При Плевнелиев имахме усещане, че защитава интересите на друга държава

Интервю на Десислава Пътева със Стоян Мирчев, депутат от ПГ на „БСП – лява България”

Ген. Радев отвя Цецка Цачева на президентските избори. На какво отдавате категоричната подкрепа, която получи той? Само за наказателен вот срещу Бойко Борисов и неговото управление ли говорим или ген. Радев действително беше припознат като обединител на нацията?

След президентския мандат на господин Росен Плевнелиев нацията има неистова нужда от авторитетно лице, истински патриот, впечатляващ мъж, който да е обединител на нацията и да защитава националните интереси. При господин Плевнелиев имахме усещане, че той защитава интересите на друга държава. И то еднолично, без да се съобразява с позицията на България. Генерал Радев досега създава обратното усещане – за мъж с качества на държавник, който първо мисли от позицията на българин, мисли за българския интерес. И това е една от причините така широко да бъде разпознат и избран при гласуването и в двата тура. А и вече почти не останаха хора, които да вярват в приказката, която от ГЕРБ разказват вече втори мандат, че били спасители на нацията. БСП показа, че е единствената опозиция в 43-тото Народно събрание и единствената партия, която отстоява държавните интереси. Мисля, че точно тази комбинация между партия и личност доведе до изборния резултат.

Борисов призна, че си е вкарал автогол с излъчването на Цачева за кандидат за президент. Някои анализатори посочиха, че щеше да спечели изборите, ако самият той се беше кандидатирал. Не беше ли по-голяма грешка това, че той заяви, че ще подаде оставка, ако кандидатът на ГЕРБ загуби изборите? Като че ли това изказване беше главният мотив, който изпрати избирателите пред урните. 

Бойко Борисов е изчерпан като политик. Действията, които предприема като министър-председател постоянно нанасят вреда върху определена група от обществото. Той води антибългарска политика. Спомняме си скандала с Кристалина Георгиева, която той извади за генерален секретар на ООН. Това води до негативи за г-н Борисов. Сигурен съм, че ако той се беше кандидатирал за президент, резултатът можеше да бъде дори по-отчайващ за ГЕРБ.

Видя се, че г-н Борисов има проблем със своята резервна скамейка. Неговата партия е почти 100% овладяна от г-н Цветанов, който провежда изборите на ГЕРБ, но този път нямаше този шанс. Г-н Борисов можеше да избира между много тесен кръг от кандидати, освен себе си – Цецка Цачева, Йорданка Фандъкова и още един-двама са политиците, на които той може да разчита. И понеже не може да се лиши от кмета на София, а Лиляна Павлова няма достатъчна възраст, за да бъде издигната за президент, остана Цецка Цачева. Борисов усеща, че ако беше излязъл той, това щеше да е един загубен избор за ГЕРБ. В момента това щеше да значи край на неговата политическа кариера. С тази хвърлена оставка, той се опитва да спаси партията и себе си. Ние говорим за оставката на правителство, но след такава съкрушителна загуба, той би трябвало да си подаде оставката и като лидер на партията ГЕРБ. Същото мога да кажа и за Цецка Цачева след нейното изборно поражение. Не е ли нормално и тя да си подаде оставката като председател на Народното събрание?

Гласоподавателите дадоха тежката си дума и заявиха много ясно, че не искат управлението на Борисов да продължава. Толкова ли е късоглед премиерът, че не вижда защо хората гласуват срещу неговото управление или просто не иска да признае, че народът го е разобличил заради всичките му задкулисни игри?

Убеден съм, че премиерът Борисов има усещане, че е загубил своята международна подкрепа. И само поради този факт си личи колко притеснен е той, дори все по-често се държи като паникьосан човек. Вече явно няма кой да му дава сценариите, да му подсказва какъв ще бъде следващият ход, да му вдъхва увереност. И тъй като неговият капацитет изглежда ограничен, вече се разбива изкуствено създадената харизма на един политик, който сякаш досега умееше да реагира изгодно за себе си във всяка кризисна ситуация. Както забелязахме, от няколко месеца насам той реагира на кризисни ситуации по най-вредния за себе си начин, бих казал и за ГЕРБ, а още повече за България. Поради тази причина стигнахме и до този резултат. Борисов е изхабен като политик, но все пак направи най-правилния ход за себе си – да хвърли оставката. Тази оставка на този етап ще спре до някакво ниво разпада на неговата партия и на политическия му имидж. Ще се опита да си ги върне чрез нови парламентарни избори.

