След предстоящите парламентарни избори в Русия се очакват сериозни промени във властта. Министърът на отбраната Сергей Шойгу може да стане следващият премиер. Този сценарий е един от най-вероятните по информация на осведомен източник. По неговите думи, на есен се планират мащабни промени в министерствата и ведомствата.

В момента се разглеждат различни сценарии в администрацията на президента. В случай, че Шойгу поеме премиерството, сегашният премиер Дмитрий Медведев може да се заеме със стратегическото планиране и изграждане на пристанища или да оглави Обединения върховен съд. На свой ред, министър на отбраната на Русия може да стане първият заместник на Сергей Шойгу и негова „дясна ръка” Руслан Цаликов, който е заместник-министър на отбраната от 2012 г. Освен това, по думите на източника, предстоят промени и в силовите структури. Ръководител на Следствения комитет може да стане губернаторът на Санкт Петербург Георги Пултавченко, който ръководи града вече пет години. Неговото място ще бъде заето от министъра на транспорта на Русия Максим Соколов. А какво ще стане с Александър Бастрикин, настоящия ръководител на Следствения комитет на Русия, засега не е ясно.

Заради закриване на министерството своя пост може да загуби и министърът на гражданската отбрана и извънредните ситуации. Основният сценарий е да се преразпределят функциите на министерството между три структури. Повечето функции на това министерство ще бъдат поети от Министерството на отбраната, а други ще се прехвърлят към Министерството на вътрешните работи и Руската гвардия.

„САЩ и неговите западни партньори, а не Русия, са тези които последователно разрушават основите на съществуващия световен ред” , заяви наскоро в публичното пространство министърът на отбраната Сергей Шойгу. Също така, той предупреди Украйна, че Русия няма да позволи украинците да завоюват Донбас.

Украинската генерална прокуратура заведе дело на министъра на отбраната на Русия Сергей Шойгу за извършване на престъпления срещу националната сигурност на Украйна. Такива дела са заведени срещу 18 руски чиновници и представители на силовите структури – двамата заместници на Шойгу и още 10-тина генерала. Това обаче е популистки акт, тъй като въпросните „обвиняеми” не могат да бъдат задържани на никаква граница заради имунитета си като висши държавни служители.

Шойгу е пряко обвиняван от страна на Запада като основен играч в операцията в Крим. Затова издигането му до поста премиер на Русия изглежда като още един предизвикателен ход на Путин към западните стратези.