Ще стане ли най-популярният политик на Германия президент на страната?!
Министърът на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер може да стане новият президент на Германия. В началото на октомври за това написа Der Spiegel. Позиционирането на Щайнмайер в Президентския дворец обаче ще бъде от полза за Ангела Меркел, доколкото ще я избави от основния конкурент в навечерието на изборите за Бундестаг през есента на 2017 г. Колко вероятно е едно такова събитие и може ли то да измени политическото разположение на силите в страната?!
Почти идеалният кандидат
„На нас ни е нужен човек, който може да участва в сериозни дискусии, да изразява интересите на всички слоеве на обществото, който да има реална политическа тежест”, така ръководителят на фракцията ХСС/ХДС Фолкер Каудер описва в интервю за Der Spiegel идеалния кандидат за президент на Германия. Независимо, че конкретно име за президент не се назовава, журналистите на изданието предполагат, че става дума за настоящия министър на външните работи на Германия Франк-Валтер Щайнмайер.
Неслучайно го считат за подходящ кандидат. Щайнмайер наистина притежава всички изисквани качества за тази длъжност и би бил добър приемник на 76-годишния Йоахим Гаук, който се отказа да се кандидатира за втори мандат поради преклонната си възраст. „Щайнмайер, за разлика от много други политици, се придържа към балансиран подход за международните проблеми. Бих казал, че се ръководи от здравия разум”, счита научният сътрудник от Центъра за германски изследвания към Института Европа Александър Камкин. „За имиджа на Германия, една страна, която много внимателно води своята външна политика, тази кандидатура би била много подходяща. По отношение на руско-германските отношения, неговото обещание е готовност за диалог с Москва. Щайнмайер е човек харизматичен, той ще изглежда добре на тази длъжност, независимо, че тя има чисто представителен характер.”
В полза на издигането на Щайнмайер на президентския пост идва и неговият 20-годишен политически опит: той е ръководил държавната администрация в Долна Саксония, оглавявал е кабинета на канцлера Герхард Шрьодер, бил е министър на външните работи в първата и втората широка коалиция при Ангела Меркел, а също така е ръководил и Социалдемократическата партия на Германия (септември/октомври 2008 г.).
Освен това, според проучване на ARD-Deutschlandtrend, Щайнмайер за пореден път се оказва най-популярният политик на Германия. 75% от запитаните подкрепят министъра на външните работи. След него с 63% се нарежда Волфганг Шойбле, министър на финансите. И чак на трето място е Ангела Меркел, на която й се удаде през последния месец да вдигне малко своя рейтинг от 45% до 54%.
След публикуването на тези цифри някои германски медии започнаха да виждат германския външен министър в креслото на канцлера, независимо че Щайнмайер, въпреки че е най-известният социалдемократ в Германия, не оглавява партия. „Според мен това е вестникарска партенка”, казва представителят на Германското общество за външна политика Щефан Майстер. „Той е много популярен, затова пресата фантазира на тема какво ли ще бъде, ако нещата отново стигнат до голяма коалиция със Социалдемократическата партия. Но в момента социалдемократите не желаят да правят такава коалиция. Щайнмайер е компромисна фигура, но той няма да е кандидатът на изборите от Социалдемократическата партия. През 2009 г. беше кандидат на социалдемократите и претърпя провал, затова повече не се стреми да оглавява правителство. В момента много го обичат, защото заема поста министър на външните работи. Но ако Щайнмайер стане кандидат на социалдемократите за поста на канцлера, неговият рейтинг сериозно ще се разклати. Сравнявайки го с Меркел, мога да кажа, че Меркел е по-силна и определено ще спечели изборите през 2017 г.”
Не от тази партия
С издигането на кандидатурата на Щайнмайер за поста президент на Германия също не всичко е еднозначно. Главното препятствие към този пост може да стане неговата партийна принадлежност. Блокът на Ангела Меркел ХСС/ХДС едва ли ще се съгласи да види на тази позиция социалдемократ. Както казва Владислав Белов, ръководител на Центъра за германски изследвания към Института Европа, партията с парламентарно мнозинство има и свои кандидати, нищо че отстъпват по популярност на Щайнмайер. „Той в момента наистина е най-вероятният кандидат, и не е изключено делегатите да гласуват за него още на първия тур. Но Меркел се ръководи от партийно-политически съображения и ще й бъде трудно да подкрепи неговата кандидатура.”
Като най-вероятни кандидати от християндемократите посочват министъра на финансите Волфганг Шойбле, говорителя на парламента Норберт Ламерт, министъра на отбраната Урсула фон дер Лайен и др. Но за тяхното издигане могат да не достигнат гласове. Блокът ХСС/ХДС, който е най-голям във Федералното събрание, няма да може да прокара свой кандидат на първи тур. Такава победа християндемократите ще могат да удържат едва в третия тур, когато е достатъчно да има относително мнозинство. Но ако Социалдемократическата партия, партиите на „Левите” и „Зелените” успеят да се договорят и да издигнат един общ кандидат, те биха могли да постигнат успех още на първия тур.
Главоблъсканица за канцлера
За това, че Гаук няма да се кандидатира за втори мандат стана ясно още през юни. „За четири месеца до свикването на Федералното събрание (конституционния орган, избиращ президента на Германия), което е определено за 12 февруари 2017 г., Меркел изобщо не се е размърдала за търсене на кандидати”, пише Der Spiegel. Канцлерът, отбелязва изданието, е в пълен застой, но в последните дни се съгласи да обсъди с лидера на ХСС Хорст Зеехофер и председателя на Социалдемократическата партия Зигмар Габриел възможните кандидатури за поста президент на Германия. „Необходимо е Меркел да пресметне много добре всички „за” и „против”. Разбира се, на нея ще й е доста трудно да убеди своите съпартийци да подкрепят Щайнмайер, особено като се има предвид, че заради миграционната криза позициите на самата Меркел вътре в нейната партия силно отслабнаха. Но ако все пак на нея й се удаде да направи това, тя ще получи големи политически дивиденти”, подчертава Der Spiegel.
Първо, ако Щайнмайер отиде през пролетта в резиденцията на президента, двореца Белвю, Социалдемократическата партия ще загуби своя най-популярен политик в навечерието на изборите през есента на 2017 г. Това би било полезно за ХСС/ХДС. Независимо, че настоящият министър на външните работи няма да участва в борбата за канцлер от името на социалдемократите, присъствието на името му в партийните списъци със сигурност ще засили позициите на Социалдемократическата партия.
Второ, ако блокът ХСС/ХДС на изборите отново не получи мнозинство и бъде принуден да формира отново голяма коалиция със социалдемократите, то тогава Щайнмайер на президентския пост определено би спомогнал за договарянето. Освен това, ако Меркел подкрепи Щайнмайер, тя за пореден път ще демонстрира, че се ръководи не от партийните, а от държавните интереси.
Дали министърът на външните работи би се съгласил да се премести в двореца Белвю не е ясно. „Разбира се, такова предложение не може да не го ласкае”, пише Der Spiegel. „Щайнмайер в момента е в много изгодна позиция. Не е изключено, ако социалдемократите се установят в Бундестага, той да си запази поста министър на външните работи. Впрочем, каквото и да се случи, за Щайнмайер ще се намери влиятелен пост.”
Автор: Ксения Мелникова
Източник: Lenta.ru