Консервативният министър-председател на Сърбия Александър Вучич удари мощна плесница на разпокъсаната опозиция в страната, като спечели безапелационно президентските избори. Въпреки упреците, че неговото управление става все по-авторитарно, 47-годишният политик е получил над 55% електорална подкрепа при около 55,5% избирателна активност, ако се съди по предварителните резултати на института „Ипсос” и Центъра за свободни и демократични избори. Въпреки че Вучич официално ще изпълнява само представителна функция, изходът от вота имаше огромно значение. Ако той не бе спечелил убедително изборите, това щеше да означава, че управляващата партия е изпуснала юздите на властта и че сръбската политика щеше да поеме нов курс.
„Огромно мнозинство от сръбския народ заяви подкрепа за продължаване на реформите, на европейския път за Сърбия, наред със запазване на традиционно добрите ни отношения с Русия и Китай”, заяви Вучич при победата. Още преди вота се прокрадна тезата, че той ще използва всички средства – „както законни, така и незаконни”, за да си осигури победа още на първи тур и да бетонира своето управление. Въпреки това сръбският премиер бе категоричен, че победата му е „чиста като сълза”: „Важен ден, в който Сърбия показа в каква посока желае да върви. Важно беше победата да е чиста като сълза, за да не може никой да прави каквито и да било тълкувания. За мен са гласували около 430 хиляди души повече, отколкото за всички останали кандидати взети заедно”, заяви Вучич при победата.
Въпреки предимството, което социологическите агенциите даваха на Вучич още при предварителните проучвания, яростната президентска кампания изправи на нокти целия му екип. Причината за това бе, че бившият ултранационалист трябваше да спечели повече от 50% от гласовете срещу общо 11 опоненти, за да не се налага да се явява на балотаж на 16 април. Ако се беше стигнало до втори тур на вота, сръбският премиер щеше да се окаже в много по-неизгодна позиция.
Лидерът на Сръбската прогресивна партия реши да се кандидатира за президентския пост, след като вътрешно проучване показа, че Томислав Николич, отиващият си президент и негов съпартиец, може да загуби надпреварата, ако се кандидатира. Въпреки че през 2008 г. заедно основават Сръбската прогресивна партия, с годините отношенията между него и Николич се изострят. Това е и причината Николич да реши да предизвика Вучич и отново се кандидатира за поста на държавен глава, но по-късно се отказа от надпреварата.
„Николич започна от нулата и ще се върне към нулата. Той няма каквито и да е шансове на изборите, докато аз и Вучич ще сме на балотаж”, прогнозира преди изборите председателят на опозиционната Сръбска радикална партия Воислав Шешел, който прекара 12 години в ареста по обвинения за военни престъпления в бивша Югославия, но миналата година международният трибунал в Хага го оправда. Надеждите на националиста в предизборната надпревара обаче бяха попарени, след като той получи малко над 4% от гласовете.
Втори в надпреварата остана либералният му опонент Саша Янкович, бивш омбудсман и безпартиен кандидат, който се сдоби с близо 16% одобрение, след като бе издигнат от гражданската инициатива „Сърбия без страх”. След като подаде своя глас той заяви, че в Сърбия се е съживило продемократичното движение, противопоставящо се на непрестанната корупция и нарастваща автокрация, но подкрепата бе крайно недостатъчна, за да се противопостави на Вучич. Според него европейският път на Сърбия не е само в думите, а и в спазването на европейските правила и на законите в страната.
Явлението на тези президентски избори бе 25-годишният студент Лука Максимович, известен с псевдонима Любиша Прелетачевич-Белия. Той обра протестният вот и се сдоби с над 9% одобрение. Първоначално социолозите го нареждаха на второ място след Вучич, но шансовете му в надпреварата започнаха постепенно да избледняват с напредването на кампанията. Белия спечели подкрепа заради това, че иронизираше политическия живот в страната, като си изгради образа на коварен и алчен политик, облечен винаги в бяло и накичен с ланци, който хвърли абсурдното обещание, че ще краде много, ако бъде качен на поста. Пародийната партия на ексцентричния кандидат-президент „Не си опитвал сармите” спечели 20% за местния парламент в родния му град Младеновац, по-късно събра 16 000 подписа, за да може той да бъде издигнат за държавен глава.
Според сръбската конституция президентът се избира за срок от 5 години и няма право да заема този пост повече от два пъти. Окончателните резултати от вота ще бъдат обявени официално не по-късно от 6 април, а Вучич ще заеме своя пост в края на май. Въпреки че ще изпълнява представителна функция, очакванията са той да продължи да упражнява контрол върху управляващата Сръбска прогресивна партия.