира Русия, която я счита за своя неизменна част.” До този извод стига журналистът и публицист Марвин Калб, който е основател и бивш директор на центъра „Шоренстейн”, част от Харвардския университет. В момента Калб е сътрудник към Университета Джордж Вашингтон и е член на консултативния съвет на Атлантическото общество. Марвин Калб представи своята книга „Имперската рискована игра на Путин: Русия, Украйна и Новата Студена война” на специална презентация във вашингтонския Институт Брукингс. Там Калб подчерта своите тези: „Киевска Рус е първата Русия, която през 1240 г. са я унищожили татаро-монголите. След което възниква Втората Рус, която представлява съвременна Русия. Руснаците, украинците и белорусите са всъщност триединен братски народ.” Подобни факти, сякаш извадени от руските учебници по история, огласява американецът Марвин Калб без да се притеснява и добавя, че Украйна почти винаги е била в състава на Русия и никога до 1991 г. не е била независима държава.
Поради всички тези неоспорими факти Калб формулира извода, че няма никакъв смисъл да се „помага” на Украйна, защото така или иначе от всичко това абсолютно нищо няма да излезе. „В момента са много тежки времена – казва Калб, който е експерт по външна политика – и да се счита, че с осигуряване на няколко милиарда повече, ще можем да променим ситуацията, мисля, че е твърде наивно. Намирам за безотговорно това, Западът да подклажда наивните мечти на украинците, които би трябвало да живеят в реалността. И тази реалност се заключава в това, че Украйна граничи с Русия. А Русия има свои идеи за това, какво тя иска.” Калб подчертава, че Русия напълно закономерно иска Украйна да остане под нейно влияние и да не се „придвижва” на Запад. Експертът не одобрява анексирането на Крим, но пояснява, че Русия има определени права върху Крим, защото той е в нейния състав още от времето на Екатерина. Изобщо Путин поразява Марвин Калб със своята харизма: „Този човек е съвременен деспот. Той е много способен, защото е много умен и напълно уверен в себе си. Путин е необичаен и вярва, че може да направи това, което другите не могат”.
Като опонент в дискусията Томас Фридман, известният колумнист на „Ню Йорк Таймс”, се обявява срещу маниера на Путин: „От всичко най-много ме притеснява това, че Путин воюва в името на някаква мистична руска царска идентичност и в името на национализма. Аз виждам един човек, който най-малко се интересува от история. Той експлоатира руската история в дълбоко циничен маниер, за да защити това, което по своята същност представлява автократична клептокрация”. Фридман е съгласен с Калб, че Украйна е малка страна, разположена до могъща държава, от което следва, че Украйна никога няма да е независима, демократична страна, с пазарна икономика. „Това е факт – казва Фридман – но аз смятам, че САЩ са длъжни да помогнат колкото могат на Украйна да стане по-демократична. Белият дом има много източници на информация. И гласът на Марвин Калб е много важен глас. Не мисля, че президентът Обама няма да се съгласи с анализите на Калб. Но политиката на САЩ е да накаже икономически Русия за начина, по който се държи с Украйна.”
Самият Калб намира себе си за реалист. А реалността за Украйна е тази, че не всички във Вашингтон възприемат Украйна като пълноценна, независима и самостоятелна държава.
Източник: Voice Of America
Всъщност САЩ започват ясно да променят отношението си към Украйна. И са започнали да се споразумяват с Русия. Може да се каже, че влизането на Русия във войната в Сирия, е изчислено и от гледна точка на решението за Украйна. След като Русия се заявява като сериозен играч, може да поставя претенциите си съвсем легитимно на масата за преговори. Има кой да я чуе. Демонстрацията на мощ не е просто разхищение на пари по време на криза. Демонстрацията на мощ е инвестиция. Украйна ще бъде разменена, ако не веднага, то в някакъв момент. И украинците не искат да проумеят това. Точно както всички бедни, изтърбушени държави, които от скоро са държави, така и Украйна няма никаква стратегическа визия за външната си политика и съседските отношения. Върхушката на Украйна е крадлива, некомпетентна, подставена и неразумна. И ето, че Джон Кери при обиколката си из бившите съветски републики призова за сваляне на напрежението и посочи, че Киев трябва да даде особен статут на Донбас. Никой не знае какво точно си казаха Путин и Обама в Ню Йорк. Но липсата на всякакво внимание към смешните спектакли на украинците на сесията на ООН, трябваше да им подскаже, че всичко приключи. Няма да има пари, няма да има и оръжия. Ще има загуби . А една полу-Украйна ще остане пак там, където винаги е била. В килера на Русия.