А ще успее ли?

Това предстои да видим. Да не забравяме, че господин Борисов е единственият български премиер, който е имал два мандата и двата пъти не е успял да ги докара докрай. Мисля, че повечето българи няма да позволят този цирк да им бъде разиграван трети път. Но зависи каква алтернатива ще бъде предложена срещу него. По-силна алтернатива вещае нова катастрофа за Борисов.

БСП обяви, че няма да търси подкрепа от ДПС за изборите, но близо 90% от хората, които са гласували за Пламен Орешарски на първия тур, подкрепиха ген. Радев. Появиха се и коментари, че е имало задкулисни договорки между двете партии. Как ще обясните тази мощна подкрепа от страна на симпатизантите на Доган към БСП?

Това е поредният опит за спекулация, господин Борисов натърти това няколко пъти. Трябва да кажа, че гласовете от Турция, гласовете от господин Ердоган идват в полза на ГЕРБ. Нека да извадим гласовете на ДПС, аз уважавам техния избор, и ще видим, че генерал Радев отново сам побеждава г-жа Цачева. И да не забравяме, че генерал Радев получи много повече гласове от хора, които са гласували на предишните избори за ГЕРБ, а в момента се обръщат и гласуват за него. Ако погледнем разреза на хората, подкрепили генерал Радев, те са от абсолютно всички политически формации. Но двете най-важни неща са, че гласовете, получени от така наречените „гербаджии”, са повече, отколкото гласовете от ДПС и че гласовете от Турция на Ердоган идват за господин Борисов и Цачева. Ако погледнем червената карта на България, няма нито едно място, където г-н Борисов и г-жа Цачева да са спечелили, включително и в родното й село. Единствено те водят сред ромския глас, който в България има славата, че се купува.

Според чуждестранните медии изборът на ген. Радев е удар за западните съюзници на България. Определят го като по-мек към Русия. Какво можем да очакваме цялостно във външнополитически план от новия президент?

Първо, разбра се, че ограниченията и санкциите, които се въведоха от страна на ЕС срещу Русия, трябва да отпаднат. Санкциите не пожънаха никакъв успех, Русия на Путин стана по-силна. Второ, не знам защо ген. Радев бива обвиняван в русофилия, това се опитват да ни го внушават. Той има една българска позиция, защитава българските интереси. Най-нормалното в една българска позиция е да имаш балансирана външна политика. Той показва това с думите си. Мисля, че не може да бъде обвиняван нито в поглед на изток, нито в поглед на запад. Той гледа как стоят нещата в България и се ориентира спрямо нашите позиции и ангажименти, които сме поемали в международен план. Не мисля, че трябва да го наричаме нито „фил”, нито „фоб”, а единствено българин, който мисли за страната си.

Как ще повлияе избирането на Тръмп за президент в Щатите върху България, като се има предвид и неговата заявка, че ще опита да стопли отношенията на САЩ с Русия?

Ако г-н Тръмп започне да изпълнява нещата, за които говореше по време на кампанията си – относно икономиката на Америка, външната политика и отношението му към конфликтните зони, ще се променят взаимоотношенията в целия свят. Знаем, че Америка е една от водещите световни сили, вече и Русия е от другата страна, но това, което се случва в САЩ, има отражение върху целия свят. Така че е нормално да има отражение и при нас, особено когато г-н Тръмп се опита да промени начинът, по който се случват процесите в света. А и българският президент от 20 януари няма да е просто един „йесмен”, който получава заповеди от чужбина. Надявам, че тук ще се усети рязко промяна в един по-добър за нас смисъл.