Пхенян отправи най-новата си заплаха като предупреждава за безразборни ядрени удари на справедливостта.
Северна Корея заплашва да превърне Вашингтон и Сеул в „пламъци и пепел” с „обезсилващи” ядрени удари на справедливостта в отговор на започналите масивни военни учения на Съединените щати и Южна Корея. Подобни заплахи станаха редовни, откакто младият севернокорейски лидер Ким Чен Ун взе властта след смъртта на баща си през декември 2011 г. Заплахите обаче започват да се увеличават и да стават все по-сериозни, откакто Вашингтон и Сеул започнаха да организират така наречените от самите тях ежегодни „пролетни отбранителни военни игри”. От Пхенян казват, че военните учения, които започват в понеделник и трябва да продължат до края на април, са репетиции за инвазия.
Мощната Национална комисия по отбрана на Северна Корея отправи заплахи за покушение към южната си съседка, към американските бази в Тихия океан и също така към самите територии на САЩ като заявява, че „враговете им работят с кръвясали очи, за да нарушат достойнството, суверенитета и жизненоважните права” в Северна Корея. „Ако натиснем бутона, за да унищожим враговете дори в този един момент, всички бази за провокации веднага ще бъдат превърнати в морета от пламъци и пепел” , се казва в становището на Северна Корея.
„Обезсилващ” мащабен военен удар, който би сложил край на авторитарното управление на династията Ким е крайно непрепоръчителен. Води се и значителен външен дебат дали реално Северна Корея е в състояние изобщо да осъществи заплахите си. Пхенян напредва с всеки нов ядрен тест, последният направен през януари, въпреки че много експерти казват, че арсеналът на Народната република има вероятност да се състои само от все още сурови ядрени бомби.
Все още не е ясно дали севернокорейците са усвоили процеса на миниатюаризация, нужен за монтирането на бомби върху бойни глави. Огромно е съмнението, че имат надеждна ракета с далечен обсег, която да може да изпрати бомба към териториите на САЩ.
С войнствената си реторика Северна Корея определено си играе с притесненията на Сеул и съюзниците му САЩ. Заради огромния брой войски и оръжия и евентуалния сблъсък по най-тежко въоръжената граница в света, която е само на един час път с кола от южнокорейската столица Сеул и нейните 10 милиона жители.
Корейската неприязън от време на време изригва в кървави схватки – 50 южнокорейци са убити в нападения през 2010 г., за което Сеул обвинява именно северната си съседка и винаги се опасява от това, че всеки момент насилието може рязко да нарасне.
Отношенията между Северна Корея от една страна, и Сеул и Вашингтон от друга, рязко са се влошили след ядрените опити на Северна Корея от януари и тестовете на ракета с далечен обсег отново през миналия месец. За тези тестове външни източници твърдят, че представляват опити със забранени балистични ракетни технологии.
ООН наскоро наложи нови строги санкции на Северна Корея, а Южна Корея обяви, че допълнително ще наложи нови едностранни санкции.
Подобни ядрени заплахи Северна Корея е правила и през 2013 г., отново по време на пролетните военни учения, след като ООН беше наложила санкции върху Народната Република за ядрени опити и насочване на ракета за далечни разстояния.
Военните на Южна Корея казват, че така наречените „игри” тази година ще бъдат най-мащабните досега, тъй като в тях ще се включат 300 000 от южнокорейския военен контингент и 17 000 от Съединените щати. Анализатори твърдят, че една част от традиционния гняв на Северна Корея по отношение на тези военни тренировки е, че те принуждават обеднялата страна да отговаря със собствени военни игри, които й костват много големи суми.
В отговор на заплахата от Севера, говорителят на южнокорейския министър на отбраната Мун Сан-гун каза, че Северна Корея трябва да се въздържа от „прибързани действия, които могат да доведат до унищожение на самата нея”.
Източник: The Guardian, 7.03.16 г.
Превод: Юлия Владимирова