В рамките на първото си официално посещение в Саудитска Арабия, американският президент Тръмп постави подписа си под документ с историческа стойност. Той разписа сделка за 350 милиарда щатски долара с втория по големина вносител на оръжие в света. Десетки държави от Близкия Изток подкрепиха новия пакт, който ще бъде в сила през следващите 10 години. Планира се изграждането на глобален център за противодействие на екстремистите, както и въвличането на още 34 000 войници в борбата с „тероризма във всичките му форми”. Договорът предвижда още страните да си партнират в предприемането на необходими мерки за предотвратяването на престъпления, извършвани от терористи, в страните от Близкия Изток, както и в пресушаването на източниците на финансиране на „Ислямска държава”.

„Това е битка между варварските престъпници, които се опитват да заличат човешкия живот, и достойни хора от всички религии, които се стремят да го защитят. Това е битка между доброто и злото”, заяви американският президент, като подчерта, че мюсюлманските страни трябва да играят активна роля в тази битка и да направят избор, който никой друг не може да направи вместо тях. В изявление на Белия дом се посочва, че споразумението между САЩ и Саудитска Арабия има за цел да подсили военния потенциал пред заплахата, идваща от Иран и да подкрепи усилията си за противодействие на терористичните групи, действащи в региона.

Подписването на пакта може да не доведе до преки резултати, особено като се има предвид, че Саудитска Арабия е спрягана за един от най-големите донори на джихадистите, но дава сигнал за връщане към американската политика, изградена върху съюзи с арабски автократи. В същото време, то е симптоматично, тъй като обявява Иран за дестабилизатор, който продължава да подкрепя тероризма и екстремизма. Иран е демонизиран и заради това, че разполага с „опасна програма за балистични ракети” и „продължава да се намесва във вътрешните работи на други държави”. Самият Доналд Тръмп заяви, че Иран сее „разруха и хаос в целия регион”. Вероятно причината за това е, че в момента на страната се гледа като на фактор, който може да подкопае американските интереси в района. Иран се оказа на страната на Съединените щати в борбата срещу „Ислямската държава в Ирак, докато в Сирия страните бяха противници в подкрепата си за управлението на президента Башар Асад.

„От Ливан до Ирак и Йемен, Иран финансира доставката на оръжия и обучава терористи, военни и други екстремистки групировки, които сеят разруха и хаос в региона”, заяви Тръмп при посещението си. „Това е правителство, което говори открито за масови убийства, обещавайки унищожаването на Израел, смъртта в Америка и разрушаването на много лидери и народи”, коментира той.

В продължение на десетилетия Саудитска Арабия и Иран се състезаваха за религиозно лидерство и политическо влияние в мюсюлманския свят, а и извън него. Саудитска Арабия, сунитската монархия, която има контрол върху свещените места, вижда себе си като естествен лидер на мюсюлманския свят и използва богатото си петролно богатство, за да разпространява строгата си версия на вярата. В същото време, Иран е най-голямата шиитска нация в света и е ръководен от духовници, които се стремят да изнасят идеологията на политическия ислям, който ги доведе до власт през 1979 г. Всяка страна обвинява другата в това, че сее нестабилност, а пред държавните глави на САЩ досега винаги е стоял въпросът как да защитят своите интереси в регион, разкъсан от сектантски разцепления и конкуриращи се интереси.

В навечерието на посещението на Тръмп в Израел във вторник, 22 май, израелският министър на енергетиката Ювал Щайниц заяви, че споразумението на САЩ със саудитците е въпрос, който наистина трябва да притеснява Израел. Според него Вашингтон трябвало да се консултира с Израел, преди да подпише сделката. Още повече, че през сепрември миналата година САЩ подписа „историческо споразумение” с Израел за военна помощ в размер на 38 милиарда долара: „Сделки за оръжие за милиарди долари са нещо, за което трябва да получим обяснения”, смята той. Министърът на разузнаването Израел Кац изрази подобни опасения, заявявайки, че въпреки че посещението на Тръмп помага за укрепването на антииранските съюзи в региона, от съществено значение е да се запази качественото военно превъзходство на Израел в Близкия Изток. Въпреки острите коментари от израелски държавници, премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че страната му споделя ангажимента на американския президент Доналд Тръмп за опазване на мира, като не пропусна да подчертае, че Израел се е помирил с Египет и с Йордания, както и със своите съседи, включително палестинците.