Стотици американски танкове, камиони и друга военна техника пристигнаха в германското пристанище Бремерхафен, за да бъдат прехвърлени в Източна Европа като част от струпването на натовски сили в близост до границите на Русия.

Товарният кораб „Решителност” пристигна в сряда, докато други два кораба – „Свобода” и „Издържливост” се очакват в Германия в неделя, съобщава „Дойче веле”. Разтоварването на първия кораб започна в петък първо с тежката техника, която ще бъде транспортирана в Полша чрез железопътен и автомобилен транспорт.

Според „Ройтерс”, САЩ планира да достави общо 87 танка M1A1 „Ейбрамс”, 20 самоходни артилерийски установки „Паладин” и 136 бойни машини „Брадли” в Източна Европа. 4000 американски войници се очаква да бъдат разположени в Полша, балтийските страни, България и Румъния, където те ще останат на ротационен принцип. Планира се по-късно този месец полски и американски войски да проведат съвместни учения на полска територия, които според НАТО са насочени към успокояване на европейските съюзници от това, което те наричат агресивно руско поведение.

Десета бойна авиационна бригада с 50 хеликоптера „Блек хоук”, 10 хеликоптера CH-47 Chinook и 1800 души военнослужещи, както и отделен авиационен батальон с 400 войници и 24 хеликоптера Apache също са определени за разполагане в Източна Европа. „Най-добрият начин за поддържане на мира е чрез подготовка”, обясни американският генерал-майор Тимъти Макгайър, добавяйки че разполагането е „само за да покаже силата и единството на съюзниците и ангажираността на САЩ да поддържа мира на континента”.

Естония, Латвия и Литва ще бъдат домакини на войски от Германия, Канада и Великобритания, като всяка държава ще изпрати до 1000 военнослужещи. НАТО нарича своето военно укрепване по руската граница защитна мярка, твърдейки, че тя е оправдана след обединението на Москва с Крим през 2014 г. и предполагаемото ѝ участие в украинската криза. Русия разглежда действията на военния блок като агресивни и заяви, че големите войски подкопават баланса на сигурността на европейския континент.

Според сайта military.com през ноември 2016 г. Пентагонът е дислоцирал повече от 600 контейнера с боеприпаси за армията и военновъздушите сили в Европа, извършвайки най-голямата единична пратка на американски боеприпаси за повече от две десетилетия. Москва отговори като разположи своето най-модерно въоръжение по западните си граници, включително в Калининградска област и разигра широкомащабни военни учения на своя собствена територия.

Вашингтон избра да ускори разполагането на войски в Източна Европа след победата на Доналд Тръмп на президентските избори. Тръмп, който трябва да встъпи в длъжност на 20 януари, призовава за подобряване на отношенията с Русия и изразява скептицизъм по отношение на НАТО, заявявайки, че европейските сили трябва да допринасят с по-голям дял от бюджетите си, ако искат да продължат да разчитат на американска защита.

Източник: Russia Today