Посещението на Ердоган във Вашингтон не разколебава Доналд Тръмп в политиката му за военно и политическо укрепване на кюрдските сили в Сирия
Повече от сто камиона, натоварени с въоръжение и боеприпаси от САЩ, са пристигнали в североизточния сирийски град Хасеке, съобщават турски медии. Доставката ще позволи на доминираните от кюрдски бойци Сирийски демократични сили (СДС) да водят ефективни бойни действия срещу всякакъв вид сухопътни сили на противника. Сирийските демократични сили воюват успешно срещу Ислямска държава и се подготвят за широкомащабна офанзива за освобождаване на неофициалната столица на терористите Ракка. Според турския „Дейли сабах“ конвоите с американското оръжие са пристигнали в Сирия през Северен Ирак на два пъти – на 15 май и на 20 май 2017 г. По данни на изданието оръжието е доставено в Хасеке, след което е потеглило за провинция Ракка. Доставката включва самоходни ракетни установки, тежки минохвъргачки с калибър 80 мм и 120 мм, съвременни автоматични гранатомети Mk-19, карабини M-4 и пушки М-16, както и противотанкови преносими ракетни комплекси FGM-148, съобщава медията. Конвоят включва още високопроходими военни джипове „Хъмви“ и бронетранспортьори „Кугър“, които също са били предадени на кюрдските бойци.
Решението на Пентагона да въоръжава кюрдските сили в Сирия предизвиква гневната реакция на Турция. Анкара разглежда Сирийските демократични сили като продължение на забранената в страната Кюрдска работническа партия (ПКК), определяна за терористична организация. Турският президент Реджеп Ердоган нарече решението на американските военни „грешка“ и се срещна със своя американски колега Доналд Тръмп в опит да го разубеди. Въпреки продължилата 22 минути среща между двамата лидери в Белия дом, Тръмп не промени подхода си. Военното, политическото и дипломатическото укрепване на квазидържавното образувание на сирийските кюрди е стратегия, наследена от предишната американска администрация на президента Обама. Смяната на властта във Вашингтон, по всичко изглежда, не се отразява на американските планове, разглеждащи кюрдите като основен елемент в стратегията за Близкия Изток.