Губернаторката на Южна Каролина няма особен опит във външната политика, затова вероятно ще следва напътствията на Тръмп в отношенията с Кремъл

Ники Хейли е на път да се превърне в основен играч в рестартираните отношения с Русия при президентството на Доналд Тръмп. Някои наблюдатели видяха в избора на губернаторката на Южна Каролина за бъдещ посланик на САЩ в ООН знак, че новоизбраният президент ще спази своето обещание да си сътрудничи повече с Москва. Хейли няма значителен опит във външната политика, което предполага, че ще следва напътствията на Тръмп. При обявяването на избора си той определи Хейли като „човек, който постига споразумения, а ние се надяваме да сключим много споразумения”.

В ООН обаче Хейли ще бъде поставена на изпитание както никога досега по спешни въпроси на живот и смърт – теми, по които Русия, с опитния си посланик Виталий Чуркин, отдавна се противопоставя на Америка. Един пример: Съединените щати прекараха месеци в безплодни опити да накарат Русия да подкрепи налагането на санкции срещу сирийското правителство заради използване на химическо оръжие. Ако Хейли се откаже от тази и други битки, това може да смири руснаците, но и да притесни Великобритания и Франция, традиционните съюзници на Америка в Съвета за сигурност.

С Хейли като тяхно лице в ООН „може да имаме миролюбиви и склонни на компромиси Съединени щати, които да изолират французите и британците в опитите си да се разберат с Москва, каза Ричард Гауън, старши сътрудник в Европейския съвет за международни отношения. Друг внимателен наблюдател на дейността на ООН заяви, че бъдещето все още е неясно. „В момента САЩ и Русия се плюят в Съвета за сигурност, заяви той. „Ще продължат ли да го правят или ще има някакво рестартиране на отношенията? Никой не знае.

По думите на мнозина отношенията на Съединените щати с Русия са в най-лошото си състояние от Студената война насам. Двете страни се сблъскаха по въпроса за Сирия, чийто лидер Башар Асад е защитаван от Русия с военна сила и по дипломатически форуми. Спорят заради руската инвазия в Украйна, като САЩ наложи санкции на Москва и натисна и европейските страни да го направят. Съединените щати също така обвиниха Русия в опити да хакне различни изборни органи по време на президентската кампания, която донесе зашеметяваща победа на Тръмп. Двете страни обаче си сътрудничиха на някои фронтове, като например договарянето на ядрената сделка с Иран.

ООН беше едно от основните полета на руско-американската конфронтация, а по време на администрацията на Обама споровете станаха толкова грозни, колкото дипломацията позволява. Настоящият посланик на Америка в ООН Саманта Пауър през септември обвини Москва във „варварство заради военните й действия в Сирия. Няколко седмици по-късно, в интервю за журналисти от Associated Press и други медии, Чуркин каза, че причината за влошените отношения със САЩ отчасти е „фундаменталната липса на уважение и на задълбочени дискусии. И двете страни са постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН с право на вето.

Чуркин също така даде сигнал за симпатията си към Тръмп, като подаде официално оплакване в ООН през септември заради критиките срещу бъдещия американски президент, отправени от върховния комисар на ООН по правата на човека Зеид Раад ал Хюсеин. Тръмп възприе по-мека линия спрямо Русия дори в сравнение с много от съпартийците си в Републиканската партия.

Манхатънският милиардер обяви руския президент Владимир Путин за силен лидер, омаловажи неговото нахлуване в Украйна и загатна, че може да остави Русия да поеме водещата роля в решаването на съдбата на Сирия. Това включва и вероятността за спиране на американската подкрепа за умерените бунтовнически фракции, които се опитват да свалят Асад. В сряда Wall Street Journal съобщи, че Доналд-младши, синът на Тръмп, през октомври е провел частни разговори с дипломати, бизнесмени и политици, които са имали за фокус отчасти сътрудничеството с Русия за спиране на сирийския конфликт. Твърди се, че в разговорите е участвал и поддържан от Москва сириец, който подкрепя идеята за работа с Асад.

За Хейли може да се окаже изключително сложно да се опита да стопли отношенията с Русия, без да изглежда, че отстъпва от традиционното световно лидерство на САЩ по въпроси като човешките права и насърчаването на демокрацията. Тя няма да бъде улеснена и от факта, че ще трябва много бързо да се ориентира както в сложните външнополитически въпроси, с които се занимава ООН, така и в свързаните с тях дипломатически маньоври.

„ООН е сложно място, a дипломацията в организацията е 100 пъти по-сложна, казва Хейгър Чимали, бивша говорителка на САЩ в ООН. „Понякога трябва да се занимаваш с неприятни личности, с които във Вашингтон може да не ти се наложи да общуваш. Трябва да знаеш как да се отнасяш с всеки от тях и как да отстояваш интересите на Съединените щати в областта на националната сигурност.

Чуркин специално е страхотна личност. Като дете той е актьор, после защитава докторат по история и представлява Русия в ООН от 2006 г., а преди това има години дипломатически опит. Според Чимали Чуркин и неговите сътрудници безапелационно поставят националните интереси на Русия на първо място, дори това да дразни останалите членки на ООН. „Те са много корави, много добри преговарящи, казва бившата говорителка. „Хейли ще трябва да подходи към тях с отношение от типа „Искам да работя с вас за общите ни интереси”, но тя не може да изостави американските интереси, те трябва да са на първо място.”

При Тръмп водената от Хейли американска мисия в ООН може просто да дефинира своите интереси по различен начин в сравнение с управлението на Барак Обама и това далеч не се отнася само до подхода към Русия. Мнозина в ООН се готвят за подновяване на търканията между бюрократите в световната организация и правителството във Вашингтон.

Администрацията на Тръмп може да следва много по-твърда линия от екипа на Обама по въпроси като корупцията в ООН, нуждата от ограничаване на бюджета и намаляването на бюрокрацията. САЩ могат да откажат да плащат значителния си членски внос, както вече са правили в миналото, за да окажат натиск върху ООН да извърши промени.

Все пак в свързаните с ООН кръгове има известно облекчение, че Тръмп номинира Хейли, която има репутацията на учтив и уравновесен човек. Определени дипломати се страхуваха от завръщането на някой последовател на бившия американски посланик в ООН Джон Болтън, който заемаше поста по време на администрацията на Джордж Уокър Буш и беше прочут с враждебността си към световната организация. Едно от имената, които се въртяха, беше това на Ричард Гренел, който беше говорител по времето на Болтън, а сега е известен с изпепеляващите си постове в „Туитър”. От друга страна, Хейли „е високо ценен, много уважаван професионалист”, каза френският посланик в ООН Франсоа Дьолатр.

Автори: Нахал Туси и Бенджамин Орескес
Източник:
Politico
Превод: Свилен Георгиев