НАТО приветства двустранните контакти на високо равнище на страните от Алианса с Русия. Това заявява генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в ексклузивно интервю за ТАСС. На 25 май, днес, има среща на НАТО в Брюксел. „НАТО се стреми към конструктивни и кооперативни отношения с Русия. Затова ние продължаваме нашия диалог с Русия. Това не е лесно, но точно затова е така важно, защото имаме да решаваме цял ред проблеми, включително за Украйна, и е необходимо да се повиши прозрачността и предсказуемостта на нашата военна дейност. Ние трябва да решим тези проблеми, за да можем да намалим напрежението и да подобрим отношенията“, казва Йенс Столтенберг. Думите му звучат доста странно предвид заявяваното от него отношение преди към Руската федерация, което винаги е било категорично с много силен русофобски привкус. Генералният секретар на Алианса казва още пред CNN, че те двамата с президента Тръмп имат общо мнение по отношение на Русия. „Когато преди месец се срещнах с президента Тръмп в Белия дом, ние обсъдихме Русия и стигнахме до извода, че НАТО има верен подход към Русия. Става дума, че ние съчетаваме отбраната и диалога. Не считаме, че между сдържането, силната отбрана и политическия диалог има някакво противоречие. В отношенията ни с Русия е необходимо и едното, и другото. На Русия трябва да й се даде знак, че ако направи нещо подобно срещу страна-членка на НАТО, каквото направи срещу Украйна, целият Алианс ще реагира в защита на която и да е страна-членка. Русия е наш съсед, най-огромният наш съсед и винаги ще бъде там. Така че е необходимо да имаме диалог с нея. НАТО не иска нова Студена война и нова гонка във въоръжаването. Затова ние работим за диалог в рамките на т.нар. Съвет Русия – НАТО, където Русия е нужна на НАТО. Там обсъждаме множество въпроси, включително Украйна“, казва Столтенберг. Въпреки, че привидно запазва политкоректното клише по отношение на коментарите си за Русия, в дълбочина се усеща съществена промяна в риториката му. Тя е по-мека, по-диалогична и дори френдли. Изключителен контраст с предишните му коментари по темата Русия, в която тя беше заклеймявана като дързък агресор.
Столтенберг, който е норвежец, дори подчертава, че Норвегия помни помощта на Червената армия за освобождаването от нацизма през Втората световна война и всяка година отбелязва това събитие. „Работил съм с Русия по разни направления. Русия има велика история, велика култура, това е страна, която е помогнала на Норвегия да се освободи през Втората световна война…Ние помним това.“ Генералният секретар подчертава, че алиансът НАТО не е изменил отношението си към Русия с идването на власт на Тръмп, но в действителност неговият тон не е толкова грубо драматичен, какъвто беше през последните няколко години. Единствено брюкселският елит все още не дава сигнали за разбиране на новото положение. И хипстърите, отглеждани в мрежите на Сорос с десетилетия, наизкачаха да протестират срещу Тръмп в Брюксел. Не е ясно от какво са недоволни и защо Европа протестира срещу американския президент. Но е ясно, че мрежите на Сорос са най-мощни в Европа. Много повече отколкото в Америка.
Столтенберг заявява още пред журналисти, че не желае да коментира въпроси от вътрешен характер за американската държава. На въпрос на журналист за близките отношения между Тръмп и Русия, и разследването в САЩ за руска намеса в изборите, Столтенбрег казва: „Аз или НАТО не можем да коментираме това. Мога да кажа, че САЩ и президентът Тръмп дадоха на НАТО и съюзниците много последователни сигнали по въпроса за Русия, както и американски гаранции за сигурността на Европа. Не само на думи, но и с действия. Ние сме свидетели, че в новия проектобюджет САЩ имат намерение да увеличат финансирането на американското присъствие в Европа: повече войници, повече учения, повече оборудване, повече своевременни доставки. Така че след много години на съкращаване на присъствието на САЩ в Европа, сега виждаме точно обратното – увеличаване на присъствието.“ Остава загадка дали засилването на военното присъствие на САЩ в Европа е плод на договорките на президента Тръмп с американския военно-промишлен комплекс, тоест ще бъде свързано просто с изписването на военни бюджети, или ще носи истински сериозен характер. Но като се има предвид, че Тръмп има предимно финансово-аналитичен ум и търговски умения, може да се предположи, че военното присъствие на САЩ в Европа ще гони най-вече икономически ефекти, а не толкова геополитически.