Сенатът в Бразилия гласува продължаването на процедурата по импийчмънт на Дилма Русеф, която бе временно отстранена от президентския пост през май. 59 сенатора срещу 21 подкрепиха решението, което бе произнесено след 15-часови дебати, продължили до късно през нощта във вторник срещу сряда.
През следващите няколко дни сенаторите ще анализират аргументите на опонентите на Русеф, ще изслушат свидетелите, както и представителите на защитата и обвинението, след което ще гласуват повторно. Съдбата на държавния глава ще стане яснa в края на август или началото на септември. За окончателното отстраняване на Русеф от поста са необходими гласовете на най-малко две трети от сенаторите. В случай, че поддръжниците на импийчмънта се окажат по-малко, Дилма Русеф автоматично ще се върне към изпълнението на своите задължения като държавен глава.
Първата жена президент на страната бе обвинена във финансови злоупотреби. Противниците й я обвиняват, че е подписала няколко указа за отпускане на бюджетни средства без да се допита до Конгреса, както и в това, че е теглила заеми от държавни банки, за да увеличи държавния бюджет в навечерието на 2014 г., когато бе преизбрана за президент. Нейните съюзници в Работническата партия посочват, че голяма част от членовете на Конгреса, които я обвиняват в злоупотреби, са подсъдими за корупция.
Самата Русеф заяви, че е станала жертва на своите политически опоненти, които целят да заграбят властта и са чакали най-удобния момент, за да я свалят. Точно по време на втория мандат на бразилския президент страната се оказва в капана на най-тежката икономическа криза от 30-те години на миналия век. Според анализатори причината за това се корени не толкова в политиката на Русеф, колкото в световната икономическа криза, която се отрази и на Бразилия